Wtorek, 2 czerwca 2020. Imieniny Erazma, Marianny, Marzeny

Społeczeństwo się starzeje, a opieka kuleje

2019-02-13 07:11:00 (ost. akt: 2019-02-12 21:31:22)
Osoby starsze wymagają kompleksowego leczenia

Osoby starsze wymagają kompleksowego leczenia

Autor zdjęcia: pixabay.com

Społeczeństwo się starzeje, a opieka nad pacjentami w podeszłym wieku kuleje. Geriatrów brakuje, poradni jest jak na lekarstwo. Na Warmii i Mazurach działają trzy poradnie geriatryczne, m.in. w Olsztynie i Dobrym Mieście.

Obecnie w Warmińsko-Mazurskiem osoby powyżej 65 lat stanowią 15,3 proc. mieszkańców regionu. W kraju jest to 17 proc. Statystyki pokazują jednak, że liczba seniorów, którzy mają więcej niż 80 lat, będzie rosła. Wymagają oni kompleksowego leczenia, a w Olsztynie działa tylko jedna poradnia geriatryczna. I nie widać perspektyw, by było ich więcej.

W Polsce nie ma odpowiedniej liczby lekarzy tej specjalności. Tylko w nielicznych województwach jeden geriatra przypada na 100 tys. mieszkańców. W niektórych regionach jest jeszcze gorzej. W Szwecji na 100 tys. mieszkańców jest ośmiu geriatrów.

— Nie ma geriatrów, bo nie ma miejsc, gdzie mogliby pracować — mówi Monika Jabłońska, geriatra, który przyjmuje w jedynej w Olsztynie poradni geriatrycznej przy ul. Paukszty. — To nie jest wdzięczna specjalizacja, bo jest czasochłonna. Jedno przyjęcie pacjenta w podeszłym wieku wymaga więcej czasu, bo z racji wieku wszystko robi wolniej, trzeba też zawsze wszystko dokładnie mu wytłumaczyć. W ciągu kilku godzin przyjmuje się znacznie mniej pacjentów, niż robi to kardiolog czy pulmonolog. Fundusz płaci jednak tak samo za poradę, nie uwzględniając jej szczególnych warunków. To jeden z wielu czynników, które decydują o tym, że tak niewiele osób garnie się do tego zawodu.

Na Warmii i Mazurach działają trzy poradnie geriatryczne: w Olsztynie przy ulicy Paukszty 57, w Dobrym Mieście i Nowym Mieście Lubawskim.

— Jesteśmy zainteresowani zakontraktowaniem kolejnych poradni geriatrycznych w regionie, ale nie ma chętnych do realizowania tego typu świadczeń opieki zdrowotnej. Główną przyczyną jest brak lekarzy geriatrów — potwierdza Magdalena Mil, rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

Z ostatniego raportu NIK wynika również, że brak jest powszechnych, kompleksowych i zestandaryzowanych procedur postępowania dedykowanych osobom w wieku podeszłym. Emeryt trafia więc zwykle do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a ten kieruje go do kilku innych specjalistów. A każdy z nich leczy odrębnie, skupiając się wyłącznie na jednym schorzeniu. Zwykle nie bierze pod uwagę leczenia, które prowadzi inny specjalista.

— Osoby starsze wymagają opieki medycznej, która jest do nich dostosowana — tłumaczy Monika Jabłońska. — Zwykle chorują na wiele chorób jednocześnie i przyjmują nawet kilkanaście leków i nie pamiętają, które kto im przepisał. Dlatego ich leczenie wymaga kompleksowego podejścia. Priorytetem geriatrii jest utrzymanie pacjenta z wielochorobowością jak najdłużej w jak najlepszej kondycji. Dlatego w Olsztynie powinien powstać ośrodek oferujący i stacjonarną, i ambulatoryjną.

Do poradni geriatrycznej wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zniesmaczony #2680816 | 83.15.*.* 13 lut 2019 12:41

  jak myślę o umieraniu najstarszych członków rodziny - ostatni etap to leżenie w pampersie i "nic nie kumanie" - przy okazji mordęga dla rodziny i ciężar dla służby zdrowia, to nie chcę starości. oby eutanazja za te kilka dekad była już dostępna w PL...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztyniak #2680688 | 5.173.*.* 13 lut 2019 10:15

  Lekarz POZ traktujący swoją pracę i pacjentów z sercem wystarczy.Znam temat od poszewki na przykładach osób mi bliskich.Wystarczy że napiszę że jedna pani doktor rodzinna nie widziała pacjentki przez 12 lat z chorobą Alcheimera.Wszystko załatwiały cudowne Panie pielęgniarki.Szczegóły zachowam dla siebie.Wszystko w Olsztynie 3 lekarzy rodzinnych i 3 inne podejścia do osób starszych.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. LaTude #2680615 | 213.95.*.* 13 lut 2019 07:48

  Biorac pod uwage obecna demografie polski, infrastrukture niedostosowana dla osob starszych i niepelnosprawnych, system emerytalny i wartosci wpajane mlodemu pokoleniu. Czeka nas smutna i przerażająca starosc. O ile jej dozyjemy zajadajac sie zdrowym jedzeniem z Mc rzeznika i oddychajac wysokiej jakosci powietrzem ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)