Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Srebrny listek dla starszych kierowców. Czy to dobre rozwiązanie?[SONDA]

2018-08-29 08:52:15 (ost. akt: 2018-08-29 11:22:14)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Już nie tylko zielony listek można zobaczyć na autach, ale też... srebrny. Tak na Śląsku swoje auta mogą oznaczać seniorzy. Czy jest to stygmatyzacja starszych kierowców, czy raczej rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo na drodze?

Każdy z nas zna zielony listek naklejony na tylną szybę auta. Mówi innym, że za kierownicą samochodu siedzi kierowca żółtodziób. Teraz na Śląsku pojawił się srebrny listek, którym seniorzy mogą oznaczyć swoje pojazdy.

Z inicjatywą srebrnego listka wyszedł do starszych kierowców śląski Urząd Marszałkowski, a pomysł zrodził się po wielu rozmowach z seniorami. Srebrny listek to bowiem informacja dla innych kierowców, że tym autem kieruje starsza osoba. Dlatego inni użytkownicy dróg powinni uważać, zachować choćby większy odstęp od auta, a także wykazać więcej cierpliwości. Na przykład nie trąbić, gdy auto ze srebrnym listkiem nie ruszy z kopyta tuż po zmianie świateł na skrzyżowaniu.

Chodzi o zmniejszenie liczby wypadków i spowodowanie, by seniorzy czuli się pewniej za kierownicą — tłumaczą samorządowcy ze Ślaska.
Czy srebrny listek się przyjmie? Piotr Lipa z Goczałkowic-Zdroju jest najstarszym Polakiem, który wieku 88 lat ponownie zdał egzamin na prawo jazdy. Sędziwy kierowca zapewnia, że przyklei srebrny listek na szybę swego auta.

— Prowadzę sad i samochód jest mi niezbędny do pracy, dlatego nie wyobrażam sobie życia bez samochodu. Kiedy utraciłem prawo jazdy, musiałem uczyć się jeździć niemal od nowa, ale uważam, że warto być bezpiecznym na drodze, a takie akcje na pewno w tym pomogą — uważa kierowca.

Organizatorzy kampanii chcą namówić do udziału w akcji inne miasta i gminy.
Jednak to nie starsi kierowcy są największym zagrożeniem na drodze, co zresztą potwierdzają policyjne statystyki. Dużo więcej wypadków powodują młodsi kierowcy. W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach kierowcy powyżej 60. roku życia spowodowali 160 wypadków, w których zginęło 13 osób. Natomiast kierowcy w wieku 25-39 lat byli sprawcami 417 wypadków, w których śmierć poniosło 20 osób. A najtragiczniej kończą się wypadki spowodowane przez najmłodszych kierowców w wieku 18-24 lata. W minionym roku kierowcy ci spowodowali 276 wypadków, w których życie straciło 21 osób.

Zatem, czy srebrny listek nie jest pewną stygmatyzacją starszych kierowców?
— Nie dzielimy kierowców z powodu wieku, bo to nie fair wobec seniorów. To nie oni powodują kolizje i wypadki, a młodzi kierowcy, którym brakuje doświadczenia, ale za to nie brakuje fantazji, roznoszą ich emocje — mówi Jan Zdziarstek, właściciel szkoły nauki jazdy. —  Jeśli ktoś myśli, że seniorzy jeżdżą słabo, to niech obejrzy sobie filmik w internecie, jak 81-letnia kobieta ze Śląska radzi sobie za kierownicą 300-konnego suwa. Gdyby tak wszyscy radzili sobie, to byłoby super.

Oczywiście żaden listek nikomu nie ocali życia, ale może przyczynić się do zachowania większej ostrożności na drodze. Bo trzeba też pamiętać też, że starsi kierowcy to nie tylko sprawcy wypadków, ale także ofiary. W ubiegłym roku w regionie w wypadkach życie straciło 18 kierowców w wieku 60 plus, a 113 odniosło obrażenia. Dla porównania kierujących w wieku 18-24 lata zginęło mniej, bo 13.

— Z pewnością niektórzy z seniorów to osoby, które zachowują się na drodze w sposób zachowawczo-specyficzny — mówi Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie. — Ich zachowanie i reakcje są odmienne od zachowania innych kierowców, co wymaga nieco więcej cierpliwości, wyrozumiałości, tolerancji wobec nich ze strony innych. Kierowcy z grupy 60 plus z powodu pewnych ograniczeń percepcji wynikających z wieku mogą w pewnych sytuacjach zachować się w sposób mniej szablonowy. Drugą taką grupą są młodzi kierowcy, którzy mają tendencję do podejmowania brawurowych zachowań na drodze. To nie jest oczywiście reguła.

— Srebrny listek to informacja, wskazanie, by zwrócić uwagę na mnie jako kierowcę, który ze względu na wiek może inaczej reagować na pewne sytuacje drogowe — dodaje egzaminator. — Niestety w Polsce, i to jest problem, nie wymaga się żadnych badań psychotechnicznych potwierdzających sprawność kierowców, a wiemy, że z wiekiem nasza sprawność psychomotoryczna maleje, nasza percepcja spada.

am

Na drogach naszego regionu i w naszym mieście dochodziło do wypadków, w których sprawcami byli starsi kierowcy.

Zobacz także: Wypadek na ul. Bałtyckiej w Olsztynie. Kierowca Land Rovera potrącił mężczyznę na przejściu dla pieszych Wypadek na ul. Bałtyckiej w Olsztynie. Kierowca Land Rovera potrącił mężczyznę na przejściu dla pieszych Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano na ul. Bałtyckiej w Olsztynie. Na przejściu dla pieszych 83-letni kierowca Land Rovera potrącił 84-letniego mężczyznę....

Jak myślicie, czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się w naszym regionie?
Czy uważasz, że starsi kierowcy w naszym regionie powinni jeździć ze srebrnym listkiem?
Tak, to dobry pomysł.
40.07%
Nie, niczego to nie zmieni.
59.93%
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Piotrek #2568884 | 94.254.*.* 31 sie 2018 13:09

  Ale dyskutujecie.. jak Wam nie pasują takie zasady to polecam sprawić sobie prawko kolekcjonerskie z clubcardu i nie zabierac głosu w dyskusjach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Von Bismarck #2568545 | 37.47.*.* 31 sie 2018 08:11

  A dla "kozłowozów z Bezled" co w swoich Passerati przemycają fajki, proponuję naklejkę żółtą z podobizną Kozła-buhahaaaaaa

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wolny #2567952 | 176.97.*.* 30 sie 2018 13:56

  starsi ludzie jadą bezpiecznie bo wolniej dopasowują styl do umiejętnosci a młodzi ułanie husaria do 25 lat czerwona naklejka obojetnie jaki motyw i obok grupa krwi i rok z opiekunem po egzaminie to by było ok

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Zenon #2567921 | 195.136.*.* 30 sie 2018 13:24

   Proponuję , żeby wszystkim kierowcom , którzy mieli zadarzenie drogowe spowodowane z własnej winy nalepić na tylnej szybie za każdym razem znaczek ostrzegający o słabych umiejętnościach właściciela pojazdu. To będzie uczciwe i sprawiedliwe,

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zorz #2567618 | 109.241.*.* 30 sie 2018 09:18

   A ilu pasażerów pozabijali ci 18-24? Starzy nie wracają pijani z dyskoteki z całym wesołym towarzystwem?

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (42)