Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Ile kosztują dziś poszczególne etapy budowy domu?

2019-05-23 11:05:51 (ost. akt: 2019-05-23 11:06:35) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: mat. prasowy

Budowa domu to wyzwanie i duża inwestycja czasu, nerwów i pieniędzy. Dopięcie harmonogramu terminów to jedno, a dogranie kosztorysu to drugie. Zanim zabierzesz się za spełnianie marzeń, sprawdź, ile kosztują poszczególne etapy budowy domu.

W 2018 roku sytuacja na rynku branży budowlanej zmieniła się, a ceny rosły o połowę szybciej niż w 2017 roku. Według szacunków przygotowanych przez specjalistów z branży średnie koszty budowy domu do stanu surowego zamkniętego wzrosły o około 7%, natomiast do stanu deweloperskiego o 9%. Kosztorys postawienia domu jednorodzinnego wzrósł średnio o 8.3-9.3% rok do roku.

Podczas budowy domu pamiętaj, że warto kierować się zasadą, aby nie oszczędzać na elementach, od których zależy stan techniczny budynku. Ostateczny koszt domu zależy od wielu czynników i dotyczy nie tylko materiałów wykorzystanych do budowy, ale również od dodatkowych kosztów oraz wynagrodzenia ekipy budowlanej, w której skład często wchodzi kierownik budowy.

Coraz częściej Polacy decydują się na zatrudnienie fachowca, który jest gwarancją nadzoru terminów i powodzenia całego przedsięwzięcia. Jego miesięczne średnie wynagrodzenie wynosi około 7000 zł brutto.

Budowa domu krok po kroku


Ceny działek zależą od lokalizacji, w której planujesz wybudować dom. Najdrożej zapłacimy za działkę budowlaną w województwie mazowieckim – średnia cena wynosi tu ok. 180 zł / m2, natomiast w samej Warszawie za metr kwadratowy zapłacimy aż ok. 700 zł.

Bez pozwolenia na budowę domu nie ruszysz z pracami budowlanymi. Poza tym na tym etapie często należy wykonać badanie geotechniczne gruntu, więc jego dodatkowy koszt, który może wynosić 1000-1500 zł, należy wziąć pod uwagę. Przeczytaj więcej na temat poszczególnych etapów budowy domu: Etapy budowy domu, czyli budowa domu krok po kroku.

Jak wybrać projekt domu?


Istotną sprawą i dla wielu jedną z najprzyjemniejszych czynności jest wybór projektu domu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dom parterowy, z poddaszem użytkowym, piętrowym czy nowoczesnym, warto pokusić się o otwartą rozmowę z projektantem i jasno przedstawić swoje upodobania, a także uprzedzić o kwestiach związanych z budżetem.

Jeśli budżet jest mocno ograniczony warto zdecydować się na gotowy projekt nieposiadający dodatkowych udziwnień, wykuszy i ozdób. Prosty w konstrukcji dom będzie zdecydowanie tańszy niż dom o kilku kondygnacjach. Im prostsza konstrukcja bryły, tym tańszy koszt nie tylko materiałów, ale także wykonania.

Ceny za prosty gotowy projekt wahają się w granicach ok. 1800-4000 zł. Jeżeli decydujemy się natomiast na projekt indywidualny, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Koszty budowy domu jednorodzinnego


Budowa domu jednorodzinnego i doprowadzenie go do stanu surowego składa się z kilku etapów: budowy fundamentów ( 26 000 - 35 000 zł), ścian nośnych i działkowych ( ok. 16 000 - 20 000 zł), kominów ( ok. 3000 zł) i dachu (25 000 - 30 000 zł).

Do budżetu należy doliczyć koszty zakupu i montażu drzwi i okien, a ceny stolarki otworowej potrafią przyprawić o zawrót głowy. Wszystko zależy od materiałów, na jakie się zdecydujesz. Za zwykłe okna PCV zapłacisz ok. 12 000 zł, a za porządne drzwi wejściowe ok. 3000 zł. Koszt bramy garażowej z napędem elektrycznym to ok. 5000-6000 zł. Finalny koszt wykończenia od stanu surowego zamkniętego może wynieść ok. 150 000 zł. Przedstawiony przykład dotyczył domu o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2. Dokładne koszty poszczególnych etapów znajdziesz przy każdym przygotowanym projekcie przygotowanym przez białostocką pracownię architektoniczną: Domoweklimaty.

	http://m.wm.pl/2019/05/orig/domoweklimaty-projekty-domow-552036.jpg

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. TomaS #2737535 | 46.175.*.* 24 maj 2019 12:43

    błąd jest w treści tego artykułu, wynika pewnie z niewiedzy autora. Jeśli idzie o ceny domów zamawianych u architekta to właśnie zaczynają się od kilkunastu tysięcy a kończą na kilkudziesięciu, nawet kilkuset. Wszystko zależy od skali przedsięwzięcia - pogląd na ten temat daj SIMPLIFEE.PL narzędzie do kalkulacji wartości prac projektowych

    ! - + odpowiedz na ten komentarz