Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Koniec pomyłek przy zażywaniu leków? Są nowe opakowania

2019-05-16 20:22:51 (ost. akt: 2019-05-16 19:26:52)

Autor zdjęcia: pixabay

To dobra wiadomość dla dojrzałych osób, które na co dzień zażywają leki. Nowe udogodnienia zmniejszą ryzyko pomyłki przy ich aplikowaniu. Jakie? Przede wszystkim duża i wyraźna czcionka nazwy oraz graficzne rozróżnienie dawki leku.

W życiu prawie każdego człowieka przychodzi taki czas, że zażycie lekarstw staje się nieodłącznym elementem dnia. Według badania PolSenior, ponad połowa dojrzałych Polaków (55 proc.) zażywa codziennie co najmniej 5 leków, a co 10 osoba – 10 i więcej leków. Tymczasem według światowych statystyk na 250 recept przypadają aż 4 błędy apteczne. Mylą się także sami pacjenci.

Choroby przewlekłe dotykają 92,5 proc. Polaków powyżej 70 roku życia. Seniorzy ci cierpią przy tym średnio na 4 schorzenia jednocześnie, w tym choroby układu krążenia, choroby płuc, nowotwory i cukrzycę. To oznacza, że pacjenci wymagający opieki sami muszą sobie radzić z przyjmowaniem wielu silnie działających leków. Wtedy o pomyłkę nie trudno.

Na szczęście można temu zapobiec. Na pomysł jak zadbać o bezpieczeństwo dojrzałych pacjentów wpadła Grupa Polpharma. Duża, wyraźna czcionka nazwy i dawki leku oraz zróżnicowanie kolorystyczne dawki, które są prostsze do odróżnienia dla starszych oraz słabowidzących osób to główne cechy nowych opakowań ich leków.

Na niektórych opakowaniach znajdują się także piktogramy ujmujące zastosowanie danych leków (ucho, nos, serce) zgodne z wytycznymi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych (URPL). Takie oznaczenie umożliwia samodzielne przyjmowanie leków nawet pacjentom z lekkimi zaburzeniami poznawczymi. Specjalna tabela stosowania leku umieszczona z tyłu opakowania wspiera z kolei przestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjenta.

— Bardzo dobry pomysł! Dużo jest starczych samotnych osób, które gubią się w tych lekach. Dobrze, że ktoś o nich pomyślał — cieszy się pani Henryka, emerytka z Olsztyna.

Jak mówią badania, od 10 proc. do aż 30 proc. pacjentów prosi farmaceutów o zapisanie dawki leku na opakowaniu. Nowe opakowania leków na receptę zawierają odpowiedź na tę potrzebę, w postaci specjalnej tabeli stosowania leku, umieszczonej na odwrocie opakowania. Dotyczy to wybranej grupy leków, których przyjmowanie związane jest ze ścisłym przestrzeganiem pór dnia. Przestrzeganie zaleceń lekarskich jest znacznie łatwiejsze, kiedy można zapisać porę przyjmowania konkretnego leku.

Według światowych badań aż 83 proc. błędów popełnianych przez farmaceutów może zostać wyeliminowanych dzięki poradzie farmaceutycznej dotyczącej zapisania na opakowaniu leku zaleceń lekarskich z recepty. Zmusza ona aptekarza do ponownego przyjrzenia się lekom przed wydaniem. Stąd wprowadzone przez firmę farmaceutyczną okienko komunikacyjne do uzupełnienia w aptece.

Pamiętajmy jednak, gdy mamy wątpliwości i porada lekarska lub dotychczasowy sposób przyjmowania, istotnie nie zgadzają się z poradą farmaceuty, należy dokładne sprawdzić lek, gdyż mogła zajść pomyłka związana z podobieństwem w nazwie.

Opakowania leków są także dostosowane do osób słabowidzących. Właśnie z myślą o nich znajdują się graficzne rozróżnienie dawek. Kluczowe informacje, takie jak nazwa leku, dawka oraz zawartość zostały umieszczone aż na 3 ściankach opakowania. Łatwiej będzie je także odnaleźć w domowej apteczce.

AT, Procontent PL

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ania22 #2736693 | 93.105.*.* 22 maj 2019 21:41

    Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. okokoooko #2733504 | 88.156.*.* 17 maj 2019 09:16

    I bardzo dobrze ze blokuje , bo pedofile wyłażą już z każdej dziury oprócz TV i naszego sejmu śmiesznego

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz