Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Internetowy atlas pomoże poznać historię

2018-11-29 10:51:55 (ost. akt: 2018-11-29 11:01:57)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Alicja Sławińska

Interaktywny atlas historyczny Królestwa Kongresowego powstanie dzięki pracy naukowców z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM. 


Jest to projekt ściśle naukowy, jednak z atlasu będą korzystać także miłośnicy małych ojczyzn — powiedział nam prof. Krzysztof Narojczyk, kierownik projektu. — Dzięki danym, jakie zgromadzimy i przedstawimy, będą mogli poznać strukturę narodowościową swego miasta czy powiatu, stopień analfabetyzmu, ilość i gatunki hodowanych zwierząt oraz sprawdzić, gdzie były wielkie majątki ziemskie. 


Zespół naukowy, w skład którego wchodzą — oprócz prof. Narojczyka — dr hab. Andrzej Korytko z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz dr hab. Konrad Wnęk i dr hab. Lidia Zyblikiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymali grant w wysokości prawie 1,4 mln zł. Pieniądze pochodzą z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To największy z grantów, zdobytych dotychczas przez przedstawicieli nauk humanistycznych UWM. 


— Nie docieramy do nieznanych źródeł na temat Królestwa Kongresowego — dodaje prof. Narojczyk. — Ale po raz pierwszy zgromadzimy je wszystkie i przedstawimy za pośrednictwem map, tabel, diagramów i kartogramów. Będzie wtedy można prześledzić wiele ciekawych zjawisk. Na przykład to, że najwyższy wskaźnik umiejętności czytania w Królestwie Polskim występował wzdłuż granicy z Niemcami. Dlaczego? Bo tam było najlepiej rozwinięte szkolnictwo. Zresztą wtedy, tak jak i dzisiaj, im dalej na zachód, tym było zamożniej, tym wyższe były dochody ludności i lepsze warunki życia. 
Interaktywny atlas pokaże także m.in. stan higieny mieszkańców Kongresówki. Można go określić m.in. na podstawie śmiertelności, ale też liczby osób niewidomych. 
Dzięki portalowi internetowy atlas będzie dostępny dla wszystkich. Naukowcy planują także wydanie atlasu na DVD. 


Ewa Mazgal


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Olsztyn #2634157 | 88.156.*.* 29 lis 2018 20:01

    Brawo historycy z Uwm. Super wiadomość. Dumny z naszych historyków. Najlepszego dla Państwa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz