Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Uroczyste obchody rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem [ZDJĘCIA]

2019-04-10 10:00:00 (ost. akt: 2019-04-10 16:50:47)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot Tu-154M. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią. Dziś w kraju odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tej wielkiej tragedii.

Dziewięć lat temu pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot lecący na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Wśród ofiar tragedii pod Smoleńskiem były osoby związane z naszym regionem:
— pochodzący z Jezioran Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego,
— biskup polowy WP ks. gen. Tadeusz Płoski, który pochodził z małej wsi Medyny koło Kłębowa,
— posłanka Grażyna Gęsicka, była minister rozwoju regionalnego, która uczyła się w Rynie i Giżycku,
— poseł Maciej Płażyński, były marszałek Sejmu urodzony w Młynarach.

Jeszcze dzień przed tragedią Aleksander Szczygło był w Olsztynie. Wziął udział w uroczystości poświęcenia dębów pamięci symbolizujących Polaków pomordowanych przez NKWD w Katyniu. Odczytał też list prezydenta Kaczyńskiego. Prezydent podziękował w nim za włączenie się w akcję „Katyń. Ocalić od zapomnienia”. Kilkanaście godzin później prezydencki tupolew rozbił się pod Smoleńskiem.

Aleksander Szczygło trzy razy zdobywał mandat posła z listy PiS w okręgu olsztyńskim. Ale bez wahania go oddawał, kiedy poprosił o to prezydent Kaczyński. Tak było za pierwszym razem, gdy został sekretarzem stanu w MON, potem szefem Kancelarii Prezydenta, a następnie ministrem obrony narodowej. Za drugim razem stanął na czele BBN. Jednak jak miał tylko trochę czasu, to przyjeżdżał do Czerwonki, do rodzinnego domu, do sióstr, które tu mieszkają.

Takiej kariery nikt chyba też nie wróżył pochodzącej z Mazur Grażynie Gęsickiej. Dzieciństwo i młodość wówczas jeszcze Grażyna Dusyn, spędziła w Rynie. Tu skończyła podstawówkę, późnej chodziła do ogólniaka w Giżycku. Jej mama była znaną osobą w Rynie, w latach 60. przewodniczącą Miejskiej Rady. Nikt nie przypuszczał, że nastolatka z Rynu na Mazurach będzie ministrem rozwoju regionalnego w dwóch rządach: Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Grażyna Gęsicka od stycznia 2010 roku przewodniczyła Klubowi Parlamentarnemu PiS. Była doktorem socjologii.

Pięć lat przed katastrofą pod Smoleńskiem biskup polowy WP ks. gen. Tadeusz Płoski poświecił w Lidzbarku Warmińskim ulicę imienia Waldemara Milewicza, który zginął od kul w Iraku. Byli kolegami z ogólniaka, obaj dumą lidzbarskiej szkoły. Jeden dziennikarz i rasowy korespondent wojenny, drugi duchowny i biskup polowy. Ich zdjęcia wiszą obok siebie w szkolnej gablocie. Oba przepasane kirem.

O swojej lokalnej ojczyźnie nie zapomniał też Maciej Płażyński, były marszałek Sejmu, poseł urodzony w Młynarach, który ogólniak skończył w Pasłęku. Jego rodzice mieszkali w Ornecie, kiedy studiował prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Był honorowym obywatelem Lidzbarka Warmińskiego. Nie zapomniał o swoim ogólniaku, pomagał w rozbudowie szkoły o kompleks sportowy.

Uroczyste obchody
Jak w całym kraju, tak i w naszym regionie, mieszkańcy uczczą pamięć ofiar katastrofy sprzed 9 lat. W Olsztynie obchody rocznicowe, które organizują Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Akademicki Klub Obywatelski odbędą się w 10 i 17 kwietnia.

Dziś o godz. 12 pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny na placu Solidarności w Olsztynie odbył się apel pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

Natomiast 17 kwietnia o godz. 7.30 w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa arcybiskup senior Edmund Piszcz odprawi mszę w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Przewidziane jest złożenie kwiatów pod tablicą śp. Aleksandra Szczygło. A o godz. 11 w Urzędzie Wojewódzkim w sali 160 rozpocznie się konferencja „Pozostali w naszej pamięci”.

Andrzej MielnickiPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. OLSZTYNIAK #2714191 | 88.156.*.* 10 kwi 2019 17:40

    PAMIETAMY BEDZIEMY PAMIETAC , WIECZNY SPOCZYNEK RACZ IM DAC PANIE

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz