Quantcast

Sobota, 28 listopada 2020. Imieniny Jakuba, Stefana, Romy

Najpierw triażysta, potem pomoc. Na SOR-ach ma być lepiej

2019-06-25 07:11:00 (ost. akt: 2019-06-25 07:27:42)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu!

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu!

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Na szpitalnych oddziałach ratunkowych pojawią się triażyści, którzy będą segregować pacjentów. I w zależności od przyznanego koloru, tyle czasu pacjent będzie czekał na pomoc. Ma to zapobiec tragediom, do jakich doszło ostatnio na SOR w kraju.

Szybciej może nie będzie, ale ma być bezpieczniej. To cel TOPSOR, nowego programu Ministerstwa Zdrowia, który ma zostać wdrożony we wszystkich szpitalnych oddziałach ratunkowych w Polsce. W Olsztynie przedstawiciele 11 szpitali z regionu, gdzie działają SOR-y, podpisali porozumienie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym o wdrożeniu ministerialnego programu TOPSOR. Obecny był wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Program TOPSOR to wynik ostatnich tragedii, do których doszło w kraju na SOR, w tym w Sosnowcu. Zmarł tam 39-letni mężczyzna, który przez dziewięć godzin oczekiwał na pomoc. Pacjent zgłosił się na SOR z siną nogą, z której sączył się płyn, ale personel szpitala uznał, że jego przypadek nie jest pilny.

Triaż, czyli system segregacji, selekcji pacjentów, choć tu chyba żadne słowo nie jest dobre, ma zapobiec takim tragediom na SOR. Triażysta, czyli ratownik medyczny, pielęgniarka czy lekarz, dokonają wstępnej oceny stanu pacjenta. I w zależności od przyznanego im statusu (koloru), będzie zależał czas oczekiwania na pomoc, kiedy zajmą się nim lekarze.

— System triażowania, oznaczania pacjentów i wskazywania, ile czasu będą czekać, to system uznany na świecie — mówił Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia. — Narzędzie, z którego największe szpitale w Polsce korzystają już od dawna. A program TOPSOR ma wspierać proces triażowania.
Te zmiany są absolutnie konieczne, są odpowiedzią na to, co dzieje się na niektórych SOR-ach.

Program, na który resort planuje wydać ok. 40 mln zł, ma być wdrożony od 1 października na początku w 76 największych szpitalach w Polsce, w tym trzech województwie warmińsko-mazurskim.

W przyszłym roku TOPSOR będzie wprowadzony w kolejnych 156 SOR-ach w kraju. Czy dzięki nowemu programowi skrócą się kolejki na SOR-ach i chorzy nie będą musieli godzinami oczekiwać, aż ktoś się nim wreszcie zajmie?

— Zakładamy przede wszystkim, że TOPSOR uporządkuje te kolejki — podkreślił wiceminister Gadomski. — Nie będzie już takich sytuacji, że każdy pacjent czeka dwie, trzy, cztery godziny. Jedni mają czekać pół godziny albo być przyjęci w trybie nagłym, a inni, łatwiejsi pacjenci, być może mogą czekać do sześciu czy czterech godzin. Chcielibyśmy, aby te kolejki były jak najkrótsze.

Według dyrektorów szpitali dzięki systemowi triaż ma być bezpieczniej, ale już niekoniecznie szybciej.

— Będzie lepsza, skuteczniejsza segregacja, żeby nie było tak jak w innych SOR-ach, gdzie pacjent czekając w kolejce zmarł. To jest idea triażu. Będzie bezpieczniej, ale czy szybciej, nie sądzę — stwierdziła Irena Kierzkowska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, w którym do SOR zgłasza się od 30 do ponad 100 pacjentów dziennie. — Każde usprawnienie pracy SOR, triażu przyjmujemy z pewnym zadowoleniem, bo praca na SOR jest bardzo ciężka. Trudno przewidzieć, ile wydarzy się zdarzeń — mówiła — Nasz SKOR ( szpitalny kliniczny) triaż wprowadził już w 2014 roku. Mamy nadzieję, że ten system będzie lepszy, ma lepsze funkcje. Usprawni pracę SOR.

Jak powiedział wiceminister Gadomski od 1 lipca wchodzą też zmiany dotyczące wyceny usług na SOR-ach, które mają zapewnić wyższą jakość opieki. SOR-y mają dostać o ok. 40 mln zł więcej. Ma to pozwoli dyrektorom placówek na zatrudnienie dodatkowej kadry, chociażby do prowadzenia triażowania.

Andrzej Mielnicki

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pamela Rosa #2754754 | 5.62.*.* 29 cze 2019 07:27

  Cześć, jestem Pamela Rosa Flores, uprawniona i wiarygodna pożyczkodawczyni. Udzielam pożyczki z jasnymi i łatwymi do zrozumienia warunkami z 3% oprocentowaniem. Zapewniam pożyczki biznesowe, pożyczki osobiste, kredyty studenckie, kredyty samochodowe i pożyczki na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną bezpośrednio: pamelarosaflores11@gmail.com

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dr.hector #2752568 | 88.156.*.* 25 cze 2019 15:47

  Do pracy na SOR-ach powinni byc kierowani pracownicy za karę! Od kiedy wprowadzili wolne niedziele w handlu,to wszystkie przygłupy,które kiedyś spędzały czas w galeriach,teraz przyłażą na SOR-y!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Melon #2752549 | 37.47.*.* 25 cze 2019 15:15

  No to tiulu i krempliny nie zabraknie również czarnego aksamitu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Do neutralny #2752383 | 78.88.*.* 25 cze 2019 09:59

  Bezdomni to też ludzie!!!! widocznie pracują tam pielęgniarki z powołania

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Polak, nie prusak, nie żyd #2752367 | 193.243.*.* 25 cze 2019 09:39

   Pudrowanie trupa! Sztuczna dobra zmiana! Polska ciągle wymaga reform (np. wymiaru niesprawiedliwości), a nie jakiegoś tam... make up'a.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)