Quantcast

Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Ponad 2 miliardy na podwyżki

2018-08-22 14:36:20 (ost. akt: 2018-08-22 19:14:52)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Niebawem mamy poznać projekt budżetu na 2019 rok. Teresa Czerwińska, minister finansów, uchyliła jednak rąbka tajemnicy. Fundusz wynagrodzeń ma się zwiększyć o inflację, czyli 2,3 proc. Ma to pozwolić na rozdysponowanie ok. 2,4 mld zł.

W przyszłorocznym budżecie rząd zakłada wzrost wpływów z podatków o ok. 5 proc, czyli o ponad 10 mld zł wyższe od założonych w ustawie budżetowej na 2018 r. Minister Czerwińska zapowiedziała też m.in. wzrost nakładów na naukę o ponad 700 mln zł. Zadowoleni powinni być nauczyciele, bo ministerstwo zapowiada wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 5 proc., czyli ok. 1,8 mld zł. W budżecie zapewniono też środki dla kontynuacji Programu „Rodzina 500 plus" (ok. 25 mld zł) oraz programu finansowania wyprawki szkolnej (1,4 mld zł). Znacząco mają też wzrosnąć świadczenia emerytalno- rentowe.

Pytana przez „Dziennik Gazetę Prawną” o zmiany podatkowe, minister finansów zapowiada, że jesienią jej resort wyśle do konsultacji projekt ustawy związany ze stawkami VAT i ich matrycą. Główna stawka 23 proc. w przyszłym roku ma pozostać bez zmian i tak też założono w projekcie ustawy budżetowej.


Czerwińska przyznaje, że na obecny rok rząd założył wzrost PKB o 3,8 proc., choć dziś „wiele ośrodków analitycznych i Komisja Europejska szacują go na znacznie wyższym poziomie”, a w pierwszych kwartałach wzrost wyniósł ponad 5 proc.
Co ciekawe: „W tym roku 3,8 proc. wzrostu z pewnością zostanie przekroczone, ale nie sądzę, żebyśmy zobaczyli go na 5-proc. poziomie. 3,8 proc. na przyszły rok jest naszym zdaniem ostrożnym założeniem”.

Teresa Czerwińska powiedziała również, że z dużą rozwagą powinny być podejmowane przede wszystkim wydatki konsumpcyjne, długoterminowe, czyli dotyczące np. podwyżek wynagrodzeń.

„Podwyższenie np. wynagrodzeń, płacy minimalnej, rekordowej w ostatnim czasie (...), będzie ważyło na scenariuszu w perspektywie wieloletniej i tak powinniśmy to rozpatrywać. Powinniśmy być niezwykle ostrożni”.

— Budżet ma to do siebie, że jest też po części dokumentem politycznym. Na pewno trzeba uwzględnić zbliżające się wybory samorządowe, czyli wszystkie wskaźniki w górę — mówi dr Waldemar Kozłowski, ekonomista z UWM. — Uważam jednak, że zbliżamy się — i Ministerstwo Finansów zwraca chyba na to uwagę — do recesji w gospodarce. Może to być za 3 miesiące, pół roku, albo na początku przyszłego roku. Zwróćmy uwagę na to, że symptomy wcześniejszych recesji zaczęły się od ograniczeń w handlu. Działania Amerykanów doczekały się już reakcji Chińczyków, czy Turcji, która ograniczyła handel elektroniką z USA. To początek pewnej wojny handlowej, co przełoży się na handel międzynarodowy, czyli też na nasze PKB — wyjaśnia. — Może być więc tak, że nie osiągniemy tego 3,8 procent wzrostu PKB założonego przez rząd. Okaże się, że będzie poniżej 3 procent, a wcześniej podniesiemy wynagrodzenia, dodamy do tego sztandarowe rządowe programy i skąd na to weźmiemy pieniądze? Jeśli coś ludziom dajemy, to musi z tego dawania musi być efekt. Powstrzymywałbym więc rząd od takich optymistycznych prognoz.


A jak podkreśla dr Kozłowski nie wszystko zależy od naszej gospodarki.
— W 60 procentach od niemieckiej, związanej handlowo z gospodarką amerykańską. Jeśli te uderzenie w handel dotknie Europy, to gospodarkę czeka schłodzenie — mówi dr Kozłowski. — Trzeba będzie ograniczać zatrudnienie, produkcję. Nie będzie pieniędzy na podwyżki, albo zabraknie na coś innego. Powinniśmy więc podchodzić nieco bardziej racjonalnie do ekonomii, bo zaraz w naszej gospodarce zacznie być niebezpiecznie i to paradoksalnie za sprawą Amerykanów. Niby są zwolennikami wolnego rynku, ale to co robi prezydent Trump, to jednak zaprzeczenie wolnego rynku.

A co z uszczelnieniem VAT-u w Polsce? Dało efekty? — dopytujemy.
— Na pewno uszczelniliśmy system VAT, ale jeśli dojdzie do schłodzenia gospodarki, to wpływy z VAT automatycznie zmaleją. Wszystko jest dobrze, gdy jest bum gospodarczy. Nie do końca go chyba wykorzystaliśmy, bo — co dziwne — żadne duże wzrosty na Wall Street nie przełożyły się na wzrosty na giełdzie warszawskiej — mówi dr Kozłowski. — To tak, jakby inwestorzy nie interesowali się naszą gospodarką. Może to wynikać z polityki, albo z atrakcyjności innych rynków. Jeśli natomiast tam przyjdzie kryzys, to gospodarka się wybroni. U nas np. akcje KGHM czy PKN Orlen stoją od miesięcy w miejscu. Jeśli przyjdzie recesja, to będzie trzeba ratować rodzime gospodarki, więc kapitał jeszcze odpłynie.
Projekt budżetu na 2019 r. ma być dyskutowany na wtorkowym posiedzeniu rządu.


pj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OLO #2561604 | 31.0.*.* 23 sie 2018 14:58

  PODWYZKA DLA OSOB Z NAJNIZSZA KRAJOWA TO BEDZIE JAKIES 20 ZL BRUTTO , W DUPE WSADZCIE SOBIE TAKA PODWYZKE

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bedzie Grecja #2561431 | 193.46.*.* 23 sie 2018 12:22

  będzie Grecja tylko bez słońca

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pamiętam moje koleżanki z pracy:) #2561040 | 94.254.*.* 22 sie 2018 22:06

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. jak wchodziło 500 + ,że budżet Padnie padnie...to już niedługo 3 rok i jest coraz lepiej...kto lepiej liczy PO czy PIS?

  1. pamiętam moje koleżanki z pracy:) #2561039 | 94.254.*.* 22 sie 2018 22:06

   jak wchodziło 500 + ,że budżet Padnie padnie...to już niedługo 3 rok i jest coraz lepiej...kto lepiej liczy PO czy PIS?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Res #2561026 | 94.254.*.* 22 sie 2018 21:42

    Jeszcze ze 2 lata i będzie jak w ameryce...40 lat temu

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (12)