Quantcast

środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Przy wyborach do Parlamentu Europejskiego można zarobić

2019-04-25 18:39:21 (ost. akt: 2019-04-25 15:53:55)

Do 26 kwietnia przyjmowane są zgłoszenia do komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Członkowie komisji obwodowych dostaną 350 złotych diety.

Raczej nie powinno być problemów ze skompletowaniem składów komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Termin zgłaszania kandydatów mija 26 kwietnia. — Jest zainteresowanie pracą w komisjach, ale zazwyczaj najwięcej zgłoszeń jest pod koniec terminu — zauważa Piotr Sarnacki, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie. — Zgłoszenia są dokonywane bezpośrednio do urzędów miejskich lub urzędów gminnych.

Na pracę w komisjach w pierwszej kolejności mogą liczyć kandydaci zgłoszeni przez komitety wyborcze. W przypadku ich braku komisarz wyborczy powołuje członków komisji spośród osób, które zgłosiły swoją kandydaturę w urzędach.
Być może powodem tego sporego zainteresowania pracą przy wyborach jest to, że diety członków komisji są nieco wyższe niż podczas ostatnich wyborów samorządowych. No i komisje będą miały mniej pracy, zważywszy choćby na to, że jak dotychczas frekwencja w wyborach europejskich jest niemal dwukrotnie niższa niż w wyborach krajowych. Będzie więc mniej kart do liczenia.

Członkowie okręgowych komisji dostaną 1100 zł diety, a komisji rejonowych 600 zł. W przypadku obwodowych komisji wyborczych dieta przewodniczącego wyniesie 500 zł, wiceprzewodniczącego 400 zł, a członków komisji 350 zł. Na terenie działania delegatury KBW w Olsztynie będzie pracować ok. 700 komisji obwodowych wyborczych. Liczba członków komisji jest uzależniona od liczby mieszkańców obwodu. Komisje mogą liczyć od 7 do 13 osób, a w wyjątkowych sytuacjach ich minimalny skład to pięć osób.

Przypomnijmy, że w okręgu wyborczym nr 3 ( Warmia i Mazury oraz Podlasie) zostało zgłoszonych siedem komitetów, z tego pięć przedstawiło listy z podpisami poparcia. Dwa komitety chciały skorzystać z zapisu kodeksu wyborczego, który mówi, że jeżeli zarejestrowały swoje listy na podstawie podpisów w co najmniej połowie okręgów w kraju, to w pozostałych mogą się rejestrować bez podpisów. Na tej podstawie jeden komitet został już zarejestrowany, a drugi ( KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski) czeka na rejestrację. W sumie jest obecnie zarejestrowanych sześć komitetów.

am

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marc #2723756 | 37.248.*.* 27 kwi 2019 16:32

  Dla mnie PiS jest póki co jedyną odpowiednią opcją która powinna sprawować realną władze. Ma osiągnięcie w gospodarce nie zamiata afer pod dywan o czym świadczy afera z misiewiczem czyli potrafią rozliczać swoich. W przeciewieństwie do PO,PSL,SLD. Teraz przecież wychodzi na jaw jak za PO przyzwalano na wyłudzanie VAT. Tak wyglądały ich rządy że mieliśmy najdroższe stadiony i autostrady w europie. Na dodatek ta "opozycja" chce sparaliżować państwo wzniecając niepokoje np strajki nauczycieli lub wykorzystując do tego osoby niepełnosprawne. Pamietacie jak za rządów SLD i PO było dwu cyfrowe bezrobocie? Chcecie aby to wróciło? Mało tego członkowie koalicji europejskiej popierają ACTA 2. Na ludzi od Korwina też radzę uważać bo są prorosyjscy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. deer #2723253 | 188.146.*.* 26 kwi 2019 13:06

   Najbardziej zarobią Ci co dostaną się do koryt w Brukseli . Zapytajcie się Donalda T i tą od pogody i klimatu Elżbietę Bieńkowską.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Gato #2722939 | 83.9.*.* 25 kwi 2019 20:43

   Podobno nie ważne jest kto głosuje, ważne jest kto liczy głosy...

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ja #2722886 | 83.5.*.* 25 kwi 2019 19:28

    prosze napisac jak faktycznie wyglada taka praca. w komisjach minimalna liczba osob, pracy 2x wiecej a pieniadze te same.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)