środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Darmowe lektury nie tylko na majówkę. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki

2019-04-23 13:28:48 (ost. akt: 2019-04-23 13:49:37)

Autor zdjęcia: Perfecto Capucine/ Pixabay

23 kwietnia, w rocznicę śmierci Miguela de Cervantesa i Williama Shakespeare'a obchodzimy świętujemy Światowy Dzień Książki. To dobra okazja, by przypomnieć o tym, że na co dzień czeka na nas ponad 700 książek, które możemy mieć za darmo, w kilka sekund, bez dźwigania. Zawsze możemy je mieć przy sobie – w komputerze, telefonie czy tablecie. W jaki sposób? Wystarczy zajrzeć na stronę www.lektury.gov.pl.

Zobacz także: Miłość z kart książek. Sprawdź, czy znasz te pary! [QUIZ]  Miłość z kart książek. Sprawdź, czy znasz te pary! [QUIZ] 14 lutego miłość jest odmieniana przez wszystkie przypadki. I nic dziwnego, bo to przecież dobry temat do rozmowy. A jeszcze lepszy - dla literatury. Rozwiążcie...

Zobacz także: Urodziny Andersena, czyli Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci [QUIZ] Urodziny Andersena, czyli Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci [QUIZ] 2 kwietnia obchodzimy urodziny największego baśniopisarza - Hansa Christiana Andersena. Na jego cześć ustanowiono ten dzień także świętem literatury dziecięcej....


Ponad 700 książek na wyciągniecie ręki! Za darmo, w kilka sekund, bez dźwigania. Zawsze możesz mieć je przy sobie – w komputerze, telefonie czy tablecie. O czym mowa? O stronie www.lektury.gov.pl. Warto tam zaglądać. Nie tylko w taki dzień jak dziś – Światowy Dzień Książki.

Nie przez przypadek na Światowy Dzień Książki wybrano 23 kwietnia. To symboliczna data dla światowej literatury. Tego dnia, dokładnie 403 lata temu, zmarli Miguel de Cervantes i William Shakespeare.

Klasyka

Na www.lektury.gov.pl znajdziecie dzieła obu mistrzów oraz oczywiście wiele innych tytułów. W sumie czeka tam na Was ponad 700 utworów – nowele, opowiadania, dramaty, wiersze, poematy i powieści. Każdy znajdzie coś dla siebie – od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka.

Do korzystania z zasobów zachęcamy jednak tylko uczniów, ale i tych którzy szkołę skończyli już lata temu.

– Portal www.lektury.gov.pl to odpowiedź na postulaty budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Przy okazji wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i przyzwyczajeniom nie tylko młodych ludzi, ale i tych nieco dojrzalszych. Nieograniczony dostęp, możliwość czytania na urządzeniach mobilnych, bez kolejki i karty bibliotecznej… Nic tylko czytać – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Dla wszystkich

Jak wynika z najnowszego badania NASK „Nastolatki 3.0” – 15, 5% polskich nastolatków używa Internetu do poszerzania wiedzy potrzebnej do szkoły. Nieco ponad 21% – do przygotowania do klasówek i sprawdzianów, 50% – do odrabiania lekcji, a ponad 65% – do słuchania muzyki. Na lektury.gov.pl jest też coś do posłuchania…

Książki są tam udostępnione poprzez zawarty w serwisie czytnik ebooków lub odtwarzacz audiobooków. Możesz też ściągnąć wygodną aplikację mobilną. Serwis daje dostęp do ponad 220 darmowych nagrań. Możesz ich słuchać w trakcie uprawiania sportu, wykonywania obowiązków domowych czy jazdy autobusem. Nagrania to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie mogą korzystać z tradycyjnych książek

– Nadchodząca majówka to świetny moment żeby nadrobić książkowe zaległości. Dzięki lektury.gov.pl nie musimy zabierać ze sobą opasłych tomów lub stresować się, że zapomnieliśmy ze sobą książki – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB