Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Matematyka w szkołach na dwóję? NIK chce zlikwidować maturę z tego przedmiotu [SONDA]

2019-02-20 20:20:53 (ost. akt: 2019-02-20 19:21:57)

Autor zdjęcia: Pixabay

Dopóki nauczanie matematyki się nie poprawi, należy zawiesić egzaminy maturalne z tego przedmiotu — brzmi konkluzja raportu NIK. Co na to ministerstwo edukacji?

Chociaż specjaliści biją na alarm i wskazują na konieczność dokonania zmian w metodyce przedmiotu, resort edukacji pozostaje niewzruszony: — Matematyka nadal będzie przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich. Postulowane przez NIK „zawieszenie” obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki byłoby powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego — tłumaczą przedstawiciele ministerstwa. I przypominają, że wyłączenie matury z matematyki z części obowiązkowej egzaminu zniszczyłoby „obiektywne i porównywalne w skali kraju narzędzie rekrutacyjne polskich szkół wyższych”.

Zdaniem ministerstwa nie ma żadnych przesłanek do postulowanego przez NIK natychmiastowego wprowadzania programów naprawczych w zakresie nauczania matematyki.

O ile jednak przedstawiciele ministerstwa nie wydają się zaniepokojeni wynikami uczniów, o tyle kontrolerzy z Najwyższej Izby Kontroli mają sporo zastrzeżeń. Podkreślają, że wyniki matury z matematyki są niższe od tych, które uczniowie uzyskują z języka polskiego czy obcego. Co więcej, w latach 2015–2017 średnio co szósty nie zdał matury z matematyki. Aż 42 proc. uczniów kontrolowanych przez NIK szkół ponadgimnazjalnych skończyło szkołę z dwóją na świadectwie.

Zdaniem ekspertów problemy z matematyką wynikają z wadliwego procesu nauczania. Nie dzieli się klas na grupy pod względem umiejętności i wiedzy oraz nie dostosowuje się zadań i tempa pracy na lekcji do możliwości uczniów.
Niepokojące jest też to, że ponad połowa dzieci wykazuje się uzdolnieniami do nauki matematyki, które, niestety, w szkole... zanikają.

„Po kilku miesiącach nauki w szkole większość tych dzieci przestaje manifestować swoje znakomite możliwości umysłowe. Powodem jest spychanie tych dzieci do poziomu przeciętnych uczniów. W następnych latach szkolnej edukacji tendencja ta nasila się do tego stopnia, że tylko dwoje, troje starszych uczniów w klasie wykazuje się uzdolnieniami matematycznymi” — czytamy w opinii przygotowanej na zamówienie NIK przez prof. dr hab. Edytę Gruszczyk-Kolczyńską.

O tym, że warto pochylić się nad poprawą jakości nauczania matematyki, dowodzą badania międzynarodowe. Wynika z nich bowiem, że edukacja matematyczna jest jednym z czynników podnoszenia konkurencyjności państw.

dbp

W podstawówce największą trudność uczniom sprawia geometria, w gimnazjach — bryły, a w szkołach ponadgimnazjalnych — planimetria

A co o maturze z matematyki sądzą nasi czytelnicy? Czy państwa zdaniem egzamin z tego przedmiotu powinien przestać być obowiązkowy?

Czy Twoim zdanie matematyka powinna zniknąć z egzaminu maturalnego?
Tak
45.93%
Nie
52.17%
Nie mam zdania
1.91%


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ALe #2687171 | 37.47.*.* 24 lut 2019 08:22

  Tepakami łatwiej sterować. Rząd wie co robi

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Matematyka Królowa Nauk #2685617 | 213.73.*.* 21 lut 2019 14:35

  Wystarczy zmienić system nauczania, uatrakcyjnić zajęcia z matmy a nie likwidować maturę z matmy. Może zlikwidujmy NIK i tego półgłówka który to wymyślił. To nic innego jak dążenie do tego aby społeczeństwo było durne i podatne na wszelkie manipulacje. Głupkami łatwiej rządzić tak jak w Ameryce. Jeśli chcecie dorównać poziomowi wykształcenia Amerykanów to gratuluje osły.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wiecej religii #2685546 | 84.62.*.* 21 lut 2019 13:16

   Matematyka matka logiki.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pokomusza nędza umyslowa #2685533 | 31.213.*.* 21 lut 2019 13:01

   ...systemowa produkcja tumanów z dyplomami...niedługo jedynym przedmiotem na maturze bedzie promocja LGBT i uczestnictwo w paradzie rownosci

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. monika #2685497 | 5.173.*.* 21 lut 2019 12:10

   Niech nauczyciele nauczą się uczyć, a nie tylko korki i wykłady.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (35)