Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Nie oddawajmy Kopernika!

2019-08-21 20:10:52 (ost. akt: 2019-08-21 19:11:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wielki uczony wszech czasów mieszkał na zamku kapituły warmińskiej w obecnej stolicy Warmii i Mazur kilka lat, prowadząc także tutaj swoje obserwacje astronomiczne. Ten fakt zaczyna być poważnie wykorzystywany do promocji miasta.

Zobacz także: Kopernik powinien być jak Pokemon Kopernik powinien być jak Pokemon Tylko jeden mieszkaniec Olsztyna jest znany na całym świecie. To oczywiście Mikołaj Kopernik. Niestety ciągle za mało wykorzystujemy go do promowania miasta....

W Centrum Konferencyjnym UWM od poniedziałku obraduje jubileuszowe, XX Beacon Satellite Symposium, z udziałem ponad 200 uczonych z pięciu kontynentów. Przemawiając podczas ceremonii otwarcia sympozjum, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin wręczył reprint dzieła Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” przewodniczącemu komitetu organizacyjnego prof. Andrzejowi Krankowskiemu z Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM. Było to symboliczne podkreślenie roli wielkiego uczonego renesansu w historii Warmii.

— To obserwując warmińskie niebo, zebrał mistrz Mikołaj dane naukowe pozwalające mu dokonać przewrotu w światowej astronomii — stwierdził m.in. marszałek.

W 546 rocznicę urodzin Kopernika, 19 lutego 2019, Urząd Marszałkowski wyemitował nowy token blockchain „CoperniCoin” — token Kopernika, który zachęca do poznawania regionu i życia Kopernika. Zdobywając te monety, można na koniec uzyskać nagrody. To dobry sposób na zainteresowanie młodego pokolenia postacią wielkiego astronoma.

— Opracowując program promocji regionu pragniemy podkreślić obecność tego wielkiego uczonego w naszym regionie — dodał marszałek chwilę pózniej w rozmowie z „Gazetą Olsztyńską”. — To tutaj, na Warmii, spędził mistrz Mikołaj swoje dorosłe życie, tutaj napisał „De revolutionibus…” i tutaj znajduje się jego grób.

Także prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz nie szczędził podczas inauguracji sympozjum słów zachęty do odwiedzania naszego regionu ze względu na jego walory historyczne, w tym ponad 600-letnią historię Olsztyna

— W pięćsetlecie urodzin Kopernika zostało otwarte Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, które także będziecie mieli okazję zwiedzić — mówił.

Czy przybysze z innych stron kraju wiedzą, że przyjechali do miasta wielkiego astronoma? Żeby się o tym przekonać, udałem się na dworzec PKP i zapytywałem o to osoby, które właśnie wysiadły z pociągu.
— Oczywiście, że tak — odpowiedział mężczyzna w średnim wieku z plecakiem. — Już w szkole podstawowej uczyli nas o tym.
— Jedną z jego siedzib był na pewno Frombork oraz Lidzbark Warmiński — dodał kolejny podróżny. — Ale trudno mi coś więcej powiedzieć ze szczegółami. Wiem na pewno, że nie przebywał w Barczewie, do którego teraz jadę. Jedno jest pewne: dokonał wielkiego odkrycia, które przyczyniło się do rozwoju nauki.
— Fakt, że Kopernik mieszkał we Fromborku, jest dosyć powszechnie znany, ale że w Olsztynie, to pierwsze słyszę. Co prawda jestem tu pierwszy raz — mówi dla odmiany pan Maciej, student z Gdyni. — Coś tam gdzieś słyszałem, że Kopernik spędzał czas gdzieś tam w okolicach Mazur, ale nie pamiętam — deklaruje pan Mateusz, mody turysta z Warszawy.

Na pytanie, czy ma świadomość, że to Warmia, a nie Mazury, odpowiada niepewnie, że „chyba tak”.

Jak widać, wiedza o obecności wielkiego uczonego w stolicy Warmii i Mazur nie jest wcale tak powszechna, jak byśmy tego oczekiwali. Jadąc obwodnicą Olsztyna próżno na razie szukać drogowskazów, na przykład w rodzaju: „Do miasta Kopernika”.

Łukasz Czarnecki-Pacyński
Masz pytanie do autora? Pytaj: l.czarnecki@gazetaolsztynska.pl

Od autora
Nie oddawajmy Mikołaja Kopernika innym miastom, które od dawna promują się dzięki jego nazwisku. To dzisiejsza stolica Warmii i Mazur, obok Fromborka, ma do tego największe prawo.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. As #2781326 | 91.15.*.* 24 sie 2019 14:09

  Wszechczasów piszemy zawsze razem.jakby coś to mogę dać bezpłatne korepetycje pisarzowi z gazety z gp

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gosiausa #2781100 | 107.5.*.* 23 sie 2019 21:35

  Kiedyś jako nagrodę w szkole podstawowej otrzymałam książkę - Mikołaj Kopernik - życie i samotność ..... nie pamietam autora i dokładnego tytułu , nie mnie pamietam , ze autor coś wspominał o krótkim okresie pobytu na zamku,i ze dotyczył planu obrony zamku przed krzyzakami !!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. @Ze #2780674 | 83.9.*.* 22 sie 2019 22:34

  Bo to nie jest miasto Kopernika tylko zabugowców i kurpiów. Nie widzisz, że coraz bardziej przypomina jakieś Mysiadło niż np. Norymberge, gdzie Kopernik swoje ksiazki drukowal?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ze #2780515 | 81.190.*.* 22 sie 2019 17:16

  Ze wszystkich kierunków wjeżdżając do Olsztyna powinna być duża ładna tablica informująca np.Witamy w mieście Kopernika Olsztynie lub np.Witamy w Olsztynie i wyjeżdżając z Olsztyna że wszystkich kierunków też powinny być tablice na których powinno być np.napisane Olsztyn żegna i serdecznie zaprasza ponownie. Coś w tym stylu.....A dziś nic nie ma ani wjeżdżając do Olsztyna ani wyjeżdżając żadnych ładnych dużych tablic. Tylko,że Olsztyn i nic więcej. Pobudka....!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Gdzie marketing?! #2780413 | 5.172.*.* 22 sie 2019 14:28

   To wina marketingowców i samego prezydenta, ze tak mało mówi się o Koperniku mieszkającym w Olsztynie!!! Brak reklamy i jakiegoś pomysłu na wypromowanie "olsztyńskiego Kopernika"... poza tym po prostu Olsztynowi brakuje reklamy!!!!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)