Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Prezydenci i burmistrzowie o hejcie, groźbach i mowie nienawiści

2019-01-15 19:03:00 (ost. akt: 2019-01-15 22:04:03)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nawiązując do tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w Gdańsku podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, policjanci monitorują zachowania w sieci. W poniedziałek (14 stycznia) w Warszawie zatrzymano 72-latka, który groził prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Do aresztu trafiły także osoby, które kierowały w mediach społecznościowych groźby w kierunku prezydenta Olsztyna, Wrocławia i Poznania.

W związku z zagrożeniem policja przydzieliła Piotrowi Grzymowiczowi ochronę. Policjanci byli przy prezydencie Olsztyna m.in. w poniedziałek (14 stycznia) podczas marszu pamięci ku czci Pawła Adamowicza. Tę opcję rozważają także inne miasta.

Zapytaliśmy prezydentów i burmistrzów miast na Warmii i Mazurach o ich stanowisko w sprawie hejtu, gróźb i mowy nienawiści.

Braniewo
burmistrz Tomasz Sielicki

Hejt jest chorobą cywilizacyjną i będzie się rozpowszechniał dopóki nie usankcjonujemy tego zjawiska prawnie i nie odsłonimy autorów publikowanej w sieci nienawiści. Nie powinni oni chować się pod pseudonimami czy fragmentami adresu IP. Zetknąłem się niejednokrotnie z takim zjawiskiem i chętnie spojrzałbym w oczy tym, którzy czerpią radość z anonimowo wypowiadanych złośliwych opinii. Jednak nie po to, by ich ganić, ale żeby skonfrontować ten negatywny przekaz. Trudno poważnie odnosić się do krytyki czy nienawiści, nie znając celu i pobudek osoby hejtującej. Nie można jednak takiej formy demonstrowania emocji lekceważyć czy bojkotować. Ważnym jest, aby znaleźć w krytyce dystans i nie traktować jej osobiście. Dosłownych gróźb nie doświadczyłem. Funkcja w samorządzie jest konsekwencją decyzji mieszkańców, którzy mnie wybierają w wyborach i trudno ją pełnić izolując się od mieszkańców kordonem ochroniarzy. Taka sytuacja zaburzyłaby sens oraz ideę samorządności, która jest częścią demokratycznego państwa.

Elbląg
prezydent Witold Wróblewski

Niestety na każdym kroku spotykamy się z mową nienawiści w internecie. Praktycznie pod każdym artykułem, bez względu na jego tematykę, przelewa się fala hejtu. Jako osoba publiczna doświadczam tego niepokojącego zjawiska. Nie wiem skąd w ludziach tyle nienawiści i agresji w stosunku do innych. Może powoduje to pozorna anonimowość? I nie chodzi tu o krytykę, bo do tej mieszkańcy mają prawo, ale o zupełnie kłamliwe informacje, godzące często w dobre imię moje i moich najbliższych. Uważam, że są pewne granice, których przekraczać nie można, dlatego w kilku przypadkach postanowiłem podjąć kroki prawne i skierowałem sprawy do organów ścigania. Postępowania są w toku. Mam nadzieję, że uda się wykryć i ukarać sprawców. Osoby dopuszczające się hejtu muszą wiedzieć, że nie są bezkarne, bo inaczej nie poradzimy sobie z tym zjawiskiem i będziemy świadkami, bądź ofiarami kolejnych tragedii.

Ełk
prezydent Tomasz Andrukiewicz

Powinniśmy budować i promować poczucie szacunku do drugiego człowieka, nie przyzwalać na różne formy agresji, także tej, która pojawia się w internecie. Wielu z nas to wszystko lekceważy, ale za chwilę może pojawić się fizyczna przemoc.

Giżycko
burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Nie zetknąłem się w mojej dotychczasowej pracy z groźbami pod moim adresem. Takich incydentów nie było, więc też nie występowałem w takich sprawach do organów ścigania. Natomiast z hejtem pod moim adresem miałem do czynienia. Były to pomówienia, oskarżenia nie mające potwierdzenia w rzeczywistości. Zdarzało się, że w takich przypadkach występowałem o ustalenie autorów. Różnie się takie działania kończyły, ale nigdy nie odbierałem tego jako fizyczne zagrożenie. W moim mieście czuję się bezpiecznie. Nawet po tragedii w Gdańsku nie zmieniam swojej opinii. Ochrona nie jest mi potrzebna. Ale też sprawa ta, to nie jest kwestia ochrony, odgrodzenia się murami czy płotami od społeczeństwa. Na wszystko można znaleźć sposób. Ochrona nie rozwiąże konieczności naprawy państwa, przywrócenia autorytetów. Tego brakuje. Dziś można każdego oskarżyć o wszystko, obrzucać błotem i nie spotyka się to z negatywną reakcją społeczeństwa. Musimy wychowywać, napiętnować takie postawy, i czasami może nawet karać. Działania nacjonalistów czy ONR, o których dowiadujemy się teraz, na pewno powinny spotkać się z odpowiednią reakcją wymiaru sprawiedliwości.

Górowo Iławeckie
burmistrz Jacek Kostka

Zetknąłem się z hejtem pod swoim adresem. Zdarzyło mi się też otrzymywać groźby. Raz były to wpisy w internecie, innym razem zostały wysłane pocztą. Zostało to zgłoszone na policję. W jednym przypadku sprawca został wykryty, ale odstąpiłem od ścigania go, bo wyraził skruchę. Czasami są to po prostu głupie wybryki i lepiej działać prewencyjnie. Generalnie nie traktowałem tych gróźb poważnie, choć uważałem, że należy zawiadomić organy, jeśli groźby były w swojej treści stanowcze. Nie można jednak dać się zwariować i bać się chodzić po swoich miastach w nocy lub w czasie imprez masowych. Co roku organizujemy dni Górowa Iławeckiego i około godziny 1-2 w nocy idę do parku miejskiego, gdzie odbywają się koncerty i nie miałem jeszcze jakiegoś negatywnego wydarzenia ze swoim udziałem. Często towarzyszą mi wtedy sekretarz miasta, któryś z pracowników urzędu lub radnych i powtarzamy sobie, że jeśli zaczniemy bać się chodzić do swoich mieszkańców, to czas skończyć z ich reprezentowaniem w samorządzie.

Lidzbark Warmiński
burmistrz Jacek Wiśniowski

Obecnie coraz częściej nasze społeczeństwo korzysta z możliwości jakie daje anonimowość w sieci. Wyładowanie agresji słownej czy też chęć obrażenia drugiej osoby za pośrednictwem internetu staje się normą społeczną, która w konsekwencji krzywdzi drugiego człowieka. Ten hejt często jest bardzo bolesny, bo uderza w emocje człowieka i osłabia go psychicznie, czego doświadczyłem już kilkukrotnie. To bardzo boli. Co do hejtu bezpośredniego "face to face" to raczej pojedyncza sytuacja. W moim przypadku hejtu było mało.

Nidzica
burmistrz Jacek Kosmala

Przed kampanią wyborczą hejt był wyjątkowo nasilony. Anonimowo wielu ludzi próbowało przedstawić mnie w złym świetle. Były wyzwiska, porównywali mnie nawet do Stalina. Niektórzy proponowali, żebym kupił sobie miejsce na cmentarzu. Poważnie traktuję takie groźby, dlatego sprawę skierowałem do sądu. Wkrótce zostanie ona zakończona. Jeśli chodzi o ochronę, to w czasie imprez masowych burmistrzowie mają straż miejską, poza tym mają najbliższych współpracowników oraz przy imprezach masowych jest firma ochroniarska. Zawsze można poprosić, żeby jedną osobę wyznaczyli, która zerkałaby częściej w stronę np. burmistrza. Ja osobiście nigdy o to nie prosiłem, ponieważ czuję się w swojej gminie i powiecie bardzo bezpiecznie. Mimo to jestem bardzo uważny i zwracam uwagę na to, co się wokół mnie dzieje.

Nowe Miasto Lubawskie
burmistrz Józef Blank

Hejtu było bardzo dużo podczas kampanii wyborczej. Nie pozostałem na niego obojętny, ale oczywiście podjąłem stosowne kroki w ramach prawa. Do tego nie działałem na tych portalach, na których pojawiał się język nienawiści. Co do ochrony to wszystko zależy od miejsca i okoliczności. Nie można dać się zwariować, ale podczas imprez publicznych należy uważać, a w tłumie zapewnić sobie jakąś asekurację.

Olecko
burmistrz Karol Sobczak

Jako osoba publiczna często spotykam się z falą krytyki, która przekracza pewne granice i staje się hejtem. Szczególnie miało to miejsce w trakcie niedawnej kampanii wyborczej. Niestety nie ma jednoznacznych norm prawnych dotyczących hejtu i temat jest trudny. Myślę, że w tej materii jest duże wyzwanie przed ustawodawcą, bo systematycznie następuje kumulacja brutalizacji życia publicznego. Jednak nie staram się ścigać hejterów, bo zdaję sobie sprawę, że w zasadzie jest to walka z wiatrakami. Nie wyobrażam sobie też, abym miał mieć osobistą ochronę, bo w moim mieście nie czuję się zagrożony. Taka sytuacja byłaby dla mnie nie do przyjęcia, bo lubię bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Jednak patrząc na tragiczne wydarzenia w Gdańsku, może należałoby zapewnić ochronę prezydentom największych miast, gdzie są rozmaite opcje polityczne, wyjątkowe napięcia pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi i poziom emocji przekracza pewne granice.

Ostróda
burmistrz Zbigniew Michalak

Z hejtem i groźbami po moim adresem i pod adresem moich współpracowników, ludzi z mojego komitetu, spotkałem się podczas kampanii wyborczej. Sprawa trafiła na policję, ale została umorzona, chociaż sprawcy byli znani z imienia i nazwiska. Uważam, że osoby publiczne z tej najwyżej półki powinny mieć ochronę, natomiast nas, wójtów i burmistrzów, po prostu na nią nie stać. Inna sprawa, że każdy samorządowiec powinien być przecież blisko ludzi. Taka jego rola. Natomiast o zapewnieniu bezpieczeństwa urzędnikom, bo przecież każdy może bez przeszkód wejść do urzędu, rozmawiałem już z komendantem straży miejskiej. Chcemy, żeby strażnicy byli widoczni w urzędzie, żeby widać było tu osobę mundurową. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.

Z Piotrem Grzymowiczem, prezydentem Olsztyna rozmawialiśmy m.in. o hejcie i nienawiści po tym, jak jeden z internautów groził mu w komentarzu śmiercią na jednym z portali internetowych.

Zobacz także: Prezydent Grzymowicz o hejcie, groźbach i nienawiści w internecie [RELACJA LIVE] Prezydent Grzymowicz o hejcie, groźbach i nienawiści w internecie [RELACJA LIVE] Z Piotrem Grzymowiczem, prezydentem Olsztyna rozmawiamy m.in. o hejcie i nienawiści po tym, jak jeden z internautów groził mu w komentarzu śmiercią na...


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hej Hejterzy! #2667143 | 37.248.*.* 22 sty 2019 01:47

  Wybierzmy Lekarza Roku powiatu bartoszyckiego! Temat rzeka, możecie chwalić do bólu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. masakrycznie hejtują na społecznościówkach #2664382 | 195.136.*.* 17 sty 2019 00:37

  dzieciaki. Są niezwykle okrutne dla swoich rówieśników. Aż strach pomyśleć, co będą pisały za jakiś czas. Do tego są zupełnie pozbawione skrupułów i czują się całkowicie bezkarne!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. AP #2663722 | 188.146.*.* 16 sty 2019 07:56

  Hejt nie bierze się z powietrza! Zaczyna płynąc z góry a kończy się anonimowo nie wiadomo gdzie! Nie ma prewencyjnego działania policji jest tylko akcyjność. Prezydent Olsztyna wzbudza skrajne emocje a podział widać było po wynikach wyborów. Czy odgradzając się kordonem policji jest dalej naszym przedstawicielem ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Tomasz #2663719 | 145.237.*.* 16 sty 2019 07:53

  Najlepiej byłoby zamknąć wszystkim pyski i robić swoje.....nie ważne czy dobrze czy źle. Pipieram konstruktywna krytykę natomiast groźby dotyczące, życia, zdrowia i rodziny powinny byc karane.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. @Wiejski Filozof #2663687 | 209.58.*.* 16 sty 2019 00:11

  Nierówności społeczne - mój drogi - setki razy próbował zlikwidować komunizm - ale zawsze, powtarzam ZAWSZE z tym samym rezultatem - który dobrze znamy. Nierówności to coś naturalnego. Po prostu dziś - w dobie internetu - każdy głupek - czy niewychowany hejter może napisać wszystko co ślina na język przyniesie. Kiedyś przywilej społecznego posłuchu mieli głównie mądrzy, dobrze wykształceni ludzie.. Korzystanie z internetu to grzebanie w śmietniku - rzadko trafiają się perły.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)