Poniedziałek, 30 marca 2020. Imieniny Amelii, Dobromira, Leonarda

Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Młodego Odkrywcy znów wystartował

2018-10-15 14:13:09 (ost. akt: 2018-10-15 14:29:17)

Autor zdjęcia: Łukasz Czarnecki-Pacyński

Wykłady on-line i wideokonsultacje to stały elemenet procesu edukacyjnego w wielu dziedzinach nauki. Wykorzystując te narzędzia, naukowcy z Wydziału Biologii UWM zainaugurowali drugi rok przedsięwzięcia skierowanego do uczniów wiejskich szkół.

Nie wszystkie szkoły mogłyby dojechać na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, aby wziąć udział w przygotowanych dla nich zajęciach. Większość bez problemu będzie jednak mogła zorganizować w swoich klasach zajęcia on-line. — Kiedy autobusy nie dochodzą, to internet na szczęście dochodzi — mówi prof. Stanisław Czachorowski, kierownik tego projektu. — I w ten sposób możemy pomóc środowiskom, które są najbardziej defaworyzowane w dostępie do wiedzy. Otwieramy się także na dzieci z różnymi formami niepełnosprawności. Bo nie wybieramy najlepszych. Wiedza potrzebna jest każdemu i trzeba dać każdemu taką szansę.

Fot. Łukasz Czarnecki-Pacyński

W sobotniej inauguracji wzięły udział dzieci ze szkół podstawowych w Dywitach, Lamkowie, Stawigudzie i Szczytnie. — Może dzięki takim projektom dzieci zaprzyjaźnią się nie tyle z samą szkołą, ile z pasją zdobywania wiedzy — mówi Grażyna Binek, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Dywitach.

— UMO to projekt ministerialny, a my musieliśmy określić naszego odbiorcę i dostosować do niego program kształcenia — wyjaśnia Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM prof. Aleksander Świątecki. — To wyzwanie, bo najtrudniej jest przecież opowiadać o rzeczach trudnych łatwo i przystępnie.

Fot. Łukasz Czarnecki-Pacyński

W ramach UMO będą trzy semestry zajęć, dwa festiwale naukowe oraz dwa obozy letnie dla dzieci na terenie naszego Uniwersytetu. Dodatkowo powstanie także sześć kawiarni naukowych w terenie.Chcielibyśmy zaprosić także samorządy do uczestniczenia w tym projekcie podnoszącym jakość przyszłych kadr w terenie. Żeby to samorządy przejęły finansowanie UMO, kiedy nasz uniwersytecki projekt już się zakończy - podsumowuje prof. Czachorowski.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stanisław Czachorowski #2602672 | 79.184.*.* 15 paź 2018 19:34

    Małe sprostowanie, projekt jest finansowany z Unii Europejskiej (oraz wkładu własnego UWM), poprzednia edycja była finansowana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szczegóły na stronie http://uniwersytetmo.blogspot.com/

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz