Quantcast

Czwartek, 22 października 2020. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

CZYTAM BO LUBIĘ: Zemsta zza grobu

2018-05-12 08:00:00 (ost. akt: 2018-05-11 11:23:39)
Książkę znajdziesz w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie

Książkę znajdziesz w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie

Autor zdjęcia: archiwum biblioteki

NASZA AKCJA\\\ Dziennik Andrzeja Łapickiego „Jutro będzie 'Zemsta'. Dzienniki 1984-2005” to kolejna pozycja, którą polecamy w ramach akcji „Czytam bo lubię”.

Nigdy wcześniej niepublikowane dzienniki Andrzeja Łapickiego, które opisują burzliwe, pełne przemyśleń, uwag i przewrotnego humoru lata 1984-2005. Jak patrzył wtedy na świat Andrzej Łapicki?

„Jutro będzie ‘Zemsta’. Dzienniki 1984-2005” długo czekały na swoją publikację. Andrzej Łapicki był aktorem i reżyserem wielkiego formatu, który oprócz talentu, który pokazywał na ekranie oraz scenie, posiadał również dar pisania, o czym świadczy liczba publikowanych przez niego tekstów, między innymi felietonów oraz zbiorów wspomnień. Pisanie było dla Andrzeja Łapickiego bardzo ważne – towarzyszyło mu niemalże przez całe życie, jednak największą wartość przedstawiały dla niego dzienniki. Niektóre z prywatnych zapisków Andrzeja Łapickiego były już wcześniej publikowane i zawsze spotykały się z entuzjazmem i sympatią czytelników – nie tylko ze względu na barwne życie aktora, jego wprawny warsztat pisarski i błyskotliwe spojrzenie na świat i otaczającą rzeczywistość, ale również dlatego, że Łapicki cieszył się zawsze szacunkiem i poważaniem, dla wielu był wręcz jednym z autorytetów, którego opinię warto znać i mieć na uwadze.

Książka „Jutro będzie ‘Zemsta’. Dzienniki 1984-2005” różni się duchem i atmosferą od poprzednio opublikowanych dzienników aktora – wręcz zaskoczą niejednego czytelnika, w szczególności tych, którzy myśląc o Andrzeju Łapickim, mają w głowie sylwetkę pogodnego i wiecznie uśmiechniętego mężczyzny, który nigdy nikogo nie poczęstuje złym słowem. Między 1984 a 2005 rokiem w życiu aktora wydarzyło się naprawdę bardzo wiele, był to również burzliwy czas w całej Polsce. Na przestrzeni tych dwudziestu lat Andrzej Łapicki grywał w teatrze, na ekranie, regularnie spełniał się artystycznie w roli reżysera, był również dyrektorem Teatru Polskiego, odbył wiele podróży, pełnił funkcję rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a nawet przez chwilę zaistniał na scenie politycznej! Ze względu na te wszystkie wydarzenia i okoliczności w „Jutro będzie ‘Zemsta’. Dziennikach 1984-2005” czuć nie tylko poczucie humoru Andrzeja Łapickiego i emocje, z jakimi podchodził do wielu spraw, ale również frustrację oraz mizantropię. Niekiedy spod jego pióra wychodzą komentarze ostre lub wręcz kąśliwe, niektóre z nich mogą nawet wzbudzić w niektórych kręgach kontrowersje lub oburzenie.

Publikacja „Jutro będzie ‘Zemsta’. Dzienniki 1984-2005” to lektura fascynująca i ciekawa, w której przewija się wiele interesujących miejsc, znanych postaci, jest dużo nietuzinkowych wydarzeń i wyrazistych przemyśleń. Te zapiski są dowodem na to, że Andrzej Łapicki był człowiekiem wielowymiarowym, wszechstronnie utalentowanym i nieszablonowym pod każdym względem!

Maria Mikołajczyk
(za www.merlin.pl)

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także