Wtorek, 2 czerwca 2020. Imieniny Erazma, Marianny, Marzeny

Czy bank może skserować nasz dowód? MSWiA wyjaśnia

2019-07-11 15:55:10 (ost. akt: 2019-07-11 14:12:49)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum

Już jutro (12 lipca) wchodzi w życie ustawa o dokumentach publicznych. Jej celem jest walka z fałszerstwami dokumentów, a także z wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw np. wyłudzania kredytów. Jak zapewnia MSWiA dzięki ustawie będzie możliwa budowa systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych, który obejmie m.in. takie dokumenty jak dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy i legitymacje studenckie. Ustawa jednak, wbrew temu, co się ostatnio dało słyszeć, nie przewiduje kary za wykonywanie kserokopii dokumentów np. w banku.

Zobacz także: Koniec dowodów kolekcjonerskich Koniec dowodów kolekcjonerskich 12 lipca wejdzie w życie ustawa o dokumentach publicznych. Firmy będą mogły jedynie poprosić o okazanie dokumentu tożsamości i spisać dane do umowy. Załatwiona...

Zobacz także: Sztuczny dowód sprzedał realne mieszkanie. Problem z dowodami kolekcjonerskimi Sztuczny dowód sprzedał realne mieszkanie. Problem z dowodami kolekcjonerskimi Jest umowa spisana u notariusza, jest PESEL, nazwisko i sprzedane mieszkanie. Ale dowód osobisty, którego użyto przy sprzedaży był... kolekcjonerski. Sąd...

Do najczęstszych przestępstw związanych z wykorzystaniem fałszywych dokumentów należą wyłudzenia kredytów i towarów, przestępstwa związane z obrotem z zagranicą, a także sprzedaż kradzionych samochodów. Z informacji Związku Banków Polskich wynika, że rocznie udaremnianych jest około 6 tysięcy prób wyłudzeń kredytów na podstawie fałszywych dokumentów. Fałszywe dokumenty są wykorzystywane w wielu przestępstwach związanych między innymi z przestępczością gospodarczą czy też finansową. Na podstawie sfałszowanych dowodów czy paszportów przestępcy tworzą fikcyjne tożsamości.

Dotychczas przepisy dotyczące dokumentów były rozproszone w blisko 400 aktach prawnych. Brakowało również jednolitych standardów zabezpieczeń przed fałszowaniem. Nie było też organu odpowiedzialnego za kształtowanie polityki bezpieczeństwa w tym obszarze (teraz będzie nim minister spraw wewnętrznych i administracji). Konieczne stało się zatem kompleksowe uregulowanie kwestii dokumentów publicznych od momentu projektowania, poprzez nadzorowanie ich produkcji, a także działania prewencyjne i edukacyjne. Wszystkie te aspekty objęte zostały ustawą o dokumentach publicznych.

Przy MSWiA zostanie utworzona komisja do spraw dokumentów publicznych, która m.in. będzie brać udział w opracowywaniu nowych wzorów dokumentów. Ustawa określa też wymagania dla wytwórców dokumentów publicznych dotyczące zapewnienia ich bezpiecznej produkcji i określa zasady przechowywania dokumentów publicznych. Dokumentom publicznym, w zależności od ich znaczenia dla bezpieczeństwa państwa, przypisany zostanie minimalny poziom wymaganych zabezpieczeń.

Ustawa zakłada utworzenie rejestru dokumentów publicznych, który będzie prowadzony przez MSWiA. Rejestr umożliwi obywatelom dostęp on-line do wzorów obowiązujących dokumentów z opisem podstawowych zabezpieczeń i sposobu weryfikacji ich autentyczności. Rejestr zostanie uruchomiony w połowie przyszłego roku.

Nowy akt prawny wprowadza definicję repliki dokumentu publicznego oraz przewiduje kary za ich wytwarzanie, oferowanie, sprzedaż lub przechowywanie w celu sprzedaży. Ten przepis karny powstał między innymi w reakcji na zjawisko oferowania tzw. dokumentów kolekcjonerskich. Oznacza to, że ustawa zwiększy ochronę przed fałszerstwami z wykorzystaniem dokumentów łudząco podobnych do oryginałów.

Wbrew informacjom podawanym przez media, ustawa nie wprowadza kary za wykonywanie kserokopii dokumentów np. w banku. Istotne jest odróżnienie przeciwdziałania fałszerstwom dokumentów publicznych poprzez zakaz tworzenia ich replik od kopiowania zawartych w dokumentach danych osobowych. Ustawa o dokumentach publicznych nie zawiera regulacji w obszarze pozyskiwania danych osobowych na skutek kopiowania dokumentów. Kwestie te podlegają przepisom ustawy o ochronie danych osobowych.

Źródło: MSWiA

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gugu #2765501 | 77.111.*.* 22 lip 2019 01:01

  Przynajmniej ten obecny Rząd coś w tym kierunku robi bo POprzednicy to wiadomo...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Roztargniony #2761033 | 83.9.*.* 12 lip 2019 13:08

  A czy agent ubezpieczeniowy żąda do skserowania dowód osobisty i prawa jazdy to jak mam się zachować nie ubezpieczać samochodu, a robił to mi nie jeden raz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. czyli znow gówno zrobili #2760734 | 37.8.*.* 11 lip 2019 19:27

  i żeby wypożyczyć kajak na plaży miejskie dalej będą kserować dowody? No szok a nie państwo

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)