Quantcast

środa, 21 października 2020. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Dopalacze jak narkotyki. Od dziś zaostrzone kary za posiadanie i handel

2018-08-21 10:05:24 (ost. akt: 2018-08-21 10:32:03)
Dzięki nowym przepisom walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza

Dzięki nowym przepisom walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozi do 3 lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat. Dzięki wchodzącym dziś (21 sierpnia) w życie przepisom walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza niż dotychczas.

Nowelizacja ustawy wprowadza nowe mechanizmy, które wykorzystają prawo karne przeciwko producentom i sprzedawcom nowych substancji psychoaktywnych. W efekcie wprowadzonych rozwiązań osoby sprzedające „dopalacze” będą traktowane tak samo jak osoby sprzedające narkotyki.

Nowa definicja dopalaczy

Nowa ustawa przewiduje zmianę definicji dopalaczy – substancja psychoaktywna zostanie „oderwana” od środka zastępczego. Substancja psychoaktywna ma znany wzór chemiczny, co pozwala przewidzieć jej działanie i to właśnie ona trafi do wykazu nowych substancji, których posiadanie będzie karane na równi z posiadaniem narkotyków. Dzięki ustawie znacznemu przyspieszeniu ulegnie też proces wpisywania nowych substancji na listę związków zakazanych. Do tej pory trzeba było nowelizować ustawę, by określić listę substancji zakazanych. Teraz będzie to następowało w drodze rozporządzenia, czyli znacznie szybciej.

Zobacz także: Specjaliści zaniepokojeni: są nowe, jeszcze bardziej niebezpieczne narkotyki Specjaliści zaniepokojeni: są nowe, jeszcze bardziej niebezpieczne narkotyki Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed coraz bardziej groźnymi narkotykami. Jest je jeszcze łatwiej przedawkować, a do śmierci mogą doprowadzić już po pierwszym...
W ustawie znalazł się również zapis nakładający obowiązek zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną. Do końca marca każdego roku Główny Inspektor Sanitarny będzie zobowiązany do sporządzenia raportu podsumowującego zgłoszenia z całej Polski, a placówki podejrzewające pacjenta o stosowanie dopalaczy będą musiały powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. Ustawa zakłada także utworzenie rejestru zgonów i zatruć spowodowanych przez dopalacze.

Nowe przepisy mają zapewnić takie samo wsparcie osobom uzależnionym od dopalaczy, jak osobom uzależnionym od narkotyków - będą mogły liczyć na leczenie, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czy Twoim zdaniem walka z dopalaczami będzie teraz skuteczniejsza?
Tak
47.69%
Nie
45.55%
Nie mam zdania
6.76%

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zatorzak #2560817 | 94.254.*.* 22 sie 2018 13:58

  Obrazek dawno zamkniętego sklepu świadczy o autorach tekstu.Wstyd

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. młody wykształcony kontra PRLowski plebs #2560289 | 94.254.*.* 21 sie 2018 19:02

  Dopóki nie zrozumiecie, że czasy alkoholu się skończyły i kompletnie przestaje interesować młode pokolenie na korzyść marihuany to nadal będziecie tkwić w tym marazmie. Za dopalacze obcinać głowy ale marihuane zalegalizować należy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. eee #2560206 | 88.156.*.* 21 sie 2018 16:16

  fajnie,ze w koncu sa surowsze kary. Jeszcze powinny byc zaostrzone przepisy wobec kierowcow wsiadajacych za kierownice pod wplywem alkoholu i narkotykow, oraz np. za wyprzedzanie na przejsciu dla pieszych. N A R E S Z C I E !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. w ogóle kogo to obchodzi ? #2560201 | 74.82.*.* 21 sie 2018 16:09

  kto chce brac niech bierze

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Nie sztuką jest zakazywac dopalaczy #2560136 | 5.172.*.* 21 sie 2018 14:46

  bo nawet w krajach gdzie za ich posiadanie traci się wszystko ,właśnie one wystepuja. Trzeba zrobić tak by nikt nie chciał ich brać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (19)