Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Urlop macierzyński nie tylko dla matek

2019-06-26 17:05:46 (ost. akt: 2019-06-26 17:05:47)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Po narodzinach dziecka rodzice chcą pozostawać z nim jak najdłużej. Prawo przewiduje już taki przywilej nie tylko matce dziecka, ale również ojcu. Kto, kiedy i na jaki okres może skorzystać z urlopów w celu opieki nad dzieckiem? Sprawdźcie!

W związku z narodzinami dziecka, jego ojciec, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu może skorzystać z trzech typów urlopów. Są to: urlop ojcowski, macierzyński i rodzicielski.

Ojciec dziecka może skorzystać z 2 tygodni zasiłku macierzyńskiego ustalonego przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego. Może on być wykorzystany do ukończenia przez dziecko 2 roku życia, maksymalnie w dwóch częściach po tygodniu każda. Co ważne, w tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim.

Ojcu dziecka przysługuje również zasiłek macierzyński w przypadku śmierci matki dziecka, porzucenia przez nią dziecka lub gdy matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym.

W przypadku kiedy matka dziecka nie wykorzystała całości urlopu macierzyńskiego, ojciec dziecka może wykorzystać pozostałą jego część, jednak nie dłużej niż 6 tygodni.

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przysługuje matce dziecka, potem może wrócić do pracy, a pozostałe 6 tygodni urlopu przekazać ojcu dziecka.


Zasada ta dotyczy także opiekunów, którzy przyjmują dziecko na wychowanie. Wniosek o rezygnację z urlopu macierzyńskiego kobieta powinna złożyć najpóźniej 14 dni przed planowanym powrotem do pracy. Musi do niego dołączyć oświadczenie, od kiedy ubezpieczony ojciec dziecka będzie korzystał z uprawnień do zasiłku macierzyńskiego.

Ojciec dziecka, który będzie wnioskował o pozostały okres urlopu macierzyńskiego, oprócz odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka lub jego kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS musi przedłożyć zaświadczenie pracodawcy matki dziecka:
— o okresie za jaki został jej wypłacony zasiłek macierzyński i o okresie przysługującego jej zasiłku,
— o stawce procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał ubezpieczonej matce dziecka.

Po urlopie macierzyńskim zarówno mama jak i ojciec dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku porodu wielorakiego do 34. Urlop ten przysługuje również w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie.

Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Urlop może zostać udzielony w nie więcej niż 4 częściach. Ten urlop oboje rodzice mogą wykorzystać wspólnie lub podzielić między siebie.

Część urlopu nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem:
— pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni,
— przyjęcia dziecka na wychowanie – w tym przypadku pierwsza cześć urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 3 tygodnie,
— sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.

Część urlopu rodzicielskiego (do 16 tygodni) można zostawić na później i wykorzystać go do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Tę część można podzielić maksymalnie na 2 części – po 8 tygodni.

Zasada ta nie ma zastosowania, jeżeli w ciągu 21 dni po porodzie albo odpowiednio po przyjęciu dziecka na wychowanie złożony został wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, tj. 32, 34 lub 29 tygodni.


Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Brajan Lussy John #2753364 | 77.111.*.* 26 cze 2019 21:53

    za takie imiona nadawane dzieciom bym karał

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz