Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Doceń ofiarną pracę strażaków

2019-04-14 15:50:00 (ost. akt: 2019-04-14 15:56:49)

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/osp.grabowo.1

Nasza akcja\\\ Po dwa tysiące złotych otrzymają drużyny OSP, które wygrają nasze regionalne rankingi na najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną. Głosowanie kończymy 22 kwietnia. Wyniki ogłosimy 4 maja w Stoczku Klasztornym.

To własnie w Stoczku odbędą się regionalne obchody Wojewódzkiego Święta Rycerzy Floriana. Początek o godz. 11. 00 w sobotę 4 maja. Przypomnijmy, że tego dnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Strażaka, a w Kościele katolickim wspomina się św. Floriana, patrona wszystkich strażaków. Dlatego to właśnie tego dnia w Stoczku ogłosimy, jakie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z naszego regionu wygrały plebiscyt na najpopularniejszą OSP.
W województwie warmińsko-mazurskim działa obecnie ponad 500 drużyn Ochotniczej Straży Pożarnej i na każdą z nich można głosować do 22 kwietnia. Tytuł Najpopularniejszej Ochotniczej Straży Pożarnej danego powiatu otrzyma jednostka, która uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów. Jednostka, która uzyska najwięcej głosów w całym regionie, zostanie

Najpopularniejszą OSP na Warmii i Mazurach. Laureatów regionalnych wybierzemy w kategoriach:
* Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym
* Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która nie znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym
* Najpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza
* Najpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

W każdej z tych kategorii zwycięzca otrzyma czek na 2000 zł na zakup wyposażenia. — Za taką kwotę można na przykład zakupić trzy bojowe hełmy strażackie albo jeden mundur bojowy i hełm dopłacając wtedy niewielką sumę pieniędzy — wyjaśnia Grzegorz Matczyński, dyrektor oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP na Warmii i Mazurach. Trzy nagrody ufundował Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, jedną st. bryg. Bogdan Wierzchowski, warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP.

— W regionie warmińsko-mazurskim w skali roku odnotowujemy około 20 tysięcy interwencji strażackich, z czego prawie połowa jest obsługiwana przez OSP. Zdarza się, że w jednostkach, które najczęściej interweniują, strażak-ochotnik wyjeżdża na akcję ponad 50 razy. W naszym województwie służbę pełni 18 tysięcy strażaków-ochotników — mówi Grzegorz Matczyński. — Większość z nich to mężczyźni, w nasze szeregi wstępuje jednak coraz więcej kobiet. Panie uczestniczą w naszych akcjach na takich samych zasadach jak panowie.

Przy jednostkach OSP powstają Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, które wychowują przyszłych strażaków. Oczywiście młodzież nie bierze bezpośredniego udziału w akcjach ratowniczych. — Ich członkowie przede wszystkim szkolą się — wyjaśnia Grzegorz Matczyński. — Nierzadko zakres ich wiedzy teoretycznej przewyższa wiedzę dorosłych kolegów, chociaż ci dysponują z kolei tzw. wiedzą praktyczną i dopiero ona stanowi o rzeczywistej wartości członka strażackiej drużyny bojowej. Kiedy młodzi adepci osiągną pełnoletniość i będą mogli już podjąć regularną służbę, będą na pewno bardzo cennym narybkiem w naszych jednostkach.

Poważnym problemem dla OSP są środki utrzymanie drużyn. Prawie 85 proc.kosztów utrzymania OSP pokrywają samorządy lokalne, zobligowane do tego ustawą o ochronie przeciwpożarowej. Pozostałe 15 proc. drużyny pozyskują samodzielnie z różnych źródeł. Każda z nich jest prowadzona przez powołane w tym celu stowarzyszenie, członkami którego są także osoby nieangażujące się bezpośrednio w akcje ratowniczo-gaśnicze.

Największy wydatek to oczywiście zakup nowoczesnego wozu bojowego. W ubiegłym roku zakupiono 21 nowych samochodów dla jednostek OSP w naszym regionie. Połowę tych wydatków pokryły samorządy lokalne. Drugą połowę sfinansowano z dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Funduszu Ochrony Środowiska przy wsparciu samorządu wojewódzkiego.

Jak już wspominaliśmy, strażacy-ochotnicy w roku swoje święto będą obchodzić w Stoczku Klasztornym. Rozpocznie je o godzinie 11 msza święta odprawiona przez abp. Józefa Górzyńskiego, metropolitę warmińskiego. Potem odbędzie się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka, w trakcie którego między innymi ogłosimy laureatów naszego plebiscytu. Zgromadzeni będą mogli także wysłuchać występu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Płośnicy.

Łukasz Czarnecki-Pacyński
l.czarnecki@gazetaolsztynska.pl

Ranking regionalny


Najpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza: ranking regionalny


Strażacy z OSP Zwiniarz


Najpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza: ranking regionalny


Regulaminkliknij tutaj


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także