Quantcast

środa, 23 września 2020. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Jak zadbać o kręgosłup naszego dziecka?

2018-09-07 13:04:49 (ost. akt: 2018-09-08 18:20:09)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Żeby dziecko uczyło się efektywnie, trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki. Co trzeba zrobić, żeby nasze dziecko dobrze się czuło podczas odrabiania lekcji i nie uszkodziło swojego kręgosłupa? Oto kilka porad, które mogą pomóc.

1. Miejsce pracy dziecka ma szczególne znaczenie. Jest istotnym warunkiem efektywnej nauki. Muszą być przy tym spełnione pewne warunki.
Izabela Krawczyk, pedagog szkolny, w swoim poradniku dla rodziców zaznacza, że: miejsce pracy powinno być jasne. Nie oznacza to jednak, że biurko koniecznie musi być usytuowane przy samym oknie • biurko i miejsce do siedzenia muszą być dopasowane do wzrostu dziecka • właściwe oświetlenie miejsca pracy — najlepiej, jeśli światło pada z lewej strony stołu czy biurka • miejsce pracy powinno być uporządkowane. Jeśli przed rozpoczęciem pracy trzeba długo szukać zeszytów, powstaje u dziecka stres, jeszcze zanim wzięło się do lekcji • zabawki czy podręczniki, których dziecko nie potrzebuje przy odrabianiu lekcji, powinny być sprzątnięte z biurka • niezbędne przybory szkolne (ołówki, słowniki, kalkulator) powinny zawsze być pod ręką • wskazane jest prowadzenie terminarza, w którym dziecko może zapisać daty klasówek, oddawania prac, wycieczek klasowych, a także prywatnych spotkań.

2. Reguły ułatwiające naukę i pracę:
— Dziecko odrabia lekcje samodzielnie.
— Oglądanie telewizji czy słuchanie radia jest zabronione podczas odrabiania lekcji.
— Kartki z pracą domową są natychmiast wkładane do segregatora czy teczki.
— Po odrobieniu lekcji wszystkie przybory wracają na swoje miejsce.
— Po odrobieniu lekcji trzeba zapakować tornister na następny dzień.
— Ustal z dzieckiem określony porządek materiałów do nauki poszczególnych przedmiotów.
— Na zakończenie: konsekwentnie przestrzegaj tego, żeby dziecko zaczynało zabawę dopiero po odrobieniu lekcji.

DZIECKO ZA BIURKIEM
Jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja dziecka przy biurku?
— Miednica powinna opierać się na guzach kulszowych, a nie na kości krzyżowej; siad powinien był pewny, stabilny i symetryczny.
— Oparcie krzesła powinno znajdować się poniżej łopatek, tak aby nie ograniczać ich ruchu, powinno podpierać przejście piersiowo-lędźwiowe kręgosłupa.
— Kończyny dolne zgięte w stawach biodrowych oraz kolanowych; kąt powinien być nie mniejszy niż 90 stopni, umożliwi to swobodny przepływ krwi; dodatkowo można zastosować podnóżek, na którym stopy ustawione będą pod kątem 15-20 stopni, co zmniejszy ucisk na tylną część ud.
— Siedzisko krzesła nie powinno uciskać okolicy podkolanowej.
— Wysokość blatu powinna być tak dopasowana, aby kąt pomiędzy ramionami a przedramionami wynosił około 90 stopni.
— Głowa powinna być ustawiona prosto; jeżeli dziecko korzysta z komputera, warto pamiętać o tym, aby monitor ustawiony był na wysokości wzroku.

Ważnym zagadnieniem jest również oświetlenie biurka. Najbardziej przyjaznym oświetleniem jest oczywiście światło dzienne, jednak zdarza się, że nasze dziecko korzysta z biurka oświetlanego sztucznym światłem. Pamiętajmy, że gdy dziecko jest praworęczne, najlepiej postawić lampę z lewej strony biurka, tak by światło, które pada, nie przeszkadzało rzucając cień ręki na to, co piszemy lub czytamy. Odwrotnie należy postawić lampę, gdy dziecko jest leworęczne. Niekorzystne jest ustawienie lampki pośrodku — światło odbija się od blatu i razi w oczy.

Utrzymanie długotrwałej pozycji siedzącej jest niezmiernie trudne dla dziecka. Gdy wprowadzamy biurko do życia naszego dziecka, ważne jest, aby dziecko wiedziało, jak powinno prawidłowo siedzieć. Efekt odpowiedniego dopasowania krzesła i biurka oraz słownego zobrazowania prawidłowej postawy może być wzmocniony ćwiczeniami i zabawami, podczas których zadaniem dziecka będzie utrzymanie prawidłowej postawy. Dzięki temu dziecko „poczuje” swoje ciało w odpowiedniej pozycji i dodatkowo wzmocni mięśnie odpowiedzialne za jej utrzymanie.

Należy również pamiętać, aby wprowadzać przerwy, podczas których zaangażujemy inne grupy mięśniowe, co zrelaksuje zmęczone siedzeniem partie ciała. Dodatkowym elementem, który możemy wprowadzić, jest poduszka sensomotoryczna, którą możemy włożyć pod pośladki. Warto jednak pamiętać, że utrzymanie prawidłowej pozycji na niestabilnym podłożu, które będzie wywoływać poduszka, może być trudne dla dziecka. Dlatego warto wprowadzić ją na krótki czas, traktując bardziej jako element zabawy lub ćwiczenia wzmacniającego mięśnie posturalne.

źródło: www.klubrodzica.com, oprac. AT

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Abca #2576552 | 37.248.*.* 9 wrz 2018 18:10

    W domu jest ok a w szkołach wysokość lawek i krzeseł nie dopasowana!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz