Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Nowatorska operacja w olsztyńskim szpitalu dziecięcym. Mama pacjenta: "mój syn będzie wyglądał inaczej" [ZDJĘCIA, VIDEO]

2019-07-09 17:27:57 (ost. akt: 2019-07-09 18:09:48)
operacja odtworzenia ucha dziecka w szpitalu dziecięcym w Olsztynie 5

operacja odtworzenia ucha dziecka w szpitalu dziecięcym w Olsztynie 5

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

We wtorek (9 lipca) odbyła się nowatorska operacja w szpitalu dziecięcym w Olsztynie. Polegała na rekonstrukcji małżowiny usznej u dziecka z jego... żebra. Pacjentem jest 11-letni chłopiec spod Warszawy, który cierpi na zespół Goldenhara – zespół wad wrodzonych twarzoczaszki,

— Odczuwam i radość, i ulgę, że mój syn będzie już teraz inaczej wyglądał. Zaakceptowanie jego „inności” nie było wcale łatwe także dla niektórych członków rodziny — mówi mama młodego pacjenta.

We wtorek w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym została przeprowadzona pierwsza w historii regionu operacja rekonstrukcji małżowiny usznej u dziecka. Operację przeprowadził interdyscyplinarny zespół lekarzy z oddziału chirurgii głowy i szyi.
Pacjent to 11-letni chłopiec spod Warszawy, który cierpi na zespół Goldenhara – zespół wad wrodzonych twarzoczaszki, którego jednym z objawów jest m.in. niewykształcenie ucha.

Rekonstrukcja ucha

Operacja należała do skomplikowanych, zespół przygotowywał się do niej przez półtora roku, m.in. szkoląc się w renomowanym ośrodku w Niemczech. Ucho odtworzone zostało chrząstki pobranej z żebra pacjenta.

— Pacjent urodził się bez ucha środkowego i małżowiny usznej. Operacja miała na celu poprawę nie tylko fizycznego funkcjonowania pacjenta, ale też ma dla niego ogromne znaczenie psychologiczne, zapobiegające wykluczeniu społecznemu — mówi dr Krzysztof Dowgierd, ordynator oddziału w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej.

— Chłopiec spotykał się z docinkami kolegów w szkole od samego początku nauki. Jego inność była dla nich trudna do zaakceptowania — opowiada mama chłopca. — Potem już się przyzwyczaili i było mu trochę łatwiej. Ale niedługo skończy szkołę podstawową i pójdzie dalej. W nowym miejscu mogłoby się to znowu powtórzyć. Cieszę się, że będzie miał nareszcie możliwość nieodróżniania się od otoczenia.

operacja odtworzenia ucha dziecka w szpitalu dziecięcym w Olsztynie

Po wyrzeźbieniu nowego ucha przez chirurga-plastyka i wszczepieniu tam implantu słuchowego, nikt nie pozna, że chłopiec — później już dorosły mężczyzna, urodził się kiedyś bez tego ucha.

— Przeprowadzenie takiej operacji wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale też zdolności manualnych, ponieważ takie ucho trzeba po prostu od początku wyrzeźbić — dodaje dr Krzysztof Dowgierd. — Mamy nadzieję i pracujemy nad tym, by za jakiś czas pobieranie materiału do przeszczepu z żebra zastąpić małżowinami tworzonymi na drukarkach 3D.

Operacja była częścią wieloetapowego leczenia wad w zakresie twarzoczaszki w oddziale chirurgii głowy i szyi, który — jako jedyny ośrodek w Polsce — zapewnia kompleksową, interdyscyplinarną opiekę nad dziećmi z takimi schorzeniami. W następnej kolejności planowane jest wszczepienie chłopcu implantu słuchowego, których wszczepianie Szpital Dziecięcy w Olsztynie również niedawno rozpoczął.
red., łcp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Real #2760765 | 31.6.*.* 11 lip 2019 20:47

  Niesamowite!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kd #2759917 | 83.9.*.* 10 lip 2019 08:27

  Na jakiej podstawie dentysta zajmuje się uszami?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. qaz #2759864 | 178.235.*.* 10 lip 2019 00:11

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nowatorska to chyba byłaby pierwsza na świecie a nie pierwsza w regionie.

  2. Arkadiusz #2759803 | 81.190.*.* 9 lip 2019 20:43

   Brawo! Powodzenia dla chłopca, jego mamy i rodziny, podziękowania dla lekarzy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Mysza #2759794 | 5.173.*.* 9 lip 2019 20:21

   Wspaniały człowiek.Doskonały fachowiec.Jedyny lekarz którego znam dla którego ważne jest dobro pacjenta i podejmowanie wyzwań.Szacunek Panie doktorze !!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz