Poniedziałek, 9 grudnia 2019. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Konkurs KOŁO: Jak zagospodarować przestrzeń przy Jeziorze Długim? Mieszkańcy wyrazili swój głos

2019-04-17 21:00:03 (ost. akt: 2019-04-30 12:53:49) Artykuł sponsorowany
mat. organizatora

mat. organizatora

Olsztyn to miasto, które łączy naturalne środowisko z nowoczesną infrastrukturą. Nic więc dziwnego, że każda próba ingerencji w tereny otaczające jeziora budzi ogromne emocje wśród mieszkańców, którzy znają okolicę i jej potrzeby najlepiej. Dlatego, kiedy ogłoszono szczegóły tegorocznej edycji Konkursu KOŁO na projekt budynku z toaletą publiczną, olsztynian zaproszono do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych.

Konkurs KOŁO na projekt budynku z toaletą publiczną to jedna z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw architektonicznych w kraju. W tegorocznym konkursie tematem przewodnim jest zaprojektowanie ogrodu zabaw wraz z budynkiem toalety publicznej, z użyciem rozwiązań ekologicznych i w duchu zrównoważonego rozwoju. Projekt koncepcyjny dotyczy terenu przy wschodnim brzegu Jeziora Długiego, wzdłuż istniejącego bulwaru pieszo-rowerowego. Naturalna okolica wybranego miejsca wymaga szczególnego podejścia do jej zaaranżowania, dlatego w tym roku, po raz pierwszy, organizatorzy konkursu – Geberit, Miasto Olsztyn oraz SARP, zdecydowali się na zorganizowanie konsultacji społecznych.

Warsztaty pozwoliły mieszkańcom wyrazić swój głos dotyczący wizji zagospodarowania przestrzeni przy Jeziorze Długim. Dzięki zaproszeniu do udziału w konsultacjach dzieci, młodzieży i dorosłych, udało się zebrać ciekawe wnioski i propozycje, które będą pomocnymi wskazówkami dla projektantów biorących udział w konkursie.

Czego chcą olsztynianie?


Zajęcia dla najmłodszych okazały, że atrakcyjna przestrzeń wspólna dla dzieci to taka, w której po prostu mogą się bawić. Doceniają niebanalne place zabaw oraz kolorowe tereny, zapewniające bezpośredni i bliski kontakt z naturą.
Nieco inne podejście do terenu przy Jeziorze Długim ma młodzież szkolna.

Warsztaty z szóstoklasistami pokazały, że uczniowie stawiają na oryginalność, różnorodność i atrakcyjność danej przestrzeni, bogatą ofertę rozrywek i możliwość spotkania się w grupie. Młodzież docenia miejsca, które pozwalają spędzać czas z rówieśnikami na wiele sposobów i różnią się od inwestycji, które w okolicy już zrealizowano.

Spotkanie z dorosłymi mieszkańcami Olsztyna pokazało, że są bardzo związani z terenem wokół jeziora i chcą zachować jego naturalny charakter. W trakcie konsultacji przygotowano analizę SWOT, która wyodrębniła mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia związane z projektem zagospodarowania przestrzeni. Niewątpliwymi zaletami terenu są bogactwo naturalne, bliskość wody, dobrze rozwinięta infrastruktura i komunikacja miejska oraz dostępne ścieżki rowerowe i piesze, których nawierzchnia niestety nie jest w najlepszym stanie. Teren przy Jeziorze Długim jest zaniedbany, nie ma izolacji akustycznej od głównej drogi oraz dostępnej łazienki, a linia energetyczna może utrudniać jego zagospodarowanie. Mieszkańcy upatrują szansy w stworzeniu nowego miejsca spotkań, ochrony istniejących już form zieleni i zapewnianiu porządku i opieki nad otoczeniem. Olsztynianie obawiają się jednak zniszczenia natury, pojawienia się działalności komercyjnej oraz nowego źródła hałasu. Dorośli mieszkańcy chcą, by miejsce zachowało swój kameralny charakter.

Pełny raport z warsztatów można pobrać tutaj.

Głos mieszkańców ważny dla projektantów


By w pełni podkreślić naturalny charakter przestrzeni przy Jeziorze Długim, projekt budynku będzie musiał wpisywać się w ideę ekologii i zrównoważonego rozwoju. Ważne będzie użycie materiałów naturalnych oraz zapewnienie użytkownikom bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Przestrzeń nie może tworzyć barier architektonicznych, ani zastępować naturalnego otoczenia betonem. Zadaniem projektantów będzie zapewnienie mieszkańcom miejsca do aktywności na trawie, placów zabaw i zewnętrznych siłowni – wszystko w duchu jak najmniejszej ingerencji w naturalne środowisko. Oprócz funkcji ogólnodostępnej toalety, przyjaznej dla osób niepełnosprawnych, projektanci powinni zapewnić mieszkańcom dodatkowe udogodnienia, takie jak np. miejsca do odpoczynku, punkty widokowe, czy ścieżki i tablice edukacyjne.

Zaangażowanie miejskiej społeczności w proces konsultacji dotyczących zaprojektowania przestrzeni wokół wschodniego brzegu Jeziora Długiego pokazuje, jak ten teren jest dla niej ważny. Podkreślenie piękna oraz ochrona naturalnego środowiska, będzie dla projektantów głównym wyzwaniem w tegorocznej edycji Konkurs KOŁO. Wierzymy, że uczestnicy konkursu skorzystają z udostępnionych przez nas wyników warsztatów i będą kierowali się głosem mieszkańców, dla których projektują tę przestrzeń – mówi Justyna Zborowska, Menedżer ds. PR i reklamy w grupie Geberit, do której należy marka KOŁO.


O marce KOŁO:
Od ponad 50 lat KOŁO jest wiodącą na rynku marką w dziedzinie wyrobów wyposażenia łazienek w Polsce. Od lutego 2015 r. jest również częścią Grupy Geberit – europejskiego lidera technologii sanitarnych. W ofercie marki KOŁO znaleźć można najwyższej jakości wyroby, takie jak: ceramika i meble łazienkowe, wanny, brodziki akrylowe i kabiny prysznicowe.http://m.wm.pl/2019/04/orig/kolo-544503.jpg
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB