Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Jak bezpiecznie dojechać?

2018-07-14 07:43:38 (ost. akt: 2018-07-13 23:26:31)

Autor zdjęcia: Arch. GO

Obchody Bitwy pod Grunwaldem to czas intensywnej pracy policjantów. Do patroli mundurowych dołączą służby kryminalne. Oprócz miejscowych policjantów imprezę zabezpieczać będą także siły z oddziału prewencji, ruchu drogowego oraz policjanci z sąsiednich powiatów.

Aby ruch na trasach dojazdowych do pola bitwy odbywał się z jak najmniejszymi utrudnieniami, policjanci podobnie jak w latach ubiegłych, zaproponowali zmiany w organizacji ruchu. Zmiany te obowiązywać będą od 14 lipca 2018 roku od godz. 6.00 do dnia 15 lipca 2018 roku do godz. 6.00 i będą polegać na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na drogach wokół Pól Grunwaldzkich.

Do miejsca inscenizacji bitwy będzie można dojechać kilkoma trasami:

— Dojazd do miejscowości Stębark drogą wojewódzką 537 od miejscowości Pawłowo i drogi krajowej 7 Gdańsk – Warszawa — tą trasą zmierzają goście od strony Warszawy oraz Olsztyna. Dojazd do miejscowości Frygnowo drogą wojewódzką 542 od miejscowości Rychnowo i drogi krajowej 7, dalej drogą powiatową 1261 N do Grunwaldu - trasa wykorzystywana przez zmierzających od strony Gdańska i Ostródy w miejscowości Frygnowo dołącza szlak wiodący drogą wojewódzką 537 od strony Lubawy i Iławy, dojazd do miejscowości Samin drogą wojewódzką 542 od strony Działdowa, dalej drogą powiatową 1266 N w okolice Grunwaldu.

Główny ruch dojazdowy (oraz wyjazdowy po zakończonej imprezie) odbywać się będzie następującymi odcinkami dróg:

— drogi wojewódzkiej 537 Lubawa – Frygnowo oraz Stębark – Pawłowo,
— drogi wojewódzkiej 542 Rychnowo – Frygnowo oraz Samin – Działdowo,
— drogi powiatowej 1261 N Frygnowo – Grunwald, drogi powiatowej 1266 N Samin –Grunwald.

Jak w latach ubiegłych, na trasie Grunwald – Łodwigowo – Stębark – Grunwald będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Będą informowały o tym tablice ustawione w tych miejscowościach. Przy tej trasie zlokalizowana jest większość parkingów — głównie w okolicy Pól Grunwaldu, ale także w miejscowości Stębark.

W tym roku, tak jak w latach ubiegłych inscenizacja bitwy rozpocznie się o godzinie 15.00, aby wszyscy zainteresowani mogli dotrzeć na widowisko. Oprócz głównej atrakcji, jaką jest inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, organizator przygotował wiele atrakcji. Warto zapoznać się tą oferta, ponieważ w sytuacji, kiedy wszyscy uczestnicy uroczystości w jednej chwili będą chcieli opuścić Grunwald, może dochodzić do utrudnień w ruchu drogowym, co i tak w efekcie wydłuży czas wyjazdu.

Podczas zabezpieczenia obchodów bitwy grunwaldzkiej służbę pełnić będą również funkcjonariusze na motocyklach. W ten sposób policjanci będą bardziej mobilni i szybciej dotrą w miejsca, w których wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym i na bieżąco będą udrażniać ruch pojazdów.

W związku z tym apelujemy do wszystkich przyjezdnych o bezwzględne stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjantów oraz inne uprawnione osoby kierujące ruchem, a także do znaków drogowych i wyznaczonych objazdów.

Auta należy parkować wyłącznie na wyznaczonych parkingach. Organizatorzy zapewniają kilkanaście tysięcy miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i około 100 miejsc parkingowych dla autokarów. Przestrzeganie podstawowych zasad związanych z parkowaniem samochodów ułatwi poruszanie się innym uczestnikom uroczystości, w tym również służbom ratowniczym oraz pieszym. Proponujemy parkować samochody na parkingach najbliższych do kierunku wyjazdu. Nie szukajcie Państwo bezpłatnych parkingów, gdyż takich nie będzie!

Szczególną uwagę należy zwrócić na znak „B-36” zakaz zatrzymywania się i znak „ T-24 ”.
Znak „T-24” występujący razem ze znakiem „B-36” i informuje o usunięciu pojazdu na koszt właściciela w przypadku niestosowania się do znaku zakaz zatrzymywania.

Trakty dla pieszych będą prowadziły nie tylko od parkingów do Pól Grunwaldzkich. Będą wyznaczone również od miejscowości Stębark w kierunku miejscowości Łodwigowo i Grunwald. Trakty będą usytuowane poza pasem drogi i wygrodzone taśmą oraz oznakowane tabliczką: „TRAKT TYLKO DLA PIESZYCH”. Wokół Pól Grunwaldzkich dodatkowo będą ustawione znaki pionowe B-41 - "zakaz ruchu pieszych".

Podczas tak dużej imprezy pojawia się również ryzyko zagubienia się dziecka. W tłumie wystarczy tylko chwila, by zginęło nam ono z oczu. Taka sytuacja jest szczególnie stresująca dla rodziców, ale przede wszystkim dla zagubionego dziecka. Policjanci, pracownicy ochrony, czy też zwykli ludzie często mają trudność z porozumieniem się z młodym człowiekiem, gdyż często jest ono zapłakane, roztrzęsione i przede wszystkim przerażone. Bardzo pomocne w takich sytuacjach mogą być opaski, które zakłada się dziecku przed podróżą. Umieszcza się na nich dane kontaktowe, takie jak numer telefonu rodziców, imię i nazwisko dziecka, adres. W przypadku braku takiej opaski prosimy o wyposażenie dzieci w karteczki z podstawowymi informacjami tj.: imieniem dziecka oraz numerem telefonu opiekunów. Najprostszym rozwiązaniem może być wypisanie dziecku na ręku jego imienia i numeru telefonu do opiekunów.

mat. policja/(ab/rj)

PROGRAM:

14 lipca – SOBOTA
9 – IV Grunwaldzki Turniej Puszkarzy – (pole bitwy)
9 – Msza Święta wg. formularza z 1410r – obóz Wielkiego Mistrza
9 – Mistrzostwa Polski – VI Turniej bojowy dla osób niepełnoletnich
11 – Polowa Msza Święta u harcerzy
11 – Bule (Pétanque) – Finał (plac turniejowy)
12:30 – Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym
14 – Wyjście rekonstruktorów historycznych na pole bitwy
15 – XXI Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem
16 – 17:30 – Przegląd Piosenki Harcerskiej i Turystycznej (scena festynowa )
16 – 20 – Koncerty zespołów : ,,Roderyk” i ,,Muzyczna Trupa ” – scena „U Rycerzy”
18 – Koncert – Tadeusz Machela – folk, ballada, country (scena festynowa)
19 – Koncert zespołu ,, Kapela Jakubowa ” – pop,folk miejski – (scena festynowa)
20 – Koncert zespołu Disco Polo – DENSI (scena festynowa)
21 – Wspólna zabawa z zespołami ( scena festynowa)
22:30 – Fire Show – „Nephilim Fire & Light Show” (przy obozie rycerskim)
22:30 – Pokaz sztucznych ogni (przy scenie festynowej )

15 lipca – NIEDZIELA
10-Msza Święta w oprawie średniowiecznejPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bić się chcą ? #2536477 | 89.216.*.* 14 lip 2018 15:04

  tylko w durnych łbach polaków wojny ,kłótnie ,bitwy co za naród ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xxxx #2536439 | 79.184.*.* 14 lip 2018 13:48

   Bitwa rozpocznie się od uroczystej mszy świętej, po której wszyscy zaśpiewają Bogurodzicę.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Leszek #2536364 | 94.10.*.* 14 lip 2018 11:57

   Niech sie nie osraja.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Prus #2536350 | 81.190.*.* 14 lip 2018 11:44

   Druga Kortowiada . Pełno NOL-i oraz Biedronkowiczów. Niech Leje cały dzień !

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. j. #2536299 | 83.9.*.* 14 lip 2018 10:30

   Dopiero dziś te informacje? Szkoda że nie za tydzień! Przez 3 dni tego szukałem , na stronie grunwald2018 nie ma. W końcu zrezygnowałem z wyjazdu z dziećmi. Może to jakaś metoda na zniechęcenie ludzi - mniej publiki, mniej kłopotu....

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)