Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Konferencja prasowa w sprawie uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza

2019-01-16 11:14:22 (ost. akt: 2019-01-16 12:17:41)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Urząd Miejski w Gdańsku

W środę (16 stycznia) o godzinie 11:00 w gdańskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa w sprawie uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza. Pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska odbędzie się w sobotę.

Zobacz także: Zmarł Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska zaatakowany przez nożownika na scenie WOŚP [AKTUALIZACJA] Zmarł Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska zaatakowany przez nożownika na scenie WOŚP [AKTUALIZACJA] Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas ataku nożownika w czasie finału WOŚP. Miał 53 lata.

Zobacz także: Prezydent Piotr Grzymowicz ogłosił żałobę w Olsztynie Prezydent Piotr Grzymowicz ogłosił żałobę w Olsztynie 15 stycznia (wtorek) prezydent Piotr Grzymowicz wydał rozporządzenie w sprawie ogłoszenia żałoby na terenie Olsztyna. Ma to związek z tragiczną śmiercią...

Tematem spotkania z mediami był pogrzeb Pawła Adamowicza oraz inne wydarzenia ku jego czci. Na konferencji zostały podane szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych i miejsca pochówku prezydenta.

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę (19 stycznia) o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Tam też, zgodnie z wolą rodziny, zostanie pochowany zmarły prezydent.

- Od czwartku (17 stycznia) od godzinie 17:00 w Europejskim Centrum Solidarności przez całą dobę wystawiona będzie trumna. W piątek (18 stycznia) o godzinie 17:00 wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę pana prezydenta do Bazyliki Mariackiej - poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska. - Organizatorem pogrzebu Pawła Adamowicza będzie miasto Gdańsk przy udziale rodziny. Uroczystości żałobne rozpoczną się w czwartek (17 stycznia) o godzinie 15:00 uroczystą sesją w Dworze Artusa, w której uczestniczyć będą radni wszystkich kadencji od 1990 r.

W dzień pogrzebu Pawła Adamowicza prezydent Andrzej Duda ogłosi żałobę narodową. Tak zdecydował wspólnie z przedstawicielami formacji politycznych w czasie poniedziałkowego spotkania w Pałacu Prezydenckim.

- Proszę o szacunek i pamięć wobec wielkiego człowieka, wielkiego polityka i wielkiego obywatela Gdańska, jakim był bez wątpienia Pan Prezydent Adamowicz – mówił Andrzej Duda.

Żałoba trwa już w województwie pomorskim i wielu polskich miastach, w tym w Warszawie. W Gdańsku, a także w innych miastach Polski, wystawiono księgi kondolencyjne, do których wpisują się mieszkańcy. Księgi będą dostępne jeszcze przez cały weekend.

Jak powiedział w środę (16 stycznia) prezydent Sopotu, Jacek Karnowski - wśród pomysłów na upamiętnienie zmarłego w poniedziałek prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pojawia się także koncepcja nadanie jego imienia Uniwersytetowi Gdańskiemu. Jest to jeden z pomysłów, który wymaga zastanowienia.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hmm #2667508 | 89.228.*.* 22 sty 2019 16:09

  W 2010r. był pogrzeb Marka Rosiaka zabitego w biurze PIS przez otumanionego propagandą byłego członka PO Ryszarda C. Mimo to na pogrzebie prominentni politycy PO z Prezydentem Komorowskim na czele zostali usadzeni HONOROWO w pierwszych ławach. Mimo że odpowiadając słowami małostkowej Dulkiewicz "wiadomo po jakiej stronie sporu publicznego byli". Na pogrzeb żona Rosiaka zapraszała wszystkich bez względu na barwy polityczne. Tymczasem w Gdańsku malutkie ludziki z PO aby okazać pogardę Prezydenta kraju sadzają w piątym rzędzie. KLASY w tej sprawie to akurat i całe PO i małostkowa Dulkiewcz mogłoby się od PIS jeszcze długo uczyć jak widać. ŻENUJĄCA postawa PO.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Janusz Cebula #2664756 | 88.156.*.* 17 sty 2019 15:26

  W czwartek nad ranem zmarł Wojciech Dąbrowski, który przez dwa miesiące w namiocie rozbitym naprzeciwko Urzędu Miejskiego w Gdańsku prowadził strajk głodowy przeciwko eksmisji z mieszkania komunalnego. - To był człowiek starszy, którego Adamowicz upokorzył. Nie rozmawiano z panem Wojciech i innymi głodującymi, obrażano ich. Ten człowiek przez ten cały wysiłek i chorobę zmarł - komentuje w rozmowie z nami Karol Guzikiewicz ze stoczniowej "Solidarności". - Pan Wojciech zostawił 83-letnią żonę w bardzo ciężkim stanie. Wiem, że jego znajomi próbują ratować sytuację i znaleźć dom opieki - dodaje Guzikiewicz. Dąbrowski przez blisko dwa miesiące prowadził strajk głodowy przeciwko eksmisji z mieszkania komunalnego. Żyjąc w namiocie domagał się spotkania z prezydentem Pawłem Adamowiczem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zakonnica #2664735 | 37.47.*.* 17 sty 2019 14:58

  BOG TAK CHCIAL .....AMEN....TAK JEST DOBRZE...JUZ MU NIEBIESKA OLKIESTRA GRA ,,,A NIE OWSIAK....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jola #2664539 | 151.248.*.* 17 sty 2019 11:21

  Bardzo szkoda takich mądrych ludzi nie dziwię się mieszkańcom Gdańska tak wiele zrobił dla mieszkańców

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jola #2664535 | 151.248.*.* 17 sty 2019 11:16

   Co będzie jak będą odchodzić inni znani politycy

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (6)