Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Zintegrowany System Kwalifikacji – rozwiązanie dla rynku pracy na Warmii i Mazurach

2019-04-12 12:25:32 (ost. akt: 2019-04-12 11:57:21) Artykuł sponsorowany

Czas wyzwań na rynku pracy trwa – przedsiębiorstwa zgłaszają wyraźną potrzebę powiększenia grona wykwalikowanych pracowników. Odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku i w gospodarce może być wdrażany obecnie Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK). System ten wspiera weryfikację umiejętności, wiedzy i kompetencji społecznych kandydatów do pracy, a twórcy ZSK zapowiadają realne korzyści z tego tytułu dla biznesu regionalnego – w tym także dla województwa warmińsko-mazurskiego.

http://m.wm.pl/2019/04/orig/belka-zsk-kolor-543042.jpg

Zintegrowany System Kwalifikacji jest swego rodzaju mechanizmem umożliwiającym potwierdzanie umiejętności nabywanych przez całe życie, dzięki czemu można nie tylko odnieść sukces zawodowy, ale również w dość szybki i łatwy sposób uzyskać awans, przekwalifikować się, pozyskać pracownika o wymaganych kwalifikacjach.

ZSK więc nie tylko stwarza nowe możliwości rozwoju, ale także jest idealną odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Podobne systemy przyjęto już w ponad 150 krajach na całym świecie, dlatego ZSK jest także dobrą alternatywą dla Polaków w kontekście zmiany kompetencji i kierunku zawodowego. Nie musimy kończyć wyższych uczelni, aby podjąć pracę w zawodzie, w którym mamy już doświadczenie. Przystąpienie do walidacji (sprawdzenia tego, co faktycznie umiemy) i uzyskanie certyfikatu z danej kwalifikacji to dobre rozwiązanie, a korzyści płynące z otrzymania certyfikatu lub dyplomu pozwolą rozwinąć skrzydła pracownikowi, nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Co ważne, przekrój kwalifikacji, który pojawia się w systemie, jest bardzo rozległy. W ZSK mogą się znaleźć także kwalifikacje, które dotyczą obszarów istotnych dla każdego z regionów – w tym województwa warmińsko-mazurskiego. – Warmia i Mazury słynące z wyjątkowej, unikalnej przyrody – to połączenie potencjału miejsca i ludzi. Tworzy idealne warunki dla dynamicznego rozwoju gospodarczego. Atuty województwa wykorzystywane są w rozwoju regionu, zwłaszcza w obszarach trzech inteligentnych specjalizacji, wskazanych w strategii rozwoju województwa: ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości. Aby sprostać wyzwaniom dynamicznie rozwijającego się rynku, coraz bardziej istotna staje się potrzeba inwestycji w kwalifikacje pracowników. Jako doradcy regionalni ZSK, przedstawiamy system jako rozwiązanie wspierające pracodawców w pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników i wspomagamy jego wdrożenie w naszym regioniemówi Przemysław Szreder, Doradca Regionalny ZSK.

http://m.wm.pl/2019/04/orig/img-0488-543064.jpg

Jak zaznacza Przemysław Szreder, w każdym z województw aktywnie działają doradcy regionalni, których zadaniem jest upowszechnianie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na gruncie lokalnym.
Głównym naszym zadaniem jest tworzenie pomostów między pracodawcami a organizacjami branżowymi, a także samorządem czy potencjalnym pracownikiem. Jako regionalni przedstawiciele ZSK jesteśmy zaangażowani w szerzenie wiedzy na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, jego założeń, zasad funkcjonowania oraz korzyści wynikających z aktywnego zaangażowania się w jego wdrażanie. Co istotne, prace nad systemem odbywają się zarówno na poziomie centralnym przy wsparciu ministerstw, jak i lokalnym.

Jak to działa?


Zintegrowany System Kwalifikacji gromadzi, opisuje i porządkuje informacje na temat kwalifikacji, które możemy uzyskać w dowolny sposób. Każda kwalifikacja (np. tworzenie witryn internetowych, pilotowanie imprez turystycznych, programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D czy montowanie stolarki budowlanej), czyli efekty uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, jest dokładnie opisana – wskazane jest, co należy wiedzieć i umieć oraz jaki zasób kompetencji społecznych posiadać, ażeby uzyskać formalne jej potwierdzenie i otrzymać certyfikat. Do każdej kwalifikacji jest przypisany także poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, dzięki czemu można porównać je z kwalifikacjami nadawanymi w innych krajach. Kwalifikacje uzyskiwane w Polsce mają szansę stać się rozpoznawalne w Europie, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć pracę za granicą lub udowodnić kompetencje swojej kadry przed zagranicznym kontrahentem.

Obecnie na rynku pracy istotna jest elastyczność, dostosowywanie się do potrzeb rynkowych. Konkurencja na rynku pracy jest bardzo duża. Istnieje też ogromna potrzeba podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników oraz osób w procesie poszukiwania pracy. ZSK pozwala na sprawdzenie tego, co już umiemy, jakie mamy kompetencje – także te, które zdobywamy poza szkołą i uzyskanie formalnego potwierdzenia. Z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy potwierdzenie umiejętności pracownika pozwala wyeliminować błędy w rekrutacji. W konsekwencji taki mechanizm sprzyja obu stronom mówi Ewa Frołow, coach - trener ZSK.

http://m.wm.pl/2019/04/orig/img-0466-543065.jpg

Bezbłędna rekrutacja i kompetentny zespół


Umiejętność zbudowania zespołu profesjonalnych i kompetentnych pracowników to dziś ważny atut przedsiębiorstwa, który nierzadko wpływa na konkurencyjność firmy i jej sukcesy. W zdobywaniu dodatkowych umiejętności i potwierdzaniu ich odpowiednimi dokumentami może pomóc ZSK. Dzięki precyzyjnemu opisowi kwalifikacji w systemie dla pracodawcy staje się jasne, jakie umiejętności posiada pracownik mogący pochwalić się daną kwalifikacją, czego można od niego oczekiwać i co wniesie do firmy. Pozwala to na ograniczenie błędów podczas rekrutacji, a także jej przyspieszenie. Efekt: pracodawca szybko i precyzyjnie kompletuje dobrze dobrany, kompetentny zespół o wiarygodnych kwalifikacjach. Ma to bezpośredni wpływ na skuteczną realizację zadań w firmie, a co za tym idzie − konkurencyjność na rynku.

Maksymalizacja możliwości i aktywizacja zawodowa?


Korzyści, jakie niesie za sobą Zintegrowany System Kwalifikacji dla potencjalnego pracownika, mogą być rozpatrywane na różnych płaszczyznach: zawodowej, społecznej oraz psychologicznej. Po pierwsze, po potwierdzeniu w sposób formalny swoich umiejętności, stajemy się bardziej pożądanym pracownikiem. Certyfikat możemy traktować jako atut podczas rekrutacji, ponieważ pracodawca może być pewien naszych kompetencji.
Wiele zawodów znika z rynku. Wpływa na to cyfryzacja, rozwój przemysłu. Niektóre obszary przestają wymagać obsługi wykwalifikowanej kadry. Dlatego ZSK jest szczególnie kierowany do tych, którzy stają przed potrzebą przekwalifikowania, zmianą zawodu. Jest to narzędzie, które w praktyczny sposób pozwala pracownikom z Warmii i Mazur pozostać aktywnymi na rynku pracy, lub na niego powrócić, co jest korzystne nie tylko z punktu widzenia gospodarki, lecz również pod względem psychologicznymdodaje Przemysław Szreder, Doradca Regionalny ZSK.

http://m.wm.pl/2019/04/orig/img-0471-543066.jpg

Wspieraj system i rynek!


Za prace dotyczące rozwoju ZSK odpowiedzialny jest Instytut Badań Edukacyjnych. Na co dzień współpracuje on z partnerami społecznymi, a także grupami środowiskowym, tak, aby rozmowy i konsultacje miały istotny wpływ na kształt i renomę certyfikacji ZSK.
Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie:
https://www.kwalifikacje.edu.pl/

Doradca regionalny:
Przemysław Szreder
e-mail: p.szreder@ibe.edu.pl
573 444 593

Coach - trener ZSK
Ewa Frołow
e-mail: e.frolow@ibe.edu.pl

Kontakt dla mediów:
Grzegorz Maryniec
rzecznik prasowy
e-mail: g.maryniec@ibe.edu.pl
tel. +48 22 24 17 166
tel. kom. +48 695 371 636

Instytut Badań Edukacyjnych to instytut badawczy prowadzący interdyscyplinarne badania naukowe nad funkcjonowaniem i efektywnością systemu edukacji w Polsce. Instytut uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych i wdrożeniowych, przygotowuje raporty, sporządza ekspertyzy oraz pełni funkcje doradcze. Wspiera szeroko rozumianą politykę i praktykę edukacyjną. IBE współpracuje z centralną administracją publiczną i przedstawicielami samorządów. W 2017 roku Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych zdecydował się przyznać Instytutowi Badań Edukacyjnych kategorię A. Wysoko ocenił osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy oraz praktyczne efekty działalności naukowej IBE. Od 1982 roku Instytut jest wydawcą kwartalnika „EDUKACJA".

http://m.wm.pl/2019/04/orig/img-0474-543062.jpg

Polub nas na Facebooku: