Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Kolej na kolej

2019-04-19 11:09:12 (ost. akt: 2019-04-19 12:07:45) Artykuł sponsorowany

Jak jeździ się samochodem po Olsztynie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu każdy wie. Wiadomo też, że chęć szybkiego powrotu do domu z pracy, czy szybkiego dojazdu do niej jest czymś naturalnym. POLREGIO wyszło więc z ciekawą inicjatywą.

Tak szybko jeszcze nie było


Maryla Rodowicz śpiewała: “Wsiąść do pociągu, byle jakiego…”, my do byle jakiego nie wsiadamy, a do pociągu POLREGIO, chociaż na dobrą sprawę do wyboru mamy wiele połączeń, które dowiozą nas do celu. Zatem co powiecie na to aby podróż z Dajtek, Gutkowa lub Redykajn np. do Centrum czy na Dworzec trwała nie pół godziny, a około 5 minut i to komunikacją publiczną. Nie ujmując nic olsztyńskiej komunikacji miejskiej to autobus, tak jak każdy środek transportu ma jakieś swoje ograniczenia. A to musi postać w korku, a to na czerwonym, a i przystanków ma sporo na swojej drodze z punktu A do punktu B. Teraz istnieje doskonała alternatywa, jak to mawiają kolej na kolej. – Czas przejazdu jest znacząco krótszy. Trasę ze stacji Olsztyn Główny do stacji Dajtki pokonamy w około 4 minuty, na Dworzec Zachodni podróż zajmuje tylko mniej więcej 2 minuty – zapewnia Anna Nowak, rzeczniczka olsztyńskiego oddziału Przewozów Regionalnych.

Cena nie gra roli


Jak mawia też stare porzekadło: czas to pieniądz, jednak w propozycji Polregio czas jest krótki, a pieniądze są takie same jak w przypadku jazdy autobusem lub tramwajem. Od teraz za przejazd zapłacimy tyle ile za normalny bilet autobusowy, czyli 3 zł. – Chcemy uatrakcyjnić połączenie stolicy Warmii i Mazur z pobliskimi miejscowościami. Dlatego zaproponowaliśmy podróżnym niższą cenę za przejazdy do Olsztynka i wszystkich miejscowości położonych na tej trasie (Bartąg, Gągławki, Stawiguda, Gryźliny) oraz do Klewek. Tam, gdzie to możliwe staramy się wychodzić z konkurencyjną ofertą – mówi Elżbieta Załuska, Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Przewozów Regionalnych. – Mamy też coś dla mieszkańców Olsztyna. Na terenie naszego miasta również można poruszać się pociągami POLREGIO w tej samej cenie, co komunikacją miejską.

Nowe możliwości


PKP PLK znalazły środki we własnym budżecie, co pozwoliło rozpisać przetarg na rewitalizację ważnego dla Olsztyna szlaku kolejowego. Kolejarze wyremontują nieco ponad 6 km linii z Olsztyna do Gutkowo. Przy okazji prac powstaną w mieście nowe przystanki. To ważny krok, bo samorządy chciałyby w przyszłości postawić na kolej w codziennych dojazdach do stolicy województwa.

PLK założyło bowiem budowę w Olsztynie nowych przystanków do obsługi podróżnych. W ramach prac powstanie zupełnie nowy przystanek z jednym peronem Olsztyn Redykajny. Powstanie także przystanek Olsztyn Likusy z dwoma peronami, gdyż będzie on miał także charakter mijanki, co poprawi przepustowość linii. Prace na linii do Gutkowa pozwolą także na budowę drugiego peronu od. Al. Wojska Polskiego w ramach budowanego obecnie przystanku Olsztyn Śródmieście.
Polub nas na Facebooku: