Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Fundusze europejskie. Nawet najmniejsze firmy z Polski Wschodniej dostaną wsparcie na ekspansję zagraniczną

2019-06-19 10:54:55 (ost. akt: 2019-06-19 10:55:08) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Fot. Travel mania/shutterstock.com

By podtrzymać wysokie tempo rozwoju polskiej gospodarki firmy muszą sprzedawać swoje produkty na coraz to nowych rynkach. Ich podbój nie jest prosty, ale na pewno łatwiej to osiągnąć ze wsparciem ze środków publicznych, np. z trwającego obecnie konkursu "Internacjonalizacja MŚP".

Polskie firmy rozwijają się coraz szybciej, o czym najlepiej świadczy wysoka dynamika PKB. Podstawą tego sukcesu jest rosnący popyt na rodzime produkty i usługi, zarówno na rynku krajowym, jak i eksportowanych poza granice. Nie jest przy tym tajemnicą, że firmy mikro, małe i średnie stanowią fundament polskiej gospodarki. O ile łatwo jest im konkurować na rynku krajowym, o tyle trudniej - w porównaniu z dużymi firmami czy korporacjami - pozyskiwać klientów spoza granic Polski. Dlatego znaczna cześć środków ze wsparcia publicznego, w tym fundusze europejskie, nakierowana jest na tzw. internacjonalizację, czyli wprowadzanie produktów i usług na rynki międzynarodowe.

Środki na ten cel zarezerwowane są zarówno w programach operacyjnych poszczególnych województw, jak i w programach centralnych, w tym w zarządzanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Program Operacyjny Polska Wschodnia, z którego wspierane są firmy działające na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego lub podkarpackiego. Pieniądze są do pozyskania przez firmy w ramach różnych konkursów, m.in. w trwającym aktualnie - „Internacjonalizacja MŚP”. W konkursie można wziąć udział do 3 września, ale lepiej nie zwlekać i złożyć wniosek w najbliższej rundzie konkursu, która kończy się 15 lipca..

Do pozyskania nawet 800 tys. złotych


Cel przedsięwzięcia, które może liczyć na dofinansowanie w ramach tego konkursu jest jasny: sfinansowanie kosztów wprowadzenia na nowe rynki zagraniczne produktów lub usług firm działających na obszarze województw Polski Wschodniej. By spełnić warunki konkursu wystarczy wejść z produktem na co najmniej jeden nowy rynek zagraniczny. Jeśli będzie to rynek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii można liczyć na dofinansowanie w wysokości do 800 tys. zł. Jeśli ekspansja dotyczy krajów należących do EOG lub Szwajcarii, maksymalne dofinansowanie wynosi 550 tys. zł.
Warto przypomnieć, że Europejski Obszar Gospodarczy tworzą kraje należące do Unii Europejskiej oraz Islandia, Lichtenstein i Norwegia.

To zróżnicowanie kwot wsparcia jest zrozumiałe; o ile polskie przedsiębiorstwa stosunkowo łatwo wchodzą ze sprzedażą swoich produktów na rynki krajów europejskich, zwłaszcza należących podobnie jak Polska do Unii Europejskiej, to już internacjonalizacja poza Europę jest znacznie trudniejsza i bardziej kosztowna. Ale też tamtejsze rynki są dla polskich firm dużo bardziej perspektywiczne.

Tylko 15 procent środków własnych


Mikro- mała lub średnia firma, która zdecyduje się na wejście z produktem na nowy rynek zagraniczny może liczyć na dofinansowanie projektu w wysokości do 85 proc. kosztów; jak łatwo policzyć, musi mieć na zrealizowanie takiej internacjonalizacji tylko 15 proc. wartości projektu ze środków własnych.
Pozyskane dofinansowanie można przeznaczyć na jeden z czterech celów:
1)usługi doradcze związane z opracowaniem i przygotowaniem do wdrożenia nowego modelu biznesowego;
2) usługi związane bezpośrednio z wdrożeniem nowego modelu biznesowego, w tym m.in. koszty materiałów reklamowych, szkoleń, tłumaczeń, testów;
3) udział w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych;
4) nabycie środków trwałych w związku z przygotowaniem do internacjonalizacji działalności, z tym że dofinansowaniem nie jest objęte nabycie nieruchomości lub wartości niematerialnych i prawnych.
Budżet konkursu wynosi 50 mln złotych.

Szczegółowe informacje o konkursie „Internacjonalizacja MŚP” i o trybie składania wniosków można zaleźć na stronie internetowej.

4 lipca będzie można wziąć udział w webinarium nt. Internacjonalizacji MŚP na portalu PARP. Eksperci podpowiedzą m.in. jak skutecznie złożyć wniosek o dofinansowanie. Dzięki formularzowi umieszczonemu pod oknem transmisji internauci mogą zadawać pytania ekspertom biorącym udział w spotkaniu.

Materiał informacyjny PARP
http://m.wm.pl/2019/04/orig/popw-544655.jpg


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anty lewak. #2752074 | 109.241.*.* 24 cze 2019 19:09

    Won z tym kołhozem z pod sześcioramiennej gwiazdy!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz