Niedziela, 31 maja 2020. Imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

Przed nami kolejna fala upałów. Jak się chronić?

2018-07-27 09:13:32 (ost. akt: 2018-07-27 09:37:49)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Do Polski zbliża się kolejna fala upałów. MSWiA i służby apelują o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

W nadchodzących dniach termometry w całym kraju pokażą nawet powyżej 30 stopni. Unikajmy w takich sytuacjach przebywania w pełnym słońcu. Każdy powinien pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku.

Zachowajmy rozwagę również podczas jazdy samochodem - w trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

Pamiętajmy, by wypoczywając nad akwenami wodnymi przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek. Od początku kwietnia utonęło już w Polsce 206 osób. Przede wszystkim zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo i przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Służby apelują, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Jeśli zauważymy natomiast niebezpieczną sytuację nad wodą, dzwońmy na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Bardzo ważne jest bowiem, aby przy zdarzeniach zagrażających życiu lub zdrowiu, wytłumaczyć służbom gdzie do nich doszło.
W Olsztynie w piątek (27 lipca) termometry wskażą do 26°C, w sobotę (28 lipca) do 28°C, a niedzielę (29 lipca) 31°C. Możliwe przelotne deszcze i burze z piorunami.
Jak chronić organizm przed upałem?

- Noś jasne, lekkie przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze, które zapewnią komfort w upalne dni,
- dodatkowo pamiętaj również o odpowiednim nakryciu głowy, które zabezpieczy przed przegrzaniem oraz o okularach przeciwsłonecznych z filtrem chroniącym nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym,
- Regularnie stosuj krem z filtrem,
- Zadbaj także o właściwą cyrkulację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, używaj wentylatorów i klimatyzacji, wietrz najlepiej rano lub wieczorem,
- Pamiętaj o regularnych posiłkach, wybierając lekkie dania,
- Pij systematycznie wodę i unikaj alkoholu,

Upał stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku, oraz osób cierpiących na przewlekłe schorzenia. Do głównych zagrożeń w upalne dni zaliczamy:

Udar cieplny:

Powstaje na skutek przegrzania organizmu. Szczególnym jego rodzajem jest udar słoneczny, czyli przegrzanie wskutek silnego nasłonecznienia.

Objawy udaru cieplnego:
- wysoka temperatura ciała, ból i zawroty głowy nudności i wymioty
- zmiany nastroju
- zaburzenia widzenia
- szybkie bicie serca
- szybkie oddychanie
- utrata przytomności

Odwodnienie organizmu:

Dochodzi do niego w sytuacji, gdy organizm traci więcej wody i elektrolitów aniżeli pobiera.

Objawy odwodnienia:
- ból głowy,
- rozdrażnienie,
- brak koncentracji,
- suche oczy,
- napięta sucha skóra,

Oparzenia słoneczne:

Oparzenia słoneczne powstają na skutek ekspozycji skóry na słońce. Skóra staje się wówczas czerwona, wrażliwa i nierzadko pokryta pęcherzami. Najbardziej narażone na oparzenia są osoby o jasnej karnacji, jednak podczas upalnych dni może przydarzyć się każdemu. Najlepszym sposobem zapobiegania poparzeniom słonecznym jest umiar i rozsądek w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Należy używać preparatów z filtrem przeciwsłonecznym.

Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, dzwońmy na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Bardzo ważne jest bowiem, aby przy zdarzeniach zagrażających życiu lub zdrowiu, wytłumaczyć służbom gdzie do nich doszło.

Zachowajmy rozwagę również podczas jazdy samochodem - w trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jak #2544562 | 83.9.*.* 27 lip 2018 12:55

  Czy w czasie upałów ze swoją kobitką mogę figo-mago?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. j. #2544537 | 83.9.*.* 27 lip 2018 12:14

   No i fajnie! Ciepełko przyjemne, byle głowę chronić jakimś kapeluszem..... No bo niby kiedy ma być upał? W styczniu??? Wolę teraz!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Gorąć #2544530 | 95.48.*.* 27 lip 2018 12:02

   Fala upałów za falą upałów - a miasto już zrezygnowało/"zapomniało" o kurtynach wodnych - zresztą fotka je przedstawia

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)