Quantcast

Czwartek, 22 października 2020. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

CZYTAM BO LUBIĘ: Osiem tomów Zamętu

2018-05-06 08:00:00 (ost. akt: 2018-05-16 22:36:43)
„Zamęt” opowiada historię porwania polskiego agenta

„Zamęt” opowiada historię porwania polskiego agenta

Autor zdjęcia: archiwum biblioteki

Nasza akcja ma na celu zachęcenie Czytelników po sięganie za książki. Wraz z Biblioteką Miejską w Mrągowie przedstawiamy co ciekawsze lektury.

„Zamęt” to początek nowej, ośmiotomowej serii szpiegowsko-kryminalnej Vincenta V. Severskiego, opowiada historię porwania w Pakistanie polskiego biznesmena, który wkrótce okazuje się agentem polskiego wywiadu. Jego strata będzie bolesnym ciosem nie tylko dla nowego premiera, ale także szefa Agencji Wywiadu. Wszystko dlatego, że Henryk Olewski był ważnym ogniwem w nielegalnej akcji werbunkowej byłego rosyjskiego szpiega. Na ratunek porwanego wyrusza tajna komórka zwana Sekcją. Jej działania może pokrzyżować jednak obecność współpracującego z Rosjanami zdrajcy na najwyższym szczeblu polskiego wywiadu. Szybko okazuje się jednak, że porwanie jest tylko częścią szerszego planu, w który zaangażowane są wywiady różnych krajów. W Polsce staje się ono pretekstem do bezwzględnych rozgrywek politycznych. Sekcja, pod kierunkiem ekscentrycznego Romana Leskiego, próbuje zdemaskować zdrajcę działającego w szeregach polskiego wywiadu i walczy o uwolnienie porwanego. Rozwiązanie szpiegowskiej zagadki wymaga podróży do Grecji, Rosji, Pakistanu i RPA.

Severski z dużą wprawą umiejscawia wydarzenia powieści we współczesnym układzie geopolitycznym. Na pierwszy plan wybijają się zmiany polityczne w Polsce, terrorystyczna działalność Państwa Islamskiego i walka o wpływy na Bliskim Wschodzie między USA a Rosją. To właśnie dbałość o wiarygodność tła jest największym atutem powieści Severskiego

Vincent V. Severski to pseudonim literacki byłego pułkownika polskiego wywiadu, który przez lata zajmował kierownicze stanowisko w Agencji Wywiadu. Nagradzany orderami przez polityków w Polsce i za granicą Severski doskonale zna kulisy najsłynniejszych afer szpiegowskich ostatnich kilkunastu lat. Jego wiedza o procedurach i biurokracji w służbach oraz działaniach wywiadowczych jest nie do podważenia. Autor „Zamętu” wie, że życie szpiega bardzo rzadko przypomina filmy o Jamesie Bondzie. Mówi, że „W świecie szpiegów popełnianie przestępstw nie jest niczym niezwykłym – wręcz przeciwnie. Tyle że jest to sytuacja, w której czyn zabroniony uznaje się za dozwolony, bo popełniono go dla dobra ojczyzny. Towarzyszą temu skomplikowane, a przy tym fabularnie atrakcyjne, okoliczności, które umożliwiają skonstruowanie książki, jaką chciałem napisać”.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Anida Keller

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także