Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Nowe przepisy: Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego

2018-05-14 07:01:00 (ost. akt: 2018-05-13 18:02:24)
Zdjęcie jest ilustracją treści!

Zdjęcie jest ilustracją treści!

Autor zdjęcia: arch

Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i papierowego ubezpieczenia OC. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 4 czerwca.

Sejm przyjął zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC, o ile nie zamierzają przekraczać granicy. Zmiany mają wejść w życie już 4 czerwca.

Policja będzie weryfikowała dane o aucie w oparciu o Centralną Ewidencję Pojazdów, ale papierowe dowody pozostają, choć kierowcy nie będą musieli ich wozić ze sobą. Tradycyjny dowód rejestracyjny trzeba będzie jednak przedstawiać w stacji kontroli pojazdów. Obecnie za brak polisy OC czy dowodu rejestracyjnego grozi mandat karny w wysokości 50 zł. Dokumentem, który będzie musiał mieć kierowca, pozostaje dalej prawo jazdy.

Zdaniem wielu kierowców pomysł odstąpienia od obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego to krok w dobrą stronę. Bo dzisiaj za brak tych dokumentów można zostać ukaranym mandatem. A przecież każdemu w pośpiechu czy nawet przez zwykłe roztargnienie może się zdarzyć, że zapomni zabrać czegoś z domu.
Jednak nie wszyscy tak uważają. Do redakcji zadzwonił pan Stanisław z Olsztyna, twierdząc, że to rozwiązanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
— Bo co w razie kolizji? — pyta olsztyniak. — Dziś kierowcy często nie wyzywają policji. Sprawę załatwiają między sobą. Spisują oświadczenia, które później trafiają do ubezpieczycieli.

Teraz kierowca nie będzie musiał mieć przy sobie ani polisy OC ani dowodu rejestracyjnego. Jakie dane wpisać do oświadczenia, skoro jedynym dokumentem, które będzie musiał mieć kierowca będzie prawo jazdy. Tam nie ma nawet adresu kierowcy. Jest tylko imię, nazwisko i PESEL. Czy żona jadąc autem męża, czy na odwrót, będzie wiedziała w jakiej firmie współmałżonek ma ubezpieczony samochód.
— I w ciemno można zakładać, że kierowcy dla tzw. świętego spokoju, chcąc uniknąć ewentualnych kłopotów z otrzymaniem odszkodowania, będą wzywali policję — uważa nasz czytelnik. — A to oznacza zwykle długie oczekiwanie na przyjazd policji, bo to tylko kolizja, no i oczywiście punkty karne i mandat dla sprawcy stłuczki.
am

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. STRACH SPRZEDAĆ SAMOCHÓD #2502046 | 88.156.*.* 15 maj 2018 14:02

  Bardzo wielu kierowców nie rejestruje teraz samochodów i jeździ na dowodzie poprzedniego właściciela. Jeżeli ktoś nie zgłosi do wydziału komunikacji oraz firmy ubezpieczeniowej sprzedaży pojazdu może się zdziwić jak będzie miał wezwanie do spłaty czyjejś stłuczki, albo mandatów !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jedziesz sobie #2502006 | 89.229.*.* 15 maj 2018 13:01

  i zdarza się kolizja. Sprawca nie ma dokumentów, najbliższy posterunek Policji 50km . Jest 2 - ga w nocy. No i niech mi zwolennik przepisu poda sposób załatwienia sprawy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. A ja będę woził przy sobie #2502003 | 89.229.*.* 15 maj 2018 12:56

   zaoszczędzę czas na sprawdzanie w bazie danych. Kto nie ma, ten stoi i czeka aż system zaskoczy hehehehehehe

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. do szuwarowy #2502002 | 89.229.*.* 15 maj 2018 12:55

   cytujesz przepis, nie rozumiesz co piszesz. Policjant zatrzymuje i przesyła dokument. Reszta należy do kogo innego. Zakumaj w końcu.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. SZUWAROWO-BAGIENNE #2501761 | 81.15.*.* 15 maj 2018 08:35

   Dz.U.2017.0.1260 t.j. - Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym 1. Policjant albo funkcjonariusz Straży Granicznej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie: 1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd: a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, b) zagraża porządkowi ruchu, c) narusza wymagania ochrony środowiska; ZATRZYMA ALE TERAZ CO?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (38)