Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

CZYTAM BO LUBIĘ: Zadziwiające życie owoców

2018-03-17 14:00:00 (ost. akt: 2018-03-18 11:28:26)

AKCJA\\\ Czytam bo lubię to akcja, którą zachęcamy do czytania. Dzisiaj przedstawiamy lekturę "Zadziwiające życie owoców. Od ananasa do truskawki" Jarosława Molendy.

Kiedy za oknem nadal zimno i tak bardzo już tęsknimy za wiosną, książka Jarosława Molendy "Zadziwiające życie owoców. Od ananasa do truskawki", może być doskonałym antidotum na aurę i wprowadzić nas w klimat pachnący, kolorowy i smakowity.

Zadziwiające życie owoców to książka o roli owoców w dziejach ludzi, a zarazem opracowanie, które podważa niektóre ustalenia historyczne. Skoro Amerykę odkryto w 1492 roku, to skąd półtora tysiąca lat wcześniej wzięły się liczne wizerunki ananasów w Italii? Autor rozprawia się nie tylko z faktami z tej „poważnej” historii świata, ale posiłkując się odkryciami archeologicznymi i cytatami z literatury, wyjaśnia zawiłe losy owoców. Z tej książki dowiesz się więc między innymi: co jadają aniołowie”? czy złote jabłka Hesperyd to rzeczywiście jabłka? co ma wspólnego migdał z konfetti ? który owoc naprawdę skusił biblijną Ewę? czy na placu Pigalle istotnie są najlepsze kasztany? jakie owoce kryły się pod nazwą „sutków mamki”?

Książka Molendy ma charakter popularnonaukowy. Sporo tu cytatów z literatury i opracowań historycznych, ale nie dominują one nad przekazem. Każdy z dziesięciu rozdziałów autor poświęcił jednemu owocowi, zawierając wiele interesujących historii związanych z nim. Poszukuje źródeł pochodzenia, barwnie opowiada o oryginalnych, a czasem dziwnych cechach lub właściwościach prezentowanych owoców. Zamieścił też sporo ilustracji ukazujących te dary natury, miejsca bądź okoliczności ich pojawiania się w życiu ludzi na różnych kontynentach. Autor sięgnął do opracowań historycznych, archeologicznych i dzieł plastycznych ukazujących dzieje i „zakorzenienie” wybranych przez niego owoców w wielu kulturach świata. Warto sobie rozdziały dawkować, ze względu na mnogość informacji.

Lektura może być inspiracją do ciekawej konwersacji, a w przypadku, kiedy przeczytamy jej fragmenty dzieciom, z pewnością zachęci maluchy do spożywania owoców.

Książka dostępna w Bibliotece miejskiej w Mrągowie

Maria Mikołajczyk

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także