Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Przeżyjmy to jeszcze raz. Uroczystości Bożego Ciała w naszym regionie [ZDJĘCIA]

2018-06-01 07:15:00 (ost. akt: 2018-05-31 21:43:22)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzimy 31 maja. Z tej okazji wierni ruszają w procesję do czterech ołtarzy ustawionych w różnych częściach miejscowości. Zobaczcie, jak wyglądały uroczystości w różnych miastach naszego regionu


Centralna procesja wyruszyła z katedry. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński.

Nz. Arcybiskup Józef Górzyński
Fot. Zbigniew Woźniak
Nz. Arcybiskup Józef Górzyński


Dziesięć procesji przeszło w święto Bożego Ciała ulicami Elbląga. — Ciało Jezusa, to lekarstwo na duchowe słabości człowieka. Jednoczy nas i umacnia — powiedział w homilii biskup elbląski Jacek Jezierski.

Fot. Marek Lewandowski


W Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Wojciecha w Nidzicy obchody rozpoczęły się o godz. 10:00. Procesja wyruszyła do czterech ołtarzy, symbolizujących miejsce obecności Boga wśród ludzi.

Fot. Jacek Walewski


W Górowie Iławeckim Boże Ciało poprowadzili ks. dziekan Józef Gawrylczyk i ks. Władysław Urbanowicz. Tradycyjnie, baldachim nad kapłanem z monstrancją nieśli strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Fot. BT


Obrzędy związane z procesją, przy czterech ołtarzach celebrowali księża Janusz Rybczyński - proboszcz parafii w Bisztynku oraz ks. Marek Sowiński - wikariusz.

Ołtarze w Bisztynku przygotowują sami wierni. Szczególnie oryginalny był ten przygotowany przez strażaków OSP w Bisztynku. Do jego budowy wykorzystali swój wóz strażacki. Monstrancja stanęła w nim pomiędzy strażackimi hełmami, w bocznej niszy przeznaczonej zwykle do przewozu sprzętu ratowniczego.

Fot. Andrzej Grabowski


Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie mieszkańcy Olecka wyszli w uroczystej eucharystycznej procesji z kościoła NMP Królowej Polski (mszę polową zaplanowaną na placu w centrum Olecka z powodu upału przeniesiono do świątyni) na ulice miasta.

Fot. Zbigniew Malinowski


W procesji wzięło udział koło trzech tysięcy wiernych z parafii nowomiejskiej oraz dość liczni goście, którzy przybyli na kolejny wydłużony weekend do Nowego Miasta. Celebra odbywała się przy 4 ołtarzach ustawionych przy ulicy Działyńskich, na Placu św.Tomasza, przy ulicy 3 Maja oraz na Rynku.

Fot. Stanisław R. Ulatowski


O godzinie 9.50 ruszyła procesja spod kościoła św. Katarzyny przy ulicy Matejki do kościoła św. Wojciecha. Wierni przeszli ulicami: Matejki, Leśną i Nidzicką zatrzymując się na przygotowanych ołtarzach.

Z kolei w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie procesja eucharystyczna spod kościoła ruszyła kilka minut po godzinie 10. Modlący się ludzie przeszli przez Plac Biedrawy - Plac Mickiewicza, następnie ulicą Jagiełły i Grunwaldzką na plac przy koszarach. Tam została odprawiona msza święta iProcesja rozpoczęła się przy Sanktuarium św. Brunona, i uczestnicy przeszli ulicami T. Kościuszki, Wodociągową, Warszawską, placem Grunwaldzkim, al. 1 Maja, by ponownie dotrzeć do ul. T. Kościuszki i Sanktuarium św. Brunona.
Po drodze – również w tradycyjnych miejscach – cztery ołtarze, przy których odczytano fragmenty czterech Ewangelii.

Procesja Bożego Ciała w Giżycku
Fot. Archiwum GG
Procesja Bożego Ciała w Giżycku


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB