Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Jak otrzymać zasiłek z ZUS? W jakiej wysokości wypłacany jest najwyższy zasiłek macierzyński?

2018-06-14 20:17:00 (ost. akt: 2018-06-14 20:16:39)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Najwyższy zasiłek macierzyński wypłacany z ZUS w Olsztynie to ponad 15 tys. zł brutto miesięcznie. W Warszawie rekordowa kwota wynosi ponad 66 tys. brutto. Są to jednak wyjątki, ponieważ przeciętna wysokość zasiłku to zaledwie 2230 zł brutto. Rośnie liczba zasiłków wypłacanych przez ZUS. Ma to związek z rosnącym przyrostem naturalnym i wyższymi wynagrodzeniami.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego oblicza się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia kobiety w ciągu ostatniego roku przed przejściem na urlop macierzyński lub rodzicielski. Wysokość wypłat wynika wprost z otrzymywanego przez kobietę wynagrodzenia, od którego odprowadzane są składki.

Istotne jest, aby całość naszych zarobków była legalna i niewypłacana, jak to się czasami dzieje "pod tzw. stołem”. Jeśli zatrudnienie jest krótsze niż rok, wówczas wysokość zasiłku macierzyńskiego obliczona zostanie na podstawie całego okresu zatrudnienia.

Zasiłek macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która urodziła dziecko bez względu na formę zatrudnienia. Kobiety, które nie odprowadzają składek na ubezpieczenie chorobowe, tzn. zatrudnione na umowę o dzieło, studentki, bezrobotne otrzymują co miesiąc gwarantowany 1 tys. zł. zasiłku macierzyńskiego przez pierwszy rok życia dziecka. W przypadku osób prowadzących jednoosobowe firmy, podstawą do zasiłku jest kwota, od której odprowadzają składki. Kwota zasiłku macierzyńskiego zależy nie tylko od formy zatrudnienia, wysokości zarobków, ale również od terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski.

Twój zasiłek macierzyński wyniesie:

— w przypadku wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze, nie później niż 21 dni po porodzie. Zasiłek macierzyński wynosi wtedy 80 proc. podstawy wymiaru podczas całego okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego,

— przekroczenie 21-dniowego terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski oznacza odpowiednio 100 proc. podczas urlopu macierzyńskiego, a następnie 60 proc. podstawy wymiaru,

— w przypadku braku wniosku o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego; 100 proc. zasiłek macierzyński obowiązuje przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego.
Wszystkie przyszłe mamy, powinny jeszcze przed porodem zastanowić się w jakiej wysokości chcą otrzymywać zasiłek macierzyński i w odpowiednim czasie złożyć wniosek.

źródło: ZUS Olsztyn
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kolec #2519562 | 83.9.*.* 15 cze 2018 09:12

    Znamienne - w gazetach na Śląsku czytam o rynku pracowników, a w gazecie olsztyńskiej znajduję poradnik - jak dostać zasiłek. Olsztyn kochasz?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. www.skupaut-olsztyn.pl #2519492 | 94.254.*.* 15 cze 2018 06:20

    tak jakby socjalizm, ciekawe ile to wytrzyma

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz