Quantcast

Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że sieć 5G jest pod kontrolą, a olsztyński sanepid zaprasza na pomiar pola elektromagnetycznego naszego telefonu komórkowego

2019-06-10 16:09:05 (ost. akt: 2019-06-10 15:32:26)
technologia 5G

technologia 5G

Autor zdjęcia: Pixabay

Przeciwnicy 5G podgrzewają nastroje, serwując odbiorcom fake newsy — zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, które postanawia na to zareagować. Jak? — Obalamy najczęściej powtarzane mity. Przygotowaliśmy serwis internetowy o 5G oraz Białą Księgę „Pole elektromagnetyczne a człowiek”, które są wiarygodnym źródłem wiedzy o 5G — czytamy w komunikacie resortu.

Zobacz także: Tydzień zdrowia w Olsztynie Tydzień zdrowia w Olsztynie Województwa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie świętuje 100-lecie istnienia Sanepidu w Polsce. W programie bezpłatne badania, porady i konferencja...

Walka z fake newsami

Żeby dać przeciwwagę niesprawdzonym informacjom, uruchamiamy specjalną stronę internetową na temat 5G. Oprócz tego publikujemy Białą Księgę – popularno-naukową publikację dla bardziej wymagających czytelników, która zbiera całość wiedzy na temat 5G i pola elektromagnetycznego używanego w telekomunikacji — informują przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji. I przypominają, że za tą pigułką wiedzy stoi Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, który przygotował ją wspólnie z uczonymi z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

— Chcemy dać Polakom źródło rzetelnych informacji na temat 5G, by nikt ich nie wprowadzał w błąd. W przestrzeni publicznej jest wiele nieprawdziwych informacji na temat tej technologii, często bardzo emocjonalnych. To jest po prostu manipulacja. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało rzetelne źródła informacji, oparte o badania i światową wiedzę na ten temat zebraną przez polskich naukowców — mówi Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

Z okazji obchodów 100-lecia Inspekcji Sanitarnej w Polsce Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie zaprasza mieszkańców Olsztyna i regionu w dniach 10-14.06.2019 r. w godzinach 9:00-14:00 na pomiar pola elektromagnetycznego telefonu komórkowego.

Rzetelna strona internetowa o 5G

Strona internetowa działa pod adresem https://gov.pl/5G. W przystępny sposób podaje podstawowe informacje: czym jest 5G, na czym polega technologia, jaki ma związek 5G z polem elektromagnetycznym. Dodatkowo serwis zbiera najciekawsze publikacje z polskich mediów na temat 5G. Na stronie użytkownicy mogą zadawać pytania, a na najciekawsze i najczęściej się pojawiające odpowiedzą eksperci.

Biała księga 5G

Biała Księga wyjaśnia w sposób bardziej szczegółowy jak działa współczesna telekomunikacja. Opisuje ją z punktu widzenia fizyki, biologii i medycyny oraz obowiązujących przepisów w Polsce i innych krajach. Tłumaczy również, dlaczego 5G może mieć rewolucyjny efekt dla gospodarki, mimo że z punktu widzenia telekomunikacji to po prostu stopniowa ewolucja już wykorzystywanych urządzeń.


SI2PEM to system, który ma trzymać polskie 5G w ryzach
Prace nad nim trwają od blisko dwóch lat. Każdy w Polsce na własną rękę będzie mógł sprawdzić poziom pola elektromagnetycznego (PEM) w dowolnym miejscu na mapie kraju. Prototyp systemu ma być udostępniony w listopadzie tego roku. Jednak w pełni działający SI2PEMruszy dopiero w sierpniu 2020 rok. To narzędzie, które ma rozwiać społeczne wątpliwości wokół wpływu sieci 5G. Dla inwestorów ma być praktycznym narzędziem przy planowaniu prac.

5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. Ta sieć będzie o wiele szybsza niż sieci funkcjonujące obecnie i pozwoli na podłączenie do Internetu milionów dodatkowych urządzeń, co umożliwi zmianę na lepsze wielu dziedzin życia.

W porównaniu z poprzednimi generacjami, sieć 5G ma dawać o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. 5G pozwoli podpiąć do Internetu ogromną liczbę dodatkowych urządzeń. Nowa technologia pozwoli podłączyć do sieci nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy.

Nowa sieć mobilna jest niezbędna, bo do Internetu podpinanych jest coraz więcej urządzeń. Szacuje się, że w 2020 r. będzie z go korzystać 5,5 mld ludzi i ponad 50 mld urządzeń. Dzisiejsze sieci nie poradzą sobie z taką ilością danych, bo – według szacunków – każdy użytkownik mobilnego Internetu będzie zużywać średnio 20 GB danych miesięcznie. Dzisiaj to około 3,5 GB.

Technologia 5G to coś więcej, niż tylko możliwość szybszego ściągania zdjęć, filmów i innych danych. Nowa sieć jest projektowana z myślą o podłączeniu do niej ogromnej ilości urządzeń tzw. Internetu rzeczy, które dzięki stałemu podpięciu do sieci, łączności ze sobą nawzajem i zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji, mają pozwolić na rozwinięcie inteligentnego przemysłu, inteligentnych miast czy inteligentnego transportu.

Technologia 5G oferuje także niezwykle małe opóźnienia, co w praktyce oznacza, że system ma reagować stukrotnie szybciej niż sieci LTE. To w dalszej perspektywie umożliwi zautomatyzowanie medycyny czy transportu, bo np. możliwe stanie się zdalne kontrolowanie bardzo precyzyjnych urządzeń, takich jak roboty medyczne.

Początkowo sieć 5G będzie stanowić rozwinięcie istniejącej sieci 4G/LTE/LTE-Advanced. Z czasem całkowicie przejmie jej rolę.

Pole elektromagnetyczne to połączony efekt pól magnetycznego i elektrycznego. Pole elektromagnetyczne występuje zawsze i wszędzie – energia towarzysząca zjawiskom elektromagnetycznym, to jedna z najstarszych form energii we Wszechświecie, która była jednym z czynników kształtujących ewolucję Ziemi. Źródłem pola elektromagnetycznego są także wszelkie organizmy żywe, w tym człowiek.

Sztuczne pole elektromagnetyczne powstaje wszędzie tam, gdzie płynie prąd: każde gniazdko elektryczne jest jego źródłem. A fale radiowe, które są falami elektromagnetycznymi, wykorzystuje się od ponad 120 lat do łączności: od bezprzewodowego telegrafu przez radio, telewizję aż po wifi czy bluetooth.

Pole elektromagnetyczne w różnych miejscach ma różne częstotliwości i długości fal. W telekomunikacji wykorzystywane są fale, które przenoszą stosunkowo niewiele energii – fale o częstotliwościach niejonizujących.

Naukowcy od lat badają to, czy pole elektromagnetyczne o wartościach niejonizujących może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnotowała w ciągu ostatnich 30 lat 25 tysięcy artykułów naukowych poświęconych efektom biologicznym i medycznym. Badacze jednak nie znaleźli wystarczających dowodów na związek pola elektromagnetycznego o natężeniu wykorzystywanym w telekomunikacji, a negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, WSEE w Olsztynie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mms #2942299 | 213.76.*.* 2 lip 2020 07:45

  Za kasę wszystko zrobicie i wszystko napiszecie. Jesteście tzw. sprzedajne dzi...!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. KonserwatywnyLiberal #2901623 | 94.254.*.* 7 kwi 2020 09:56

  Po samym tytułe "Biała księga" można zorientować się co za hultaje to pisały

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Eryk L #2751181 | 88.156.*.* 22 cze 2019 22:27

  W Polsce są potwornie zawyżone wszelkie normy dotyczące promieniowania, więc jeżeli 5G przekroczy te normy, to zmieni się ponownie normy i wszystko będzie OK.. takie jest myślenie w Polsce

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. franco #2746243 | 176.221.*.* 12 cze 2019 23:36

  Co ci lobbyści niedouki z M.C wiedzą o polach torsyjnych ? Sanepid -śmiech ma sprzęt z lat 70 XX wieku - nie jest w stanie namierzyć rutera Wi-fi a co dopiero monitorować 5G ? Dostępne źródła są jedynie w języku rosyjskim https://youtu.be/ZP3xJWSkYFM

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ja #2745615 | 178.235.*.* 12 cze 2019 00:55

  dlaczego tak klamiecie. ministerstwo nie ma racji bo klamie. 5g jest kosmicznie toksyczne a wy bierzecie udzial w klamaniu ludziom.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)