Niedziela, 23 lutego 2020. Imieniny Damiana, Romana, Romany

E-recepty: na razie pomoc, za chwilę obowiązek

2019-09-09 07:28:22 (ost. akt: 2019-09-09 07:33:06)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wraz z początkiem 2019 roku wprowadzono możliwość wystawiania e-recept. Jak na razie nie jest to obligatoryjne i nadal honorowane są również papierowe druki. Od 1 stycznia 2020 r. elektroniczny system wystawiania recept będzie już obowiązkowy dla wszystkich lekarzy.

Osoby, które miały już styczność z e-receptą bardzo chwalą sobie takie rozwiązanie. — Po wizycie u lekarza dostałam SMS-a z kodem, który wystarczyło podać w aptece i dostałam lek. Miałam do kupienia dwa opakowania i na jedno z nich nie musiałam brać odpisu, jak było to dotychczas. Po prostu w określonym czasie musiałam przyjść do tej samej apteki z tym samym kodem z SMS. Bez żadnych zbędnych papierów — mówi pani Jola.

Niestety, nie we wszystkich miejscach stosuje się takie rozwiązanie. Wiele olsztyńskich placówek póki co korzysta z papierowych recept. Na pytanie, czy mają zamiar wprowadzić e-receptę, pada najczęściej odpowiedź „No, będziemy musieli”. Wielu pacjentów zażywa niektóre leki na stałe i muszą odwiedzać swoje przychodnie, aby otrzymać na nie receptę. Dla takich osób doskonałym rozwiązaniem byłaby e-recepta. Całą sprawę, poza zakupem leku w aptece, można by załatwić nie wychodząc z domu, kontaktując się z przychodnią w celu wystawienia takiej recepty. Na tę chwilę, aby ją otrzymać, trzeba czasami dwukrotnie udać się do przychodni. Pierwszy raz, aby zostawić kartkę ze swoimi danymi i lekami, których potrzebujemy i kolejny następnego dnia, aby odebrać zamówioną receptę. Taką praktykę stosuje kilka olsztyńskich przychodni, w których dowiadywaliśmy się, jak wydawane są takie recepty.

Od przyszłego roku nie będzie już wyboru. E-recepty wyprą dotychczasowe wersje papierowe. Wiele osób martwi się o problemy z korzystaniem z recept elektronicznych przez osoby starsze, które nie zawsze korzystają z telefonu komórkowego lub poczty elektronicznej. Na szczęście e-recepta może być wystawiona na trzy sposoby. Oprócz wspomnianych kodów otrzymywanych SMS-em lub pocztą elektroniczną, pacjent może też otrzymać wydruk ze specjalnym kodem kreskowym i kodem PIN, który wystarczy okazać w aptece. Osoby niekorzystające z telefonów komórkowych bądź maila nie muszą się zatem obawiać problemów z realizacją recept.

Cyfryzacja sektora medycznego nie kończy się na receptach. Już teraz każdy może zarejestrować swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Możemy dzięki niemu otrzymać receptę drogą elektroniczną, ale nie tylko. Zapewnia ono dostęp do historii e-recept, e-zwolnień oraz dokumentacji medycznej. Wgląd do tych danych ma zarówno pacjent, jak i personel medyczny. Umożliwia to lepszą koordynację procesu leczenia i tym samym zwiększa bezpieczeństwo i jego jakość.

Filip Cudnoch
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czytelnik #2788403 | 5.172.*.* 9 wrz 2019 12:05

    Jak nie będzie internetu w danym momencie a w tym kraju to wszystko zdarzyć się może to gdzie zrealizujesz receptę.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz