Quantcast

Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Nowy sposób oszustów! Nie skanuj QR kodów na bankomatach

2018-12-28 11:23:24 (ost. akt: 2018-12-28 14:04:27)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: GO

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Tym razem za pomocą naklejek z kodami QR umieszczanymi na bankomatach. Zeskanowanie takiego kodu może narazić właściciela telefonu na uruchomienie usługi SMS Premium.

Bankowe Centrum Bezpieczeństwa, policja oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ostrzegają użytkowników smartfonów przed skanowaniem kodów QR z naklejek, które w ostatnim czasie bezprawnie umieszczane są na bankomatach. Naklejki z kodami QR zamieszczane są bez zgody i wiedzy banków oraz sieci bankomatowych i nie są w żaden sposób powiązane z jakimikolwiek usługami bankowymi.

W takich przypadkach przestępcy często przekazują fałszywą informację o wygranej. W przypadku zeskanowania kodu QR z naklejki klienci zostają przekierowani do usługi SMS Premium. Uruchomienie jej spowoduje naliczenie od nieświadomego usługobiorcy wysokich opłat za jej włączenie.

Kody QR mogą również zostać wykorzystane do podstawiania fałszywych platform, służących do wyłudzania loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, jak również do zainfekowania smartfonów wirusami.

Czy takie próby oszustwa nową metodą pojawiły się już w Olsztynie? Rafał Prokopczyk z KMP w Olsztynie uspokaja —  Nie mieliśmy dotąd żadnych zgłoszeń.

Zawsze warto jednak zachować czujność i być ostrożnym. W przypadku, gdy użytkownik smartfona padł ofiarą przestępstwa, powinien niezwłocznie zawiadomić usługodawcę tj. bank i/lub przedsiębiorcę telekomunikacyjnego oraz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w jednostce policji.

źródło: Związek Banków Polskich, własne

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. trzeba być DEBILEM #2650652 | 37.8.*.* 28 gru 2018 15:45

  żeby skanować nieznane kody....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. W prasie piszą #2650514 | 91.233.*.* 28 gru 2018 13:23

   w necie piszą, niby wszyscy o tym wiedzą A ja pytam co robi policja w tej sprawie. Gdyby żona komendanta zeskanowała taki kod i przyszło by z 1000+ do zapłaty to może ktoś by się ruszył. Wszędzie złodziejstwo tylko złodziei nie ma. Nawet jednego. Siedzą po krzakach, pałaszują kanapki i łapią na radar każdego kto o 10km/h przekroczył. No i podwyżki sobie życzą bo jak nie to L4.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. A może tak krótkie #2650496 | 89.229.*.* 28 gru 2018 13:10

    wyjaśnienie o co chodzi z tymi kodami QR i skanowaniem ich?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)