środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Samorządowcy wkrótce złożą pierwsze oświadczenia majątkowe

2018-11-24 09:12:29 (ost. akt: 2018-11-25 10:01:13)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

30 dni od ślubowania pierwsze oświadczenie majątkowe powinien złożyć radny, wójt, burmistrz i prezydenta miasta.

Zgodnie z samorządowymi ustawami ustrojowymi, pierwsze oświadczenie należy dostarczyć w terminie 30 dni od dnia: złożenia ślubowania, wyboru, powołania na stanowisko zatrudnienia. W przypadku pierwszej deklaracji obowiązuje stan na dzień złożenia oświadczenia.

Radny gminy, powiatu i województwa składa oświadczenie odpowiednio przewodniczącemu rady lub sejmiku województwa. Oświadczania zastępcy wójta, osób wydających w jego imieniu decyzje administracyjne, sekretarza gminy czy skarbnika składane są wójtowi. Wicestarosta, członek zarządu powiatu, sekretarz powiatu, skarbnik powiatu, a także pozostałe zobligowane do tego osoby składają oświadczenia staroście. Na tej samej zasadzie wicemarszałek województwa, członek zarządu województwa, sekretarz i skarbnik województwa składają oświadczenia marszałkowi województwa.

Natomiast przewodniczący rady i sejmiku, a także i wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta i marszałek składają swoje oświadczenia wojewodzie.

Kolejne deklaracje o stanie majątku przedstawiane są każdego roku do 30 kwietnia, wg stanu na 31 grudnia roku poprzedniego. Radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast na dwa miesiące przed upływem kadencji składają ostatnie oświadczenie majątkowe; marszałkowie i starostowie - w dniu odwołania ze stanowiska. W tym przypadku, podobnie jak przy pierwszej deklaracji, pod uwagę bierze się stan na dzień złożenia oświadczenia.

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) do pierwszego oświadczenia powinien dołączyć informację o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli taką działalność prowadził przed dniem wyboru.

Radny gminy, powiatu i województwa powinien złożyć oświadczenie wraz z informacją o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia jednostki samorządu terytorialnego, w której uzyskał mandat, jeżeli taką działalność prowadził przed dniem wyboru. Radni powinni zaprzestać prowadzenia takiej działalności gospodarczej w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania.

Natomiast starosta, marszałek województwa oraz pozostałe osoby zobowiązane do złożenia oświadczenia w samorządach wszystkich "szczebli" do oświadczenia dołączają informację o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli taką działalność prowadzili przed dniem wyboru, powołania lub zatrudnienia. Osoby te powinny zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu trzech miesięcy od dnia wyboru, powołania lub zatrudnienia.źródło: kurier.pap
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. juo #2632237 | 188.147.*.* 27 lis 2018 15:05

  No to się zacznie i już pewnie zaczęło kłamanie i przepisywanie czego się da na ciotki,babcie itp.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ostródzianin #2631913 | 79.187.*.* 27 lis 2018 06:41

  W Ostródzie nowy burmistrz i nowe zasady. Niby powinno być uczciwie i transparentnie. Burmistrz ogłasza konkurs na stanowisko sekretarza i w ten sposób określa wymagania, by mogła je spełnić jego faworytka Dorota Szczurowska - obecna zastępca wójta gminy Dąbrówno, znana też ze starostwa powiatowego. Tak ma wyglądać uczciwość i otwartość nowej władzy? Żenada i fikcja. Jeśli w ten sposób będzie pan organizował konkursy na najważniejsze w mieście stanowiska, Panie Burmistrzu to dobrze naszemu miastu nie wróżę. Może się mylę. Zobaczymy czy zgodnie z moim podejrzeniem sekretarzem zostanie Pani Dorota Szczurowska? Pożyjemy - zobaczymy!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mythbuster #2630975 | 5.173.*.* 25 lis 2018 12:01

  Zobaczcie kto przekształcił fir.ę w spółkę i z niej wyszedł a firma na słupa działa dalej.To częsta praktyka a po kadencji wracamy do starego układu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ? #2630962 | 82.145.*.* 25 lis 2018 11:06

  Chciałbym odkupić od nich te mieszkania i domy za wartość jaką podają w swoich oświadczeniach majątkowych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Zenon #2630941 | 88.156.*.* 25 lis 2018 10:37

  Złodzieje pokażą co im zostało po przepisaniu wszystkiego po rodzinie. Pić na wodę. Gazeta olsztyńska jest tak obsrana reklamami że artykuły powinny być na poziomie timera a nie gońca apostolskiego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz