Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Będzie rotacja na czas matur?

2019-04-24 11:11:46 (ost. akt: 2019-04-24 11:15:52)

Autor zdjęcia: Maciej Nowicki

Za nami 16 dzień strajku nauczycieli. Wczoraj befrowie przyjechali do Warszawy, by protestować pod siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na czas matur strajk może jednak przybrać inną formę, a w obradach okrągłego stołu może zabraknąć ZNP.

Prezydium ZNP głowi się nad tym, co dalej ze strajkiem. Sławomir Broniarz, prezes ZNP, zapowiedział, że na stole są trzy opcje, ale żadną z nich nie jest całkowite przerwanie protestu. Możliwe jest natomiast jego zawieszenie na czas matur, bądź wprowadzenie strajku rotacyjnego. — Byłbym za podtrzymaniem akcji strajkowej. W tej formie, jaka jest. Na pewno nie bierzemy pod uwagę zakończenia strajku jako takiego. Są także głosy mówiące o tym, że możemy wejść w strajk rotacyjny, część placówek już w ubiegłym tygodniu w takim systemie strajkowała — powiedział Sławomir Broniarz.

Strajk może też zostać zawieszony na wakacje i wrócić 2 września, a to będzie szczególnie trudny okres w polskiej edukacji ze względu na podwójne roczniki w szkołach spowodowane reformą edukacji z 2017 roku.

Wczoraj przed godziną 14 Sławomir Broniarz stwierdził jednak, że: — Mamy tylko i wyłącznie do czynienia albo z zawieszeniem akcji strajkowej, albo z kontynuacją, ponieważ propozycja strajku rotacyjnego ma relatywnie mało zwolenników.

Emocje sięgają zenitu zwłaszcza w kontekście zbliżających się obrad okrągłego stołu, na który premier Mateusz Morawiecki zaprosił reprezentacje rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli oraz opozycję.

Znana jest data i miejsce — piątek, 26 kwietnia, Stadion Narodowy w Warszawie. Wybór miejsca spowodowany jest — jak powiedział premier — spodziewanym dużym zainteresowaniem. Rozmowy mają się odbyć w czterech podstawowych obszarach. Nie da się ukryć, że premier wiąże duże nadzieje z wydarzeniem, bo stół będzie według niego „możliwością dogadania się” oraz „kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego”. O co chodzi z czterema podstawowymi obszarami?

„Pierwszy to uczniowie, drugi — nauczyciele, trzeci — jakość edukacji, kształcenia. Czwarty umownie nazwaliśmy roboczo — nowoczesna szkoła” — wyjaśnił premier.

Co więcej, premier podkreśla, że chciałby... „żeby nie było tak, że strona rządowa, nauczyciele, związkowcy, czy ktoś inny w jakiś sposób tutaj triumfuje. Nie o to tutaj chodzi. Nam chodzi o jakość polskiej edukacji na lata do przodu”.

Obrady będą koncentrowały się nie tylko na kwestiach związanych z wynagrodzeniem nauczycieli, ale również z awansem zawodowym i finansowaniem oświaty. Podczas okrągłego stołu zostaną poruszone również sprawy dotyczące podnoszenia jakości nauczania oraz udziału rodziców w procesie edukacji.

Sławomir Broniarz na początku zapowiedział, co prawda, że weźmie udział w obradach, ale wygląda na to, że może go tam zabraknąć. — Chodzi o to, jakie problemy zostaną rozstrzygnięte, a jak my chcemy zrobić agorę na stadionie, to powiem szczerze, że jest to dość kulawy pomysł. Pan premier zdefiniował cztery obszary edukacyjne, ale np. wyrzucił całkiem na margines ponad 140 tysięcy osób, które stanowią administrację i obsługę szkół — stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. — Premier chce rozmawiać o reformie oświaty, chce wciągnąć w to jak najszersze środowiska i to niekoniecznie będzie dyskusja o strajku nauczycieli, ale o szerokiej długofalowej reformie edukacji. Chcielibyśmy wiedzieć nie tylko, jaka będzie agenda, ale jaki będzie poziom zorganizowania, kto w tym będzie uczestniczył.

Środa, 24 kwietnia, jest 17 dniem strajku nauczycieli

Zdecydowana większość organizacji wchodzących w skład Rady Dialogu Społecznego sprzeciwia się formule okrągłego stołu zaproponowanej przez premiera Morawieckiego.

Na znak solidarności z nauczycielami 25 kwietnia w Olsztynie ponownie ma się odbyć spacer z wykrzyknikiem. Jest to spotkanie nauczycieli z osobami, które ich popierają. Początek o godzinie 20, na olsztyńskiej starówce.

pj

Taki jest plan matur: Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się po długim weekendzie majowym, w poniedziałek 6 maja. Jako pierwszy odbędzie się 6 maja egzamin z języka polskiego. Matematyka poziom podstawowy — 7 maja, rozszerzenie — 9 maja. Na abiturientów czekają też egzaminy z języków obcych, biologii, wiedzy o społeczeństwie i filozofii. Matury potrwają do 23 maja.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kali #2722540 | 89.228.*.* 25 kwi 2019 11:59

  Samorządy chciały zwiększena samodzielności to ...ją dostały. Kto pod kim dołki kopie ten....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Już nie długo wypłata! #2722444 | 83.16.*.* 25 kwi 2019 10:09

  Już niedługo, jak większość nie dostanie wynagrodzenia za strajk wróci z podkulonym ogonem, bo tylko idiota wierzy, że fundusz strajkowy i obiecanki grzymowicza zastąpią im wynagrodzenie. Z drugiej strony jeśli strajk trwałby do końca roku szkolnego to rząd powinien również nie płacić za wakacje uznając, że nie było pisemnej rezygnacji broniarza ze strajku (żadnego zawieszenia).

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rodzic #2722317 | 89.228.*.* 25 kwi 2019 07:30

  Ciekawe czy grzyb teraz też będzie popierał i cieszyl się ze strajku nauczycieli kiedy to właśnie on będzie odpowiedzialny za dopuszczenie uczniów do matur i ich zorganizowanie.Brawo rząd dałeś dobrą lekcję takim " tu bardzo brzydkie słowo"

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Xyz #2722288 | 37.8.*.* 25 kwi 2019 06:00

   Dlaczego belfry chcą zawiesić strajk w wakacje.??? Ahahihiihihi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. tresura kundli #2722225 | 178.235.*.* 24 kwi 2019 22:49

   O tym, że dochodzenie do prawdy jest najważniejszym parametrem nauczania, wiedziano już ponad 2500 lat temu. Dopiero reforma wprowadzona w Polsce przez agenta City of London Corporation, niejakiego Pierra Samuela du Ponta, w 1773 roku pod nazwą Komisji Edukacji Narodowej wypaczyła samą ideę edukacji i sprowadziła ją do tresury młodego pokolenia w poprawności politycznej. Innymi słowy, powszechna, rzekomo bezpłatna edukacja państwowa, jest tylko i wyłącznie taką tresurą dzieci i młodzieży, aby nigdy nie nauczyli się logiki i samodzielności myślenia............ http://www.polish club.org/2019/04/24/dunski-autyzm-czyli- jak-oglupiac-pediatrow-w-polsce/

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (25)