Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Będzie zastrzyk gotówki

2019-04-25 20:13:46 (ost. akt: 2019-04-25 15:26:32)

Autor zdjęcia: Milena Siemiątkowska

Do szpitali w naszym województwie trafią dodatkowe środki na pokrycie bezlimitowych operacji zaćmy oraz badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Na operację zaćmy czeka u nas około 14 tys. osób, a czas oczekiwania to 2-3 lata.

W olsztyńskiej siedzibie NFZ jego władze podzieliły się dobrą informacją. W związku z rosnącymi kosztami świadczeń zdrowotnych, związanych szczególnie z kosztami pracy, minister zdrowia zdecydował o zmianie wycen świadczeń leczenia szpitalnego. Zmieniono wycenę 300 z 667 świadczeń realizowanych przez szpitale.

Od 1 kwietnia tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz operacja usunięcia zaćmy są finansowane ze środków NFZ bez limitów zgodnie z rzeczywistą liczbą wykonanych badań i zabiegów.

Zwiększenie finansowania pozwoli na skrócenie kolejek osób oczekujących na udzielenie świadczeń. Warmińsko-Mazurski OW NFZ skieruje do regionalnych szpitali dodatkowe środki finansowe w wysokości ponad 30 milionów złotych.

— Już w tej chwili do oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia trafiło 680 milionów zł. na realizację kilku celów. Są one związane ze zwiększeniem rentowności usług szpitali — powiedział Andrzej Zakrzewski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ podczas wczorajszej konferencji prasowej. — W ubiegłym roku ryczałt w naszym województwie wzrósł o blisko 19 milionów zł., a teraz dodatkowo dodajemy do tego 30 milionów. To jest niebagatelny zastrzyk finansowy.

I dodał: — Kolejnymi sprawami, które bardzo nas cieszą, a które dotyczą bardziej samych pacjentów, są zarządzenia prezesa NFZ, w których zniesiono limitowanie usług tomografii, rezonansu i operowania zaćmy.

Doświadczenia z ubiegłego roku zaskoczyły nas. W zeszłym roku nastąpił pierwszy ruch dotyczący wzrostu finansowania leczenia zaćmy. Z tego ruchu finansowego zostało zoperowanych 1500 pacjentów więcej.

Mamy nadzieję, że tym razem ta wartość dodana będzie jeszcze większa, ale nie ukrywamy, że to wszystko zależy od sprawności naszych szpitali i naszych jednostek służby zdrowia. Bo pieniądze będą — podsumował Andrzej Zakrzewski.

Dyrektor Zakrzewski poinformował, że obecnie na operację zaćmy czeka około 14 tysięcy osób, a czas oczekiwania wynosi dwa-trzy lata.

— Operacje wykonywane są w sześciu placówkach na terenie naszego województwa. Mamy nadzieję, że kolejki i czas oczekiwania się zmniejszą. Już dzisiaj mamy zawarte umowy na operacje zaćmy, na kwotę mniej więcej równą tej kwocie, o jaką nastąpi wzrost, chociaż szpitale zadeklarowały, że są w stanie zrobić jeszcze drugie tyle — dodał.

Warmińsko-Mazurski OW NFZ poinformował również, że jeżeli placówki wykonają zadeklarowaną liczbę świadczeń medycznych, zostaną im przekazane dodatkowe 20 milionów złotych.

— Zadaliśmy pytanie naszym szpitalom i tym jednostkom, które wykonują te usługi, jaką ilość tych badań mogą wykonać. Okazało się, że w zakresie zaćm mogą wykonać 4 tysiące operacji dodatkowo, ponad te, które są dzisiaj wykonywane. Jeżeli zostaną one wykonane, szpital otrzyma około 10 milionów zł. — tłumaczył Andrzej Zakrzewski. — W zakresie tomografii i rezonansu to jest ponad 24 tysiące dodatkowych badań i to jest kolejna kwota około 10 milionów złotych.

Docelowo, 54 procent puli środków trafi do wszystkich szpitali powiatowych w naszym województwie. Pozostała część zostanie podzielona pomiędzy szpitale wojewódzkie, powiatowe i inne, w zależności od rodzaju wykonywanych usług.

ms

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania22 #2736699 | 93.105.*.* 22 maj 2019 21:42

  Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aga #2723059 | 176.221.*.* 26 kwi 2019 07:17

  do wszystkich malkontentów: to bardzo dobra wiadomość..miłego dnia

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. królik #2723025 | 176.105.*.* 25 kwi 2019 23:38

  jeszcze trochę i wszystkie problemy opieki zdrowotnej zostaną rozwiązane!Drodzy pacjenci, głowa do góry! Na IN-VITRO, na leczenie pijaków i narkomanów forsa jest, a oddziały szpitalne zamykają! Jednak nie będziecie pozbawieni pomocy!Ministerstwo właśnie podpisuje długoletni kontrakt z KASZPIROWSKIM. On was wyleczy. Będziecie bzykać jak króliki! Odin,Dwa, Tri, Czetire,Pjać.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ok #2723016 | 83.6.*.* 25 kwi 2019 23:23

  Super.....Tylko dlaczego na tej fotografii siedzą trzy osoby ..? czy to one rozdają swoje pieniądze....?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. anatol #2722970 | 83.6.*.* 25 kwi 2019 21:35

  a tak przy okazki służby zdrowia. Czy obywatelka Bożena Marcinkowska ,której udowodniono korupcję odbywa karę więzienia?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)