Quantcast

Czwartek, 26 listopada 2020. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

Studentom będzie łatwiej napisać pracę naukową

2018-10-11 09:56:32 (ost. akt: 2018-10-11 10:00:10)

Autor zdjęcia: Arch. zespołu

Językoznawczynie z Olsztyna i Jeny postawiły przed sobą ambitne zadanie. Chcą przyjrzeć się językowi nauki. I to w wydaniu i polskim, i niemieckim.

Na Wydziale Humanistycznym UWM trwają intensywne prace. Olsztyńskie filolożki we współpracy z koleżankami z Friedrich-Schiller-Universität w Jenie przygotowują elektroniczną bazę frazeologizmów typowych dla języka nauki.

— Dzięki wolnemu dostępowi będą mogły z niej korzystać zarówno osoby prywatne, jak i instytucje — zaznacza dr Magdalena Makowska z Katedry Filologii Germańskiej. — W sposób kontrastywny zostaną tu przedstawione najpopularniejsze połączenia wyrazowe języka nauki wraz z ich znaczeniem w języku wyjściowym i docelowym (polski/niemiecki).

Jak zapowiadają językoznawczynie, baza będzie też pomocą dla studentów przygotowujących prace dyplomowe, ponieważ zostaną oni dzięki niej wyposażeni w środki leksykalne ułatwiające napisanie poprawnej pod względem stylistycznym i leksykalnym pracy naukowej.
Koordynacją projektu zajmują się dr Bettina Bock z Jeny oraz dr Joanna Targońska z olsztyńskiej germanistyki. W projekcie uczestniczą: dr Monika Czerepowicka (Instytut Polonistyki i Logopedii UWM), dr Magdalena Makowska oraz mgr Francis Gieseke-Golembowski oraz mgr Daniela Prutscher z uniwersytetu w Jenie.

Badaczki zajmują się tym projektem od maja 2017 roku i częścią ich pracy jest regularna wymiana doświadczeń. Służą temu spotkania robocze. Jedno z nich — opisywane przez nas w maju — odbyło się w Olsztynie. Towarzyszyły mu dwie wystawy z okazji 200-lecia jeńskiej indogermanistyki.

Międzynarodowy projekt badawczy „Interfrazeologia jako element języka nauki” finansowany jest przez Polsko-Niemiecką Fundację na Rzecz Nauki.
dbp


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB