Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Internet wygrywa z kawą

2018-12-05 07:14:41 (ost. akt: 2018-12-05 03:24:12)
Joanna Stomska i Daria Cieślak

Joanna Stomska i Daria Cieślak

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Oglądanie seriali jest złe? A buszowanie w internecie? Drink po pracy? Codzienne nawyki trudno wykorzenić. Niektóre rujnują zdrowie, finanse, rodzinę.

Badanie ARC Rynek i Opinia dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK „Uzależnienia i ich konsekwencje” pokazuje, że nie jest kolorowo. Co trzeci z nas ponosi finansowe, społeczne lub zdrowotne konsekwencje.

A bez czego nie wyobrażamy sobie życia? Listę otwiera internet, kawa, rozmowy przez telefon i oglądanie seriali.

— Mogłabym zrezygnować z oglądania telewizji. To bardzo fajny nawyk, ale można bez niego żyć — mówi Daria Cieślak z Olsztyna. — Nie odstawiłabym jednak porannej kawy. Bez niej nie mogę zacząć dnia!

— A ja nie mogłabym zrezygnować z internetu. Jest potrzebny — dodaje Joanna Stomska. — Kupowanie ciuchów jest fajne, ale można bez tego żyć. I w portfelu zostaje więcej pieniędzy.

— A ja nie jestem niewolnikiem technologii. Nie palę papierosów, nie piję piwa ani kawy — cieszy się Leszek Gawron z Olsztyna. — Mam konto w mediach społecznościowych, ale nie zaglądam tam często. Jedyne, z czego bym nie zrezygnował, to właśnie praca. Daje pieniądze na życie. Nie zrezygnowałbym też z dziewczyny. 

Z miłości ani z rodziny nikt z nas nie chce rezygnować. A naszym największym uzależnieniem jest buszowanie w sieci. Ponad połowa z nas wskazuje, że lubi być online. A nawet musi. Uwielbiamy zaglądać do portali społecznościowych i skrzynki mailowej.

Kochamy też zakupy w sieci. Na liście ważnych, powtarzalnych zachowań jest też picie kawy. Mała czarna tylko nieznacznie przegrywa z internetem. Na kolejne miejsca trafiło oglądanie seriali i rozmowy telefoniczne.

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze uzależnienia od codziennego sprzątania (21 proc.), seksu (20 proc.), alkoholu (16 proc.), tytoniu (14 proc.), przesadnego dbania o zdrowie (14 proc.) i gier komputerowych (13 proc). W dalszej kolejności jest oszczędzanie, bardzo częste mycie rąk, zbieranie gadżetów, ważenie się, romansowanie i imprezowanie.

Trzech na czterech Polaków ma zachowania i przyzwyczajenia, z których chciałoby jak najszybciej zrezygnować. To przede wszystkim palenie papierosów. Chcemy również skończyć z niezdrową dietą i słabością do słodyczy. Co trzeci z nas chciałby odstawić piwo i drinki.

Zdarza się, że nałogi i nawyki wpędzają nas w depresję (9 proc.), a na pewno w długi. 16 proc. Polaków na „przyjemności” bierze pożyczki. 9 proc. przyznaje, że jego przyzwyczajenia wpędziły go w depresję, a 5 proc. straciło partnera lub się rozwiodło. Cześć osób z powodu nawyków miała też do czynienia z komornikiem, korzystała z terapii, a nawet straciła mieszkanie. 7 proc. trafiło z tego powodu do rejestru dłużników.

W bazie BIG InfoMonitor są 2 mln osób z niezapłaconymi w terminie zaległościami na kwotę 32,2 mld zł. W rejestrze znaleźli się z powodu niezapłaconych przez co najmniej 60 dni od terminu rachunków za telefon, telewizję kablową, rat pożyczek, czynszów.

— Nawyk to powtarzalna, półautomatyczna czynność. Składa się on z trzech elementów: bodźca, procedury i nagrody — twierdzi Andrzej Tucholski, psycholog i bloger.

I wyjaśnia: — Bodziec wywołuje w nas pewne zachowanie, które mniej lub bardziej świadomie wykonujemy, bo „po drugiej stronie” czeka nagroda. Coś mnie rozprasza, więc sprawdzam fejsa, bo dzięki temu dostaję gratyfikację w postaci czerwonych powiadomień. Jestem zmęczony, więc robię sobie kawę, żeby poczuć nową energię.

Tucholski dodaje, że nawyki to procesy, które nie „męczą” naszego świadomego umysłu. W efekcie może on zajmować się innymi sprawami. — Problem leży w posiadaniu złych nawyków. Potrafią one, dosłownie, zrujnować życie człowieka, bo często nie będzie on w ogóle widział tego, jak sam doprowadza się do upadku — uważa. — Nawyki dobre i mądre robią za doskonały ster życia. Są niewrażliwe na zmieniający się nastrój. Izolują emocjonalnie i pomagają w trudnych chwilach. Są nie tylko wtedy, gdy nam się chce, tylko są zawsze. Po prostu.

ar


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mega #2637662 | 81.190.*.* 5 gru 2018 16:47

    Z Joasią bardzo chętnie wypiłbym kawę.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)