Quantcast

Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Chcą wymazać generałów z nagrobków

2018-03-01 07:15:00 (ost. akt: 2018-02-28 15:46:56)
13 grudnia 1981 r. na ulicach miast stanęły pojazdy bojowe wojska i patrole

13 grudnia 1981 r. na ulicach miast stanęły pojazdy bojowe wojska i patrole

Autor zdjęcia: Archiwum Gazety Olsztyńskiej

Stopnie generalskie Jaruzelskiego i Kiszczaka mają zniknąć nie tylko z dokumentów, ale także z ich nagrobków. Taki miałby być efekt ustawy wymierzonej w twórców stanu wojennego.

W czwartek rząd ma dyskutować o projekcie ustawy zakładającej odebranie stopni generalskich m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu czy Czesławowi Kiszczakowi. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że ustawa pozwalająca odebrać stopnie oficerskie takim osobom jak Jaruzelski czy dowódca plutonu egzekucyjnego Inki, będzie pierwszym punktem posiedzenia 1 marca. Dodał, że generał Jaruzelski przysłużył się jak najgorzej nie tylko Wojsku Polskiemu, ale i Polsce, więc pewną koniecznością historyczną jest zamknięcie tego tematu, jakim jest odebranie stopnia generalskiego.

Przygotowany przez MON projekt noweli przewiduje możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego lub podoficerskiego — również pośmiertnie — osób, które z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia, nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej i żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego albo pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990.

Czy w związku z ustawą konieczne będzie też wymazanie stopni z nagrobków wojskowych, na których dziś widnieją napisy: „Generał Wojciech Jaruzelski 1923-2014 żołnierz”, „Generał broni Czesław Kiszczak 1925-2015”?

— Skoro odbieramy im stopnie generalskie, to w żadnym wypadku nie mogą one pozostać na nagrobkach — stwierdził wiceszef sejmowej komisji obrony Waldemar Andzel. Według niego Kiszczak i Jaruzelski to byli zdrajcy narodu i choć ich rodziny mogą mieć inne zdanie, to napisy na ich nagrobkach muszą zniknąć.
Inni politycy PiS idą jeszcze dalej. Chcą nawet przeniesienia całych nagrobków działaczy komunistycznych. — Nagrobki powinny zostać objęte osobnym aktem prawnym, na podstawie którego wszyscy komunistyczni kolaboranci, którzy uczestniczyli w prześladowaniach Polaków i sprawowali władzę w imieniu Moskwy, powinni być przeniesieni z cmentarzy, które dzisiaj są narodowymi nekropoliami — powiedział poseł Stanisław Pięta.

Do sprawy odniósł się szef SLD Włodzimierz Czarzasty, który na antenie Polsat News, autorów noweli nazwał „hienami cmentarnymi”. Jak powiedział, SLD czeka na projekt nowelizacji ustawy, jakiej grupy ludzi miałby dotyczyć. — Według wstępnych zapowiedzi miał objąć 200 tysięcy wojskowych w kraju. To kwestia degradacji z dumy, godności oficerów Wojska Polskiego, którzy służyli do 90. roku. Jeżeli to zrobią, to mamy bardzo precyzyjną, konkretną odpowiedź, która zaboli — powiedział Czarzasty.

Czy generałowie powinni stracić stopnie? — zapytaliśmy o to polityków z Warmii i Mazur.

— Jestem przeciwna — powiedziała poseł PO Anna Wasilewska. — Wtedy były inne czasy. Było inaczej. Pracowali na rzecz Polski i tego, żebyśmy bezpiecznie przeszli przez te zawirowania historii. To co było wtedy i powinno tak zostać. Nie możemy się ciągle cofać. Ludzie nie żyją, o czym my w ogóle mówimy? — pyta posłanka PO.

Zdaniem posła Wojciecha Kossakowskiego z PiS, obaj generałowie powinni stracić stopnie. — Powinniśmy raz na zawsze rozliczyć się z poprzednim systemem i ci, którzy ten system w Polsce wprowadzili, powinni za to ponieść odpowiedzialność — stwierdził poseł Kossakowski.

Czy zmiany powinny objąć też nagrobki generałów? — Jeżeli zostaną pozbawieni stopni, to nie powinny one też widnieć przy ich nazwiskach — dodał poseł Wojciech Kossakowski.

AM

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (47) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nieruchomy poruszyciel #2451691 | 95.160.*.* 1 mar 2018 22:17

  Rzygac mi sie chce jak widze co ci prawi i sprawiedliwi wyprawiaja. Miernoty ktore nigdy prochu nie wachaly chca odbierac stopnie zolnierzom. jakim prawem? Dzis trabi sie o tych zolnierzach wykletych, przyznaje tez poczatkowo dalem sie poniesc temu etosowi. Kurtyna opadla jak spotkalem na swej drodze czlowieka z Podlasia, ktory troche mi opowiedzial o wyczynach tych bohaterow. Jak wywlekli z domu zolnierza, Ludowego Wojska Polskiego, ktory przyjechal do domu na przepustke i go zastrzelili. Mlodego chlopaka, zwyklego szeregowca. I jeszcze mam pytanie dlaczego milczy sie o ojcu Kaczynskich, bylym zolnierzu AK z ktorym ta znienawidzona wladza ludowa obeszla sie tak lagodnie. Dajac mu prace, mieszkanie, mozliwosc ksztalcenia dzieci, podczas gdy innych bylych AK-owcow scigala. Lapy precz od jaruzelskiego, nie zyje juz, wiec dajcie mu spokoj.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Grabarz #2451371 | 88.156.*.* 1 mar 2018 14:57

   Nagrobek i na nim napis to jest prywatna rzecz i nic komu do tego czy tam pisze gen Jaruzelski czy profesor dr. Lech Kaczyński.. Dla mnie to można napisać nawet na każdym "dobry chłop" Po prostu brak słów co się robi. Boże nie spodziewałem się że dożyję jeszcze takich czasów.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. C#@121yt #2451277 | 94.254.*.* 1 mar 2018 13:21

   A dla mnie to jest fałszowanie historii. Takie postępowanie jest złe i to niezależnie od tego, która partia to robi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. historyk-amator #2451229 | 88.156.*.* 1 mar 2018 12:48

   Za kilka miesięcy mamy obchodzić stulecie niepodległości. Tymczasem =- jak widać z poczynań panów posłów i z wielu komentarzy - wynika, że rację miał niemiecki kanclerz, nazywając Polskę Saisonstaat - państwo, które na przestrzeni wieku istniało ledwie przez lat kilkanaście, góra - dwadzieścia.. To kto was nauczył polskiego? Niemcy? Ruscy? Kto wam dał polskie świadectwa maturalne?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. poziom Pana 1,5 m #2451218 | 193.46.*.* 1 mar 2018 12:41

   poziom Pana 1,5 m grzebać w grobach i bazgrać po nagrobkach....

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (47)