Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Nagrody dla artystki z UWM

2018-05-09 11:04:14 (ost. akt: 2018-05-09 11:08:46)

Autor zdjęcia: Archiwum UWM

Profesor Małgorzata Chomicz z Instytutu Sztuk Pięknych UWM została laureatką dwóch międzynarodowych konkursów poświęconych grafice artystycznej — jednego we Włoszech, drugiego w Macedonii.

Małgorzata Chomicz z Zakładu Grafiki Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie ma w dorobku wiele nagród i wyróżnień zdobytych na międzynarodowych wystawach i konkursach. W marcu jurorzy konkursu Premio Internazionale di Incisione „I Santi di Diso” w Diso we Włoszech przyznali jej nagrodę za grafikę Silenzio IV (Cisza IV). Do konkursu zgłoszono 60 prac.

W uzasadnieniu czytamy: „Naturalny obraz wyłania się z wielkiej czerni tła z niepohamowaną energią. Światła i cienie nawiązują do postaci rozcieńczonej w ciemności i podkreślają jej wyrazistą wartość”.
— W związku z moimi obowiązkami dydaktycznymi na uczelni nie mogłam być obecna na uroczystości otwarcia wystawy pokonkursowej i planowanej przy tej okazji uroczystości wręczenia mi nagrody — opowiada prof. Chomicz. — Miłym dla mnie zaskoczeniem był telefon od przewodniczącego jury Marco Maffeisa, który zapytał, kiedy mogę przyjechać do Diso, aby osobiście odebrać nagrodę, ponieważ sponsorzy i organizatorzy chcą przygotować specjalną uroczystość. Pierwszy raz spotykam się z takim uhonorowaniem artysty laureata.

Nagrodzona grafika powstała w ubiegłym roku i wykonana jest w bardzo żmudnej i wymagającej maksymalnego skupienia technice linorytu punktowego. — W tej pracy nie ma miejsca na absolutnie żadną pomyłkę. Jeden niepotrzebny gest, za duży punkt bieli i cała praca jest do wyrzucenia — tłumaczy artystka.

Profesor Małgorzata Chomicz otrzymała kolejną miłą wiadomość, tym razem z Macedonii. Jurorzy VIII Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej w Tetovo (8th International Biannial of Mini Print, Tetovo, Macedonia) przyznało jej wyróżnienie za małą formę graficzną. O nagrodę ubiegało się 124 artystów grafików z całego świata. Zgłoszono 385 grafik z 33 państw.

— Moja wyróżniona miniatura graficzna to malutka grafika formatu 7x7 cm, wykonana w technice druku wklęsłego, w kolorze — mówi prof. Chomicz.

red.

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. art #2498465 | 88.156.*.* 9 maj 2018 19:46

    Brawo Gosiu - tak trzymać :).

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz