Sobota, 29 lutego 2020. Imieniny Lecha, Lutomira

Osoby starsze zdane tylko na siebie? W całym kraju brakuje opiekunów

2018-08-20 17:40:59 (ost. akt: 2018-08-20 16:42:06)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Zdaniem ekspertów w całej Polsce brakuje już około 20 tys. opiekunów osób starszych. I bardzo możliwe, że wkrótce będzie ich brakować jeszcze bardziej.

Według prognoz MRPiPS, w 2026 r. zacznie szybko rosnąć liczba osób w wieku 80 lat i więcej, co będzie efektem wchodzenia w okres starości powojennego wyżu demograficznego. Między rokiem 2026 a 2040 liczba osób w wieku 80 lat i więcej ma się zwiększyć z około 1,7 mln do około 3,4 mln.

Jak zaznaczył Tomasz Piłat z Akademii Opiekunów, brak opiekunów utrudnia życie potrzebującym pomocy starszym osobom. "Zwłaszcza, jeśli chodzi o osoby powyżej 75. roku życia. Z szacunków wynika, że wiele z nich już teraz nie może liczyć ani na rodzinnego opiekuna, ani na tego z pomocy instytucjonalnej" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że niedobór opiekunów stwarza kłopoty członkom rodziny osoby wymagającej opieki. "Bardzo często jest tak, że opiekunem osoby starszej jest członek rodziny. Szacuje się, że w Polsce to niemal 80 proc. wszystkich opiekunów. W przeważającej większości jest to współmałżonek. Tylko że te osoby także cierpią na jakieś dolegliwości chorobowe, dodatkowo w związku ze swoimi obowiązkami i wynikającymi z nich obciążeniami są bardziej narażone na depresję. W obecnej sytuacji nie mają jednak innej możliwości i muszą się opiekować swoim krewnym lub współmałżonkiem" - powiedział Piłat.

Według eksperta problem braku opiekunów będzie coraz poważniejszy. "Mamy zjawisko podwójnego starzenia się społeczeństwa. Polega ono na tym, że nie tylko rośnie odsetek ludzi w wieku 80 lat i więcej w całym społeczeństwie, ale również - ze względu na to, że żyjemy coraz dłużej - w samej grupie osób w wieku 65 lat i więcej coraz większą część stanowią osoby powyżej 80. roku życia" - wyjaśniał.

Zdaniem Piłata, należy dokładnie zbadać problem opieki długoterminowej. "Badania na ten temat robi się zbyt rzadko, a rozwiązania, które mają poprawić trudną sytuację, wprowadzane są zbyt wolno" - powiedział.

Jak podkreślił, nie wolno zapominać o samych opiekunach. "Musimy wspierać zarówno opiekunów zawodowych, gdyż to oni najczęściej zajmują się najtrudniejszymi przypadkami, ale także rodzinnych, bo często brakuje im wiedzy, jak troszczyć się o chorego seniora. Na przykład ważne jest, aby opiekun wiedział, jak przemieścić osobę podopieczną z łóżka na wózek w taki sposób, żeby nie obciążać kręgosłupa. Należy też edukować opiekunów w kwestii chorób neurodegeneracyjnych, a taką jest demencja. Opiekunowie nie wiedzą również, jak wygląda system opieki długoterminowej w naszym kraju. Nie wiedzą, jak działają podstawowe jednostki - Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej i Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie" - stwierdził Piłat.

Według niego, warto przyjrzeć się np. niemieckim rozwiązaniom dotyczącym dostępności opiekunów zawodowych. "Wprowadzono tam dodatkowe ubezpieczenie. Chodzi o ubezpieczenie pielęgnacyjne. Składka ta zabezpiecza obywateli na starość na wypadek niepełnosprawności" - powiedział.

Źródło: Kurier PAP www.kurier.pap.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. postęp #2560322 | 77.253.*.* 21 sie 2018 20:01

  W Polsce jest kilka firm zajmujących się "turystyką eutanazyjną". Po opłaceniu firma załatwia formalności związane z eutanazją w krajach zachodnich, gdzie jest to legalne. (np Szwajcaria) Kolejki i zainteresowanie Polaków są ponoć tak duże, że na eutanazje czeka się nawet do kilku lat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. O tych wszystkich #2560230 | 83.6.*.* 21 sie 2018 16:50

  lewaków, zwolenników partnerskich ( pedalskich) związków i wszelkie dziadostwo broniące zabijanie nienarodzonych dzieci niech dba tęczowa flaga i czarne marsze . Mają też alternatywe zdychac bez opieki pod pedalskimi płotami. O seniorów , którzy żyli jak Pan Bóg przykazał państwo musi dbać i zapewniać wszelką opiekę i godziwą starość

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ZUS #2560132 | 188.146.*.* 21 sie 2018 14:36

   Dla ZUSu to lepiej! Szybciej odejdą nie będzie trzeba płacić kasy!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. kierownik #2559889 | 77.253.*.* 21 sie 2018 09:01

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Przecież są jeszcze Ci faceci w czarnych kieckach. Może oni pomogą się opiekować starcami? Aaaa.... zapomniałem.... oni to wolą dużo, dużo młodsze osoby :))

   2. aplikant na Starucha #2559887 | 94.254.*.* 21 sie 2018 09:00

    Na członka mi opieka, państwo w postaci mordy skrzywionej Morawy i prezesa plującego jadem mi wystarczy, ochrona szeksz damy Wołowicz i jej pełnego pyska również da mi ochronę na lata staroci - bezie mnie to prześladować do śmierci...

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (22)