Niedziela, 5 kwietnia 2020. Imieniny Ireny, Kleofasa, Wincentego

Na Warmii i Mazurach chętnych do służby w policji nie brakuje

2018-07-23 07:10:00 (ost. akt: 2018-07-22 15:34:46)
zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Chętnych do pracy w policji jest mniej. To jeden z powodów protestu służb mundurowych. Jednak na Warmii i Mazurach nie brakuje tych, którzy chcą stać na straży prawa. Są garnizony, w których brakuje wolnych miejsc pracy.

Na początku lipca policjanci rozpoczęli protest. Jak podaje Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, przyczyną sprzeciwu są względy ekonomiczne i — wbrew insynuacjom — jest to protest całkowicie apolityczny.

— Protest nie jest wymierzony we władze ani w naszych przełożonych — wyjaśnia Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. — Celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na dramatycznie pogarszającą się sytuację materialną funkcjonariuszy i braki w obsadzie kadrowej skutkujące przeciążeniem obowiązkami. Nie zgadzamy się na trwające od wielu lat lekceważenie naszego zaangażowania i poświęcenia służbie innym. Domagamy się prawa do godnego życia i zapewnienia przyszłości dla naszych rodzin i najbliższych. Uważamy, że za naszą służbę należą się nam godziwe warunki jej pełnienia i wynagrodzenia.
Protest polega m.in. na pouczaniu kierowców zamiast wypisywania im mandatu. A jednym z głównych powodów protestu są niskie wynagrodzenia, a co za tym idzie — brak chętnych do służby.

Jak się jednak okazuje, na Warmii i Mazurach sytuacja nie jest taka zła. Z danych KWP w Olsztynie wynika, że w warmińsko-mazurskim garnizonie służy 3434 funkcjonariuszy. Liczba wakatów wynosi 177. Warto dodać, że policjant, który ukończy kurs podstawowy, otrzymuje uposażenie w wysokości 2770 zł netto.
— Na tę chwilę (stan 1 lipca — red.) do Sekcji Doboru Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wpłynęło od początku roku 350 podań, w ubiegłym roku było ich 726, a dwa lata wcześniej 826 — mówi podkom. Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik KWP. — W 2017 garnizon warmińsko-mazurski zasiliło 126 osób.

Jak mówi Wasyńczuk, ważne jest to, że Komenda Główna Policji zdjęła limity przyjęć w tym roku, co umożliwia przyjęcie takiej liczby osób, jaka jest wymagana w danej jednostce. Jeśli chodzi o sytuację kadrową, to 13,6 proc. wakatu jest w Komendzie Powiatowej Policji w Gołdapi, natomiast w KPP w Mrągowie i Nowym Mieście Lubawskim nie ma w ogóle wakatów. W skali całego województwa jest to 4,46 proc., co jest jednym z najniższych współczynników w Polsce.
— Społeczeństwo Warmii i Mazur i osoby odwiedzające nasz region mogą czuć się bezpiecznie, gdyż te minimalne braki nie wpływają na poczucie bezpieczeństwa — zapewnia Krzysztof Wasyńczuk.

Dla przykładu podaje, że z danych wynika, że w 2015 roku zanotowano w regionie ponad 21 tys. przestępstw kryminalnych, rok później blisko 19 tys., a w roku ubiegłym poniżej 18 tys. przypadków.
Aby pełnić służbę w policji, należy spełnić kilka kryteriów, m.in. posiadać obywatelstwo polskie o nieposzlakowanej opinii, nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, korzystać z pełni praw publicznych, a także posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować.
ŁR

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ziyo #2547569 | 37.47.*.* 1 sie 2018 17:47

  Nie brakuje chętnych? A te sto wakatów to tak na niby? To tak jak z województwa wyjąć jednà komendę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. suweren #2542466 | 89.228.*.* 24 lip 2018 11:21

  Degradacja jedynej kobiety generał w polskiej policji (http://www.tvn24.pl)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Opecjusz #2542413 | 79.190.*.* 24 lip 2018 10:14

  350 kandydatów na 177 wakatów to dużo? Zważywszy że większość kandydatów składających podania nie spełnia wymagań bo: byli karani... albo nie dają rękojmi dochowania tajemnicy służbowej… albo nie są wystarczająco sprawni fizycznie, albo na przyjęcie ich do służby nie pozwala ich stan zdrowia… itp., itd.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Olin #2542275 | 24 lip 2018 06:25

  To na Warmi i Mazurach płacą lepiej? Jest lepiej niż w innych czwsciach kraju? Policjanci sa lepiej traktowani? NIE TO PROPAGANDA takie ogłoszenie sponsorowane przez RP

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ga #2541908 | 109.241.*.* 23 lip 2018 14:10

  Z dobrego źródła wiem, że wcale nie jest tak cacy. A materiał ludzki, który kandyduje jest na ogół bardzo lichy i duża część odpada już na testach psychologicznych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (42)