Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Jeden przejazd, trzy minuty, trzech kierowców przejechało na czerwonym świetle

2019-05-14 17:58:09 (ost. akt: 2019-05-14 15:33:23)

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

Tylko w ciągu trzech minut, trzech kierowców złamało przepisy drogowe ignorując czerwone światło i przejeżdżając mimo to przez tory kolejowe. Policjanci ukarali ich mandatami oraz puntami karnymi.

Mimo tego, że wypadki na przejazdach kolejowych w ogólnej statystyce zdarzeń drogowych nie stanowią dominującej pozycji, to jednak z uwagi na okoliczności w jakich do nich dochodzi, należą do tych najniebezpieczniejszych i najtragiczniejszych w skutkach. Dlatego zawsze należy zachować szczególną ostrożność podczas przekraczania takich miejsc.

Niestety, niektórzy kierowcy o tym zapominają, albo – co gorsza – świadomie popełniają wykroczenia drogowe na torach. Tylko wczoraj (13.05.2019) w Morągu, trzech kierowców wykazało się skrajną nieodpowiedzialnością i wjechało na przejazd kolejowy mimo czerwonego światła na sygnalizatorze.

Świadkami tych manewrów byli policjanci ostródzkiej drogówki. Kierowcy ukarani zostali mandatami karnymi w wysokości 300 zł. Na konto każdego z nich trafiło też 6 punktów karnych.

Pamiętaj!

Nierozważne zachowanie kierujących i pieszych na torowisku kończy się albo nałożeniem mandatu albo skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Jednak konsekwencje tego zachowania mogą nieść za sobą jeszcze inne, tragiczne skutki. Dlatego po raz kolejny przypominamy podstawowe zasady i przepisy związane z poruszaniem się w obrębie przejazdów kolejowych.

Kierujący pojazdem obowiązany jest:

- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;

- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;

- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;

- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

mat. KWP Olsztyn

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. buli #2733041 | 81.190.*.* 16 maj 2019 09:20

  naturalna selekcja - czemu nie ! na głupotę nie ma rady, i nawet mandat 500+ nie pomoże :/

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. piotrek #2732798 | 185.124.*.* 15 maj 2019 17:47

  karygodne zachowanie, tu nawet yanosik nie miałby za dużo do powiedzenia. tacy kierowcy niech lepiej nie wyjeżdżają na ulice

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jurek #2732694 | 37.47.*.* 15 maj 2019 14:00

  Kierowcy jak święte krowy pakują się na przejazdy kolejowe, na przejścia dla pieszych - myślą, że drogi należą tylko do nich. Czas na kampanię "Nie jesteś sam na drodze". No i mandaty powinny solidnie wzrosnąć, bo bez zajrzenia do kieszeni niektórych się nie wychowa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. szofer #2732444 | 37.8.*.* 14 maj 2019 22:22

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Zapewne mieli doświadczenie - wiedzieli, że światła włączają się dużo za wcześnie. Dajcie spokój kierowcom, weźcie się za tych, co włączają światła, albo za system.

 5. bass #2732439 | 5.173.*.* 14 maj 2019 22:10

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. a gdzie tam są tory? tam gdzie drogowcy stoją?

Pokaż wszystkie komentarze (7)