Quantcast

środa, 23 września 2020. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Profesor Maksymowicz złożył rezygnację

2019-06-07 11:56:22 (ost. akt: 2019-06-07 13:57:21)

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Profesor Wojciech Maksymowicz złożył rezygnację ze stanowiska prorektora ds. Collegium Medicum UWM. To pokłosie sporu między prorektorem, a resztą władz uczelni.

O swojej decyzji prorektor poinformował w piątek 7 czerwca 2019 roku na konferencji w szpitalu uniwersyteckim. — Mając na względzie dobro Collegium Medicum w Olsztynie 20 maja zaapelowałem o zmiany w nowym statucie przygotowywanym przez władz uczelni — powiedział. — Niestety nie doszło do żadnej merytorycznej dyskusji na temat moich postulatów. Jestem przekonany, że w kształcie proponowanych zapisów Collegium Medicum nie będzie się mogło rozwijać. W tej sytuacji nie jestem w stanie podpisywać się pod projektem, który nie jest moim.
Przypomnijmy, że prof. Maksymowicz zażądał wprowadzenia do statutu UWM zapisów dotyczących autonomii Collegium Medicum, które tworzą w tej chwili Wydział Nauk o Zdrowiu i Wydział Lekarski. Powiedział, że jeżeli przedstawione przez niego warunki nie zostaną spełnione, to złoży dymisję ze stanowiska prorektora ds. Collegium Medicum. Był też przeciwny przekształcenia uniwersyteckiego Wydziału Nauk o Zdrowiu w Szkołę Zdrowia Publicznego. Senat UWM po dyskusji odrzucił propozycje profesora Maksymowicza. Poparło je 6 senatorów, 39 był przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. W finalnym głosowaniu 23 maja senat UWM zatwierdził nowy statut 56 głosami. Przeciwko było 2 senatorów.
— W zaistniałej sytuacji, zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią, składam rezygnację z funkcji prorektora Collegium Medicum naszego uniwersytetu — powiedział na konferencji profesor Maksymowicz. — Zapewniam, że nie pełniąc już funkcji akademickiej, dalej zamierzam wspierać rozwój Collegium Medicum i szpitala — zakończył.
Przypomnijmy, że w poniedziałek odbyło się spotkanie kolegium rektorskiego, w czasie którego zapadła decyzja o wszczęciu procedury odwołania profesora Maksymowicza z funkcji prorektora UWM. To pokłosie między innymi konfliktu związanego z przekształceniem Wydziału Nauk o Zdrowiu w Szkołę Zdrowia Publicznego. Władze uczelni podjęły taką decyzję, bo WNoZ jako jedyny wydział UWM ma najniższą kategorię C (reszta ma kategorie A i B). Wpływa to negatywnie na ogólną ocenę, a tym samym zmniejszenie finansowania dla całej uczelni. Stąd pomysł przekształcenia WNoZ w Szkołę Zdrowia Publicznego, niepodlegającej do 2025 roku ocenie. Wtedy, o ile wyniki zostałby poprawione, szkoła mogłaby być znowu przekształcona w wydział. Przypomnijmy, że teraz prawie 600 osób kształci się tu na 4 kierunkach: pielęgniarstwie, położnictwie, ratownictwie i dietetyce.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także