Niedziela, 29 marca 2020. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

90 fikcyjnych faktur na wartość ponad 123 mln złotych

2019-04-05 17:32:54 (ost. akt: 2019-04-08 01:12:42)

Autor zdjęcia: IAS

Dzięki działaniom Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie ujawniono firmy, które wystawiały i korzystały z fikcyjnych faktur VAT mających dokumentować obrót elektroniką (szczególnie żarówkami led). Wartość tych faktur to 123 mln zł.


22 funkcjonariuszy i pracowników Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie przeprowadziło działania w 9 miejscach na terenie województwa mazowieckiego zabezpieczając dokumentację finansowo-księgową podejrzanych podmiotów,

Szef KAS zablokował rachunki bankowe podmiotu korzystającego z fikcyjnych faktur zabezpieczając środki finansowe o równowartości ponad 2,5 mln zł.
Działania analityczne prowadzone przez Komórkę Szefa KAS do spraw STIR w Ministerstwie Finansów oraz pracowników Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie doprowadziły do ujawnienia podmiotów, które wystawiały i korzystały z fikcyjnych faktur VAT mających dokumentować obrót elektroniką (w szczególności żarówkami led). Funkcjonariusze i pracownicy Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno – Skarbowego przeprowadzili czynności w miejscach wskazanych jako siedziby tych podmiotów i w innych miejscach z nimi związanych, zabezpieczając dokumentację księgową i nośniki informatyczne. Czynności te wykazały, że w podmiotach, które wystawiały fikcyjne faktury nie stwierdzono żadnych oznak prowadzenia działalności, natomiast w podmiocie korzystającym z fikcyjnych faktur VAT deklarowane rozmiary prowadzonej działalności nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości. Podmioty te zarządzane były przez obcokrajowców. Oszustwo oparte było na wykorzystywaniu fikcyjnych faktur i wynikającego z nich podatku naliczonego przez kolejne podmioty w łańcuchu do zniwelowania obciążeń podatkowych i zalegalizowania towarów wprowadzonych do obrotu. Stworzony mechanizm miał na celu upozorowanie realnych działań i utrudnienie wykrycia oszustwa podatkowego. Straty Skarbu Państwa szacuje się na kwotę ponad 28 mln zł.

Mając na uwadze możliwość wykorzystywania działalności banków dla celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi, Szef KAS dokonał blokady rachunków bankowych zaangażowanej w oszustwo Spółki, na których zabezpieczono środki finansowe w EUR i PLN o równowartości w kwocie ponad 2,5 mln zł.

W sprawie prowadzona jest kontrola celno-skarbowa i postępowanie przygotowawcze.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB