Czwartek, 20 lutego 2020. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Turysto – co warto wiedzieć przed wakacjami?

2018-07-06 20:41:44 (ost. akt: 2018-07-06 19:15:35)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Jak przygotować się do wyjazdu w kraju, a jak do tego za granicę? Jak zadbać o swój bagaż? Gdzie szukać pomocy w razie jakichkolwiek problemów? "Przed wakacjami- co warto wiedzieć" to już 9 edycja akcji organizowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do kampanii włączyło się również Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyjazd krajowy

Zacznij od dokładnego planowania wyjazdu, aby ominęły Cię nieprzewidziane i nieprzyjemne sytuacje. Wybierz odpowiedni środek transportu i dopasuj go do swoich potrzeb oraz do kierunku wyjazdu. Starannie spakuj swój bagaż tak, aby zawierał najpotrzebniejsze rzeczy. Wyjeżdżając, zadbaj o swoje zdrowie i zapewnij swojej rodzinie odpowiednie ubezpieczenie.

Jeśli podróżujesz z dzieckiem, zapoznaj się z działem wypoczynek dzieci i młodzieży tutaj

Bądź gotowy na każdą ewentualność i sprawdź, jak poradzić sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce trudne sytuacje tutaj

W przypadku nagłego zachorowania jesteś uprawniony do opieki medycznej na całym terytorium Polski, w tym podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz nocnej i świątecznej opieki ambulatoryjnej. Dowiedz się więcej na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia i w poradniku Rzecznika Praw Pacjenta.

Jeżeli planujesz aktywny wypoczynek w rejonach dużego występowania kleszczy (zwłaszcza lasy), rozważ szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz noś odpowiednią odzież.

Na terenie obszarów chronionych np. w górach poruszaj się wyłącznie po oznakowanych szlakach turystycznych. W szczególności zwróć uwagę na swoje bezpieczeństwo podczas robienia zdjęć, w tym popularnych „selfie”. Zachowaj rozsądek i nie pozuj w miejscach niebezpiecznych (np. na krawędzi urwiska).

Pamiętaj, aby zapoznać się z aktualnym stanem jakości wód w kąpieliskach. W przypadku wypoczynku (zwłaszcza z dzieckiem) nad morzem, jeziorem lub rzeką, zapoznaj się z akcją informacyjno-edukacyjną Bezpieczna Woda:
tutaj

Wyjazd zagraniczny

Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie do swojego doświadczenia i stanu zdrowia. Wybierz odpowiedni środek transportu. Dopasuj go do swoich potrzeb i kierunku wyjazdu.

Szczegółowe informacje dot. transportu znajdziesz w zakładce Transport:
tutaj

Przed wyjazdem starannie spakuj swój bagaż tak, aby zawierał najpotrzebniejsze rzeczy. Zaplanuj również rezerwę na pamiątki i wakacyjne zakupy. Szczegółowe informacje dot. bagażu znajdziesz w zakładce bagaż w podróży tutaj

Wyjeżdżając, zadbaj o swoje zdrowie. Zapewnij sobie i swojej rodzinie odpowiednie ubezpieczenie i poznaj przysługujące Ci prawa z zakresu opieki zdrowotnej.

Przed wyjazdem za granicę dowiedz się więcej na temat miejsca, do którego jedziesz w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” tutaj

Zapoznaj się z przepisami celnymi i wymogami sanitarnymi obowiązującymi przy przekraczaniu granic. Sprawdź także czy potrzebujesz wizy lub paszportu. Więcej informacji znajdziesz w zakładce wizy, paszporty, inne tutaj

Jeśli wykupujesz wyjazd zorganizowany dla dziecka, sprawdź czy organizator zarejestrowany jest w bazie wypoczynku prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej tutaj
Pamiętaj, że najważniejsze kwestie dotyczące realizacji imprez turystycznych przez biura podróży reguluje ustawa o usługach turystycznych.

PAMIĘTAJ, że Twoje biuro podróży jest zobowiązane poinformować Cię o szczególnych zagrożeniach życia i zdrowia na odwiedzanych obszarach oraz o możliwości ubezpieczenia z tym związanego. Dotyczy to także zagrożeń powstałych po zawarciu umowy.

źródło: KMP Olsztyn
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsztynianin #2532636 | 88.156.*.* 8 lip 2018 09:09

    byc ostroznym na kazdym kroku , wyborcy popo sa wszedzie

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Folklorystyczny zespół ludowy w Olsztynie #2532137 | 89.228.*.* 6 lip 2018 21:46

    Dlaczego Gazeta nie pisze że 8 lipca 2018 17:00 Scena Staromiejska ul. Stare Miasto 33 Wydarzenie w ramach Tygodnia Kultury Rosyjskiej z okazji 25-lecia partnerstwa Olsztyna z Kaliningradem. Folklorystyczny zespół ludowy „Molwiniec” został utworzony w sierpniu 2016 roku. Grupa reprezentuje folklor Kraju Ałtajskiego i Ałtaju Rudnego. Zespół ma na koncie udział w licznych miejskich, obwodowych oraz międzynarodowych konkursach, imprezach i festiwalach, w których wielokrotnie zajmował pierwsze miejsca. Członkowie zespołu grają na dawnych instrumentach ludowych: kaliuka (rodzaj fujarki), kugikły (wielolufowy flet), flet, żalejka, bałałajka, drumla, skrzypce, harmonia, gusli, akordeon, bajan. W repertuarze mają pieśni Kozaków oraz wędrownych Polaków – kamieniarzy na Buchtarmę (Ałtaj Rudny). Organizują: Miasto Olsztyn WSTĘP WOLNY

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz