środa, 26 lutego 2020. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Kolejne niewybuchy z czasów II wojny światowej

2018-11-06 12:49:14 (ost. akt: 2018-11-06 12:50:18)
Niewypał znaleziony w Wojciechowie

Niewypał znaleziony w Wojciechowie

Autor zdjęcia: KPP LW

Lidzbarscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia o znalezieniu niewybuchów. Pociski z czasów II wojny światowej zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy. O fakcie znalezienia pocisków powiadomiono saperów z Jednostki Wojskowej w Lidzbarku Warmińskim, którzy zabrali znaleziska celem ich zneutralizowania.

Wczoraj (05.11.18) oficer dyżurny lidzbarskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchu w okolicach Wojciechowa przy rzece Pasłęka.

Na miejsce został skierowany patrol wraz z policjantem z rozpoznania minersko – pirotechnicznego.

Jak się okazało mieszkaniec powiatu spacerując po lesie natknął się na niewybuch. O swoim spostrzeżeniu powiadomił Policję. Policyjny pirotechnik potwierdził, że znalezisko to granat moździeżowy pochodzący z czasów II wojny światowej.

Kilka minut później dyżurny przyjął kolejne zgłoszenie, tym razem mieszkanka Nowej Wsi Wielkiej poinformowała, że na terenie jej gospodarstwa znajdują się dwa przedmioty najprawdopodobniej przypominające pociski.

Tak jak w poprzednim przypadku policyjny pirotechnik potwierdził, że niebezpieczne znaleziska to 2 granaty moździeżowe o długości 30 cm. pochodzące z czasów II wojny światowej.

Mundurowi zabezpieczyli miejsca odnalezionych niewybuchów do czasu przyjazdu saperów z Jednostki Wojskowej w Lidzbarku Warmińskim, którzy zabrali znalezisko celem jego zneutralizowania.

Przypominamy!!!
Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policję bądź inne służby.
Informacja KPP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. C#@12yt #2617830 | 94.254.*.* 6 lis 2018 14:28

    Właściwie niema na Warmii i Mazurach pola, lasu, rzeki gdzie nie znajdziono do tej poru niewybuchu, miny lub składów pocisków moździerzowych i artyleryjskich. Świadczy tono zaciekłości walk na tym terenie i o tym że każdy kilometr terenu był zdobywany kosztem walk i ofiar. Już tyle lat po wojnie a ciągle znajdujemy tych posłańców śmierci. Ginęli tu ludzie - żołnierze przeważnie młodziutcy bo już szesnastolatków wcielano do armii i wysyłano na front. tak uzupełniano stany osobowe pułków po śmiertelnych atakach na broniących się i okopanych niemieckich żołnierzy. Szkoda tych dzieci i ich matek czekających na nich gdzieś daleko na wschodzie. Pamiętajmy o nich w te dni zadumy i refleksji. Nie usuwajmy na gruzowiska pomników ich pamięci. Oni nie byli winni że mieli za wodza Stalina i innych komunistów.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)